Egzamin TOEFL

Egzamin TOEFL to jeden z najpopularniejszych egzaminów językowych uznawanych przez uczelnie amerykańskie. Egzamin administrowany jest przez organizację ETS.

Jak wygląda egzamin TOEFL?

Egzamin w całości zdaje się przy komputerze w centrum egzaminacyjnym. Test trwa około 4 godzin i zdaje się go jednego dnia.

Egzamin podzielony jest na 4 sekcje: czytanie, słuchanie, mówienie oraz pisanie. Za każdą sekcję możesz otrzymać maksymalnie 30 punktów. Łącznie za cały egzamin możesz otrzymać 120 punktów.

SekcjeCzas trwaniaLiczba pytańPunktacja
Czytanie60-80 minut36-560-30
Słuchanie60-90 minut34-510-30
Przerwa10 minut0-30
Mówienie17 minut4 zadania0-30
Pisanie50 minut2 zadania0-30

Czytanie

Ta część egzaminu zawiera kilka, zazwyczaj 3 lub 4, fragmentów z podręczników akademickich lub czasopism popularnonaukowych. Zadania są bardzo różnorodne – od tworzenia parafraz po tworzenie streszczeń.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/reading

Słuchanie

W tej części należy odsłuchać kilku nagrań będących albo fragmentem wykładu (3-4 przykłady trwające po 3-5 minut) albo konwersacją (2-3 przykłady po 3 minuty). W trakcie odsłuchiwania można robić notatki.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/listening

Mówienie

Ta część zawiera 4 zadania w których trzeba przygotować krótkie, 45-60 sekundowe odpowiedzi na zadane pytania. Na każde pytanie masz 15-30 sekund na przygotowanie odpowiedzi. Odpowiedzi nagrywasz korzystając z mikrofonu w słuchawkach podłączonych do komputera.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/speaking

Pisanie

Ostatnia część egzaminu składa się z dwóch zadań: zintegrowanego (20 minut), które polega na przeczytaniu krótkiego tekstu, wysłuchaniu krótkiego wykładu a następnie udzieleniu pisemnej wypowiedzi bazując na otrzymanych informacjach, oraz zadania niezależnego (30 minut), które polega na napisaniu eseju na zadany temat, bazując na własnych opiniach lub doświadczeniach.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/writing

Gdzie można podejść do egzaminu TOEFL?

Do testu TOEFL można przystąpić w centrach egzaminacyjnych znajdujących się w 11 miastach na terenie Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu. Pełną listę wraz z dostępnymi terminami można sprawdzić na stronie ETS.

Ile kosztuje egzamin TOEFL?

TOEFL iBT kosztuje 205 USD. Opłaty można dokonać kartą kredytową lub debetową.

Kiedy najlepiej podejść do egzaminu TOEFL?

Egzamin TOEFL jest dostępny 2-4 razy w miesiącu, w zależności od centrum. Rejestracja zamyka się na 7 dni przed każdym terminem sesji. Późna rejestracja jest możliwa jeszcze na 4 dni przed egzaminem, ale wiąże się z dopłatą 40 USD. Możliwość rejestracji uzależniona jest również od dostępności miejsc. Polecamy rejestrować się z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Do egzaminu językowego po raz pierwszy najlepiej podejść na rok przed planowanym terminem składania aplikacji. Jeśli wynik nie będzie zadowalający, wystarczy czasu na naukę i podejście do egzaminu jeszcze raz. Aby uczelnia otrzymała wyniki na czas, do egzaminu należy podejść przynajmniej na miesiąc przed terminem składania dokumentów.

Jak długo ważne są wyniki egzaminu TOEFL?

Wyniki egzaminu TOEFL są ważne 2 lata liczone od daty podejścia do egzaminu.

Do ilu uczelni mogę wysłać wyniki TOEFL?

Uczelnie amerykańskie zazwyczaj oczekują, że wyniki egzaminu zostaną dostarczone przez ETS. Rejestrując się na egzamin, możesz wybrać maksymalnie 4 uczelnie lub instytucje, do których zostaną wysłane wyniki. Można za opłatą zwiększyć tę liczbę. Uczelniom, które akceptują self-reported scores możesz przesłać kopię swojego certyfikatu.

Jak długo trzeba czekać na wyniki egzaminu TOEFL?

Dla egzaminu TOEFL wyniki są dostępne online po 10 dniach, raport elektroniczny wysyłany jest po 14 dniach. Papierowy certyfikat i wyniki dla szkół wysyłane są w ciągu 14 dni kalendarzowych, a szacowany czas doręczenia na terenie USA to 7-10 dni.

Jaki wynik trzeba osiągnąć na egzaminie TOEFL?

Każda amerykańska uczelnia określa własne progi punktowe – sprawdzisz je na stronie internetowej. Dla większości uczelni wynik powyżej 90 punktów powinien być wystarczający.

Czasami nawet ze słabszym wynikiem można zostać przyjętym na studia, nawet na dobre uczelnie, pod warunkiem ukończenia intensywnego kursu językowego w USA przed rozpoczęciem zajęć.

Więcej informacji

ets.org/toefl/test-takers

Scroll to Top