Aplikowanie na studia undergraduate

Proces rekrutacji na amerykańskie uczelnie trwa znacznie dłużej niż na uczelnie polskie.

Proces rekrutacji na amerykańskie uczelnie trwa znacznie dłużej niż na uczelnie polskie. Samo złożenie aplikacji odbywa się między wrześniem a grudniem w klasie maturalnej, ale mogą poprzedzać to miesiące, a nawet lata przygotowań – w zależności od tego, na jaką uczelnię chcesz się dostać. Jeśli chcesz aplikować na najlepsze uczelnie, albo liczysz na pełne stypendium, należy zacząć jak najwcześniej, nawet w szkole podstawowej. Jeżeli nie potrzebujesz pełnego stypendium, lub aplikujesz do mniej selektywnych uczelni, wystarczy że zaczniesz w wakacje przed klasą maturalną.

Terminy składania aplikacji

Jeśli chcesz zacząć studia jesienią po ukończeniu szkoły średniej, aplikację wypełnij do końca grudnia w klasie maturalnej.

TrybTerminWynikiLimit uczelni
Early Action1 lub 15 listopada1 lub 15 grudniaBrak limitu*
Early Decision1 lub 15 listopada1 lub 15 grudnia1 uczelnia
Regular AdmissionKoniec grudniaMarzec-kwiecieńBrak limitu
Rolling AdmissionCały rok2-3 miesiące od złożenia aplikacjiBrak limitu

*W trybie Early Action teoretycznie nie ma limitu uczelni, do których możesz złożyć wniosek, ale wiele uczelni stosuje politykę „Restrictive Early Action” lub „Single Choice Early Action” – to znaczy, że w terminie Early Action możesz złożyć wniosek tylko do jednej uczelni.

Przykładowy harmonogram

Odpowiednia organizacja i planowanie są kluczowym etapami rekrutacji. Poniżej przygotowany kalendarz orientacyjnie podaje etapy aplikacji, które należy weryfikować z informacjami podanymi na stronach wybranych uczelni.

Przed klasą maturalną

Zrób research

Dowiedz się więcej o studiach undergraduate w USA i zdecyduj, na jakie studia i na jaki typ uczelni chcesz wyjechać. Wybierz uczelnie, do których chcesz złożyć aplikację. Sprawdź wymagania wobec studentów międzynarodowych i możliwości sfinansowania nauki. Jeśli musisz podejść do egzaminów SAT/ACT oraz egzaminów językowych, tak wybierz terminy, żeby wyniki zostały na czas wysłane do uczelni (zazwyczaj trwa to 6-8 tygodni).

Lipiec-sierpień

Podejdź do egzaminów

Wakacje przed klasą maturalną to dobry moment na podejście do wymaganych egzaminów, jeśli planujesz zdać je tylko raz.

Wrzesień

Zacznij wypełniać aplikację

Załóż konto w Common App lub innym systemie, z którego korzysta wybrana przez ciebie uczelnia. Poproś nauczycieli o napisanie listów rekomendacyjnych i wybierz przedstawiciela szkoły, który będzie pełnił funkcję school counsellora.

Jeśli ubiegasz się o financial aid z uczelni, załóż i zacznij wypełniać CSS Profile.

Październik-grudzień

Wyślij aplikacje

Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty, wypełnij formularze zgłoszeniowe i upewnij się, że listy rekomendacyjne i wyniki egzaminów dotarły do uczelni. Im wcześniej wyślesz kompletną aplikację, tym lepsze wrażenie zrobisz na uczelni.

Grudzień – marzec

Wyniki

Jeśli wysyłałeś(aś) aplikację w trybie Early Action lub Early Decision, do 15 grudnia otrzymasz wyniki. W trybie Regular Admission wyniki otrzymasz w marcu lub na początku kwietnia.

Maj

Przyjmij lub odrzuć oferty z uczelni

1 maja to National College Decision Day – ostateczny termin na zaakceptowanie lub odrzucenie oferty uczelni. Po zaakceptowaniu oferty z uczelni i wpłaceniu depozytu dostaniesz dokumenty, z którymi możesz ubiegać się o wizę studencką.

Z czego składa się aplikacja na studia undergraduate?

Wymagane dokumenty i forma ich dostarczenia będą się różnić w zależności od uczelni. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z biurem rekrutacji studentów międzynarodowych lub z EducationUSA. Pamiętaj też, że w centrach EducationUSA możesz bezpłatnie skorzystać z książek i innych materiałów, które pomogą ci napisać zwycięską aplikację.

Formularz zgłoszeniowy (Application form):
Większość uczelni korzysta z formularzy elektronicznych, np. Common Application lub Coalition Application, ale mogą trafić się takie, gdzie formularz trzeba będzie wysłać pocztą albo faksem.

Wyniki egzaminu językowego (English proficiency exam scores):
Jednym z podstawowych wymagań wobec studentów międzynarodowych jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona certyfikatem. Najczęściej uznawane testy to TOEFL iBT, IELTS Academic oraz Duolingo English Test. Na stronie uczelni znajdziesz informacje, które egzaminy są uznawane i jaki wynik trzeba osiągnąć. Możesz zapytać o możliwość zwolnienia z tego wymogu jeśli jesteś w klasie dwujęzycznej lub IB.

Wyniki egzaminu SAT lub ACT:
Egzamin SAT oraz egzamin ACT są to testy sprawdzające wiedzę ze szkoły średniej i umiejętności niezbędne na studiach, takie jak czytanie ze zrozumieniem czy analizowanie danych. Na stronie uczelni znajdziesz informacje, które egzaminy są uznawane i jaki wynik trzeba osiągnąć. Niektóre uczelnie są test-optional i nie trzeba przesyłać do nich wyników.

Listy rekomendacyjne (Letters of recommendation):
Uczelnia będzie wymagać od jednego do trzech listów rekomendacyjnych. Zazwyczaj wybierasz samodzielnie, kogo poprosić o napisanie listu: np. nauczyciela, który cię dobrze zna, opiekuna zajęć pozalekcyjnych, trenera sportu, który uprawiasz. Czasami uczelnia ma sprecyzowane oczekiwania, i prosi o listy od nauczycieli konkretnych przedmiotów.

Wykaz ocen (Transcript of records)
Wykaz wszystkich twoich ocen ze szkoły średniej. Niektórym uczelniom wystarczą przetłumaczone na język angielski świadectwa za ostatnie trzy lata nauki + wykaz wszystkich ocen cząstkowych z bieżącego semestru, niektóre będą wymagały oddzielnego dokumentu wysłanego bezpośrednio przez twoją szkołę. Uczelnia może poprosić cię o skorzystanie z credential evaluation, czyli przesłania twoich ocen do specjalnej organizacji, która odpłatnie potwierdzi, czy twoje świadectwa są oryginalne oraz jak twoje oceny przekładają się na system amerykański.

Zajęcia pozaszkolne (Extracurricular activities)
Działalność pozaszkolna, uczestnictwo w klubach zainteresowań czy wolontariat są ważnym elementem aplikacji i świetnym sposobem, aby wyróżnić swoją kandydaturę na tle setek innych. Uczelnie poszukują uczniów z pasją, którzy chcą zmieniać na lepsze otaczający ich świat. Zanim jednak zapiszesz się na sto różnych zajęć – pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość.

List motywacyjny (Personal statement)
Esej, w którym przekonujesz komisję rekrutacyjną, dlaczego chcesz studiować na wybranej uczelni i dlaczego powinni przyjąć właśnie ciebie. Personal statement może zadecydować o tym, czy uczelnia zaakceptuje twoją kandydaturę. Dobrze napisany wzmocni twoją aplikację, napisany niedbale może przekreślić twoje szanse mimo świetnych ocen i wyników testów. To miejsce, gdzie możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, pochwalić osiągnięciami czy ciekawym hobby.

School profile
Dokument, który przygotowuje przedstawiciel twojej szkoły, dzięki któremu uczelnia amerykańska może lepiej zrozumieć twoją aplikację. Podaje się tam informacje na temat szkoły (np. liczba uczniów, renoma szkoły, stosowana skala ocen) i systemu szkolnictwa.

Informacje o finansach
Uczelnie poproszą o podstawowe informacje o sytuacji finansowej twojej i twojej rodziny oraz o deklarację, w jaki sposób planujesz zapłacić za studia. Jeśli planujesz ubiegać się o pomoc finansową z uczelni, będziesz musiał(a) wypełnić CSS Profile lub inny formularz używany przez uczelnię.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby aplikować na studia undergraduate?

W USA nie ma ujednoliconych wymogów dla kandydatów na studia, każda uczelnia samodzielnie ustala kryteria przyjęć. Z kryteriów formalnych wystarczy dyplom ukończonej szkoły średniej.

Czy muszę mieć zdaną maturę, żeby aplikować na studia?

Na studia undergraduate aplikuje się w klasie maturalnej, jeszcze przed podejściem do matury, więc nie będzie to czynnik brany pod uwagę podczas rekrutacji. Wiele uczelni wymaga dostarczenia wyników matury przed rozpoczęciem studiów (choć nie wszystkie, więc teoretycznie jest możliwość wyjazdu na studia bez zdanej polskiej matury. Musisz się jednak liczyć z tym, że takie uczelnie nie zaoferują ci wysokiego stypendium).

Related Posts