Studia undergraduate

Strona główna / Studia undergraduate
ok.0 Uczelni
0+ Kierunków studiów
0 Lata nauki
0+ Studentów międzynarodowych

Ile trwają studia w USA? Jakim dyplomem się kończą?

Studia undergraduate trwają najczęściej 4 lata i kończą się uzyskaniem tytułu Bachelor: dla kierunków humanistycznych Bachelor of Arts (B.A.), a dla kierunków ścisłych Bachelor of Science (B.S.).

Studia w community college trwają 2 lata i kończą się tytułem Associate, np. Associate of Arts (A.A.), Associate of Sciences (A.S.). Dyplom community college nie jest dyplomem ukończonych studiów wyższych i nie jest uznawany w Polsce. Można za to po ukończeniu niektórych community college przenieść się na uczelnię czteroletnią i dokończyć studia, uzyskując tytuł Bachelor.

Freshman

Pierwszy rok

Sophomore

Drugi rok

Junior

Trzeci rok

Senior

Czwarty rok

Jakie kierunki studiów są dostępne?

W USA na studiach undergraduate aplikuje się na uczelnię, nie na konkretny kierunek studiów, dlatego to świetne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co by chciały studiować, albo chciałyby studiować kilka kierunków równocześnie.

Przez pierwsze dwa lata student ma możliwość uczestniczenia w zajęciach z różnych dziedzin, dopiero pod koniec drugiego roku deklaruje się główny kierunek studiów (tzw. major). Równolegle można ukończyć do trzech pobocznych kierunków (tzw. minor). Zdeterminowani mogą ukończyć 2 majory (double major) albo studia z wyróżnieniem (honors program).

W zależności od rozmiaru uczelni, ilość dostępnych kierunków studiów waha się od kilkuset do niemal dwóch tysięcy.

Jak wygląda rok akademicki w USA?

Niektóre uczelnie w USA funkcjonują w trybie trymestralnym lub kwartalnym, w większości jednak obowiązują dwa semestry – jesienny i wiosenny. Semestr jesienny w USA zaczyna się na przełomie sierpnia i września i trwa do połowy grudnia. Semestr wiosenny zaczyna się zazwyczaj na początku lutego lub pod koniec stycznia i trwa do maja. Dłuższe przerwy zazwyczaj są w okolicach świąt Bożego Narodzenia (od dwóch do czterech tygodni) oraz tygodniowa przerwa wiosenna, tzw. spring break.

Oceny

Na końcową ocenę z danego przedmiotu ma wpływ kilka czynników, między innymi:

 • frekwencja
 • aktywność na zajęciach
 • zadania domowe
 • projekty zaliczeniowe
 • praca w grupie
 • kolokwia
 • egzamin końcowy

Oceny cząstkowe oraz oceny na koniec semestru są w skali od A do F, gdzie F to ocena niedostateczna. Oceny pozytywne to A, B, C, oraz D.

100-90%

4.0

89-80%

3.0

79-70%

2.0

69-60%

1.0

 

GPA

GPA, czyli grade point average to średnia ocen z wszystkich przedmiotów zrealizowanych w trakcie roku akademickiego lub toku studiów. Większość amerykańskich uczelni stosuje 4 punktową skalę, gdzie A to 4 punkty, B to 3 punkty, C to 2 punkty, D to 1 punkt.

Najwyższa możliwa średnia to 4.0. Najlepsi studenci, najczęściej 10% z najwyższą średnią, mogą zostać wpisani na listę Dziekana (Dean’s list), co uznawane jest za olbrzymie wyróżnienie.

Program zajęć

Duża elastyczność programu nauczania pozwala na tworzenie indywidualnych planów zajęć, a w przypadku niektórych uczelni umożliwia nawet stworzenie własnego kierunku studiów. Każdy uczeń ma swojego indywidualnego doradcę, z którym może skonsultować plan zajęć czy wybór kierunku studiów. Dostępne przedmioty dzielą się na 4 kategorie:

 • Core courses, czyli zajęcia obowiązkowe dla wszystkich studentów. Ich liczba zależy od uczelni, niektóre w ogóle ich nie wymagają.
 • Major courses, czyli zajęcia wymagane do ukończenia wybranego kierunku studiów.
 • Minor courses, czyli zajęcia związane z dodatkowymi kierunkami studiów.
 • Elective courses, czyli dowolne zajęcia spośród wszystkich oferowanych na uczelni, dzięki którym możesz sprawdzić, czy dany temat cię interesuje.

Credit points

Za każdy przedmiot można otrzymać określoną liczbę punktów kredytowych (credit points), najczęściej są to 3 lub 4 punkty. Żeby ukończyć studia, trzeba uzbierać od 130 do 180 punktów. Im więcej kierunków studiów chcesz ukończyć, tym więcej punktów kredytowych musisz uzbierać.

Studia w pełnym wymiarze godzin to przynajmniej 12 punktów kredytowych, najczęściej 4 przedmioty na semestr. Może wydawać się, że to niewiele, ale pamiętaj, że drugie tyle czasu spędza się na przygotowaniach do zajęć.

Życie na kampusie

Większość uczelni będzie wymagała od studentów mieszkania w akademiku przynajmniej przez pierwszy rok nauki. Dzięki temu łatwiej im się zaaklimatyzować i mogą w pełni skorzystać z tego, co kampus ma do zaoferowania. Dużym plusem akademików jest ich lokalizacja – wszędzie jest blisko.

Uczelnia może też wymagać, żeby przez pierwszy rok korzystać z tzw. meal planu, czyli wszystkie posiłki jeść w stołówkach i kafeteriach na terenie kampusu.

Dowiedz się więcej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Coś jest niezrozumiałe? Daj nam znać, uzupełnimy informacje!