Studia undergraduate

Studia undergraduate w USA

Co to są studia undergraduate?

Studia undergraduate to studia I stopnia w USA. Aby je rozpocząć, wystarczy ukończona szkoła średnia.

Studia undergraduate trwają najczęściej 4 lata i kończą się uzyskaniem tytułu Bachelor, najczęściej Bachelor of Arts (BA) dla kierunków humanistycznych, Bachelor of Science (BS) dla kierunków ścisłych oraz Bachelor of Fine Arts (BFA) dla kierunków artystycznych. Dla niektórych kierunków są specjalne tytuły, np. Bachelor of Architecture (BArch), Bachelor of Business Administration (BBA), Bachelor of Education (BEd).

1 rok
Freshman
2 rok
Sophomore
3 rok
Junior
4 rok
Senior

Studia w community college trwają 2 lata i kończą się tytułem Associate, np. Associate of Arts (AA), Associate of Sciences (AS). Dyplom community college nie jest dyplomem ukończonych studiów wyższych i nie jest uznawany w Polsce. Można za to po ukończeniu niektórych community college przenieść się na uczelnię czteroletnią i dokończyć studia, uzyskując tytuł Bachelor.

Sprawdź, czy community college to uczelnia dla ciebie.

Jakie kierunki studiów są dostępne?

W USA na studiach undergraduate aplikuje się na uczelnię, nie na konkretny kierunek studiów, dlatego to świetne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co by chciały studiować, albo chciałyby studiować kilka kierunków równocześnie.

Przez pierwsze dwa lata student ma możliwość uczestniczenia w zajęciach z różnych dziedzin, dopiero pod koniec drugiego roku deklaruje się główny kierunek studiów (tzw. major). Równolegle można ukończyć do trzech pobocznych kierunków (tzw. minor). Zdeterminowani mogą ukończyć 2 majory (double major) albo studia z wyróżnieniem (honors program).

W zależności od rozmiaru uczelni, ilość dostępnych kierunków studiów waha się od kilkunastu do ponad stu.

Jak wygląda program zajęć na studiach undergraduate?

Duża elastyczność programu nauczania pozwala na tworzenie indywidualnych planów zajęć, a w przypadku niektórych uczelni umożliwia nawet stworzenie własnego kierunku studiów. Każdy uczeń ma swojego indywidualnego doradcę, z którym może skonsultować plan zajęć czy wybór kierunku studiów. Dostępne przedmioty dzielą się na 4 kategorie:

Życie na kampusie

Większość uczelni będzie wymagała od studentów mieszkania w akademiku przynajmniej przez pierwszy rok nauki. Dzięki temu łatwiej im się zaaklimatyzować i mogą w pełni skorzystać z tego, co kampus ma do zaoferowania. Dużym plusem akademików jest ich lokalizacja – wszędzie jest blisko.

Uczelnia może też wymagać, żeby przez pierwszy rok korzystać z tzw. meal planu, czyli wszystkie posiłki jeść w stołówkach i kafeteriach na terenie kampusu.

Ile kosztują studia undergraduate?

Rok studiowania w USA, w zależności od m.in. typu uczelni, lokalizacji, rodzaju zakwaterowania oraz twojego stylu życia może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Tutaj przeczytasz, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć aplikując na studia undergraduate w USA, a tutaj – jakie możliwości dofinansowania są dostępne dla studentów międzynarodowych.

Jak wygląda proces aplikowania na studia undergraduate?

Aplikowanie na studia undergraduate w USA różni się od aplikowania na studia w Polsce czy np. Wielkiej Brytanii. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej uczelni, ponieważ wymagania czy terminy składania wniosków będą się różnić pomiędzy uczelniami. O tym, jak mniej więcej wygląda aplikacja oraz jakie dokumenty i egzaminy mogą być wymagane poczytasz więcej tutaj.

Czy na studia w USA potrzebna jest wiza?

educationusa.pl/wizy-studenckie

Scroll to Top