Studia undergraduate

Szukasz informacji o studiach undergraduate w USA? Zacznij tutaj!

Co to są studia undergraduate i jak wyglądają?

Studia undergraduate to studia I stopnia w USA. Aby je rozpocząć, wystarczy ukończona szkoła średnia.

Studia undergraduate trwają najczęściej 4 lata i kończą się uzyskaniem tytułu Bachelor, najczęściej Bachelor of Arts (BA) dla kierunków humanistycznych, Bachelor of Science (BS) dla kierunków ścisłych oraz Bachelor of Fine Arts (BFA) dla kierunków artystycznych. Dla niektórych kierunków są specjalne tytuły, np. Bachelor of Architecture (BArch), Bachelor of Business Administration (BBA), Bachelor of Education (BEd).

Studia w Community college trwają 2 lata i kończą się tytułem Associate, np. Associate of Arts (AA), Associate of Sciences (AS). Dyplom community college nie jest dyplomem ukończonych studiów wyższych i nie jest uznawany w Polsce. Można za to po ukończeniu niektórych community college przenieść się na uczelnię czteroletnią i dokończyć studia, uzyskując tytuł Bachelor.

Jakie kierunki studiów są dostępne na studiach undergraduate

W USA na studiach undergraduate aplikuje się na uczelnię, nie na konkretny kierunek studiów, dlatego to świetne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co by chciały studiować, albo chciałyby studiować kilka kierunków równocześnie.

Przez pierwsze dwa lata student ma możliwość uczestniczenia w zajęciach z różnych dziedzin, dopiero pod koniec drugiego roku deklaruje się główny kierunek studiów (tzw. major). Równolegle można ukończyć do trzech pobocznych kierunków (tzw. minor). Zdeterminowani mogą ukończyć 2 majory (double major) albo studia z wyróżnieniem (honors program).

W zależności od rozmiaru uczelni, ilość dostępnych kierunków studiów waha się od kilkunastu do ponad stu, natomiast samych majors i minors w USA jest kilka tysięcy, w tym niespotykane w Polsce Bakery Science czy Funeral & Mortuary Science.

Przykładowe kierunki studiów dostępne w USA: https://www.collegeraptor.com/college-majors/

Jak wygląda program zajęć na studiach undergraduate

Duża elastyczność programu nauczania pozwala na tworzenie indywidualnych planów zajęć, a w przypadku niektórych uczelni umożliwia nawet stworzenie własnego kierunku studiów. Każdy student ma swojego indywidualnego doradcę, z którym może skonsultować plan zajęć czy wybór kierunku studiów.

Dostępne przedmioty dzielą się na 4 kategorie:

  • Core courses, czyli zajęcia obowiązkowe dla wszystkich studentów. Nie wszystkie uczelnie ich wymagają. Common core curriculum to solidne podstawy wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać każdy absolwent uczelni wyższej, niezależnie od ukończonego kierunku studiów.
  • Major courses, czyli zajęcia wymagane do ukończenia wybranego kierunku studiów.
  • Minor courses, czyli zajęcia związane z dodatkowymi kierunkami studiów.
  • Elective courses, czyli dowolne zajęcia spośród wszystkich oferowanych na uczelni, dzięki którym możesz sprawdzić, czy dany temat cię interesuje.

Za każdy przedmiot można otrzymać określoną liczbę punktów kredytowych (credit points), najczęściej są to 3 lub 4 punkty. Żeby ukończyć studia, trzeba uzbierać ok. 120 punktów. Im więcej kierunków studiów chcesz ukończyć, tym więcej punktów kredytowych musisz uzbierać.

Credit points

Studia w pełnym wymiarze godzin to przynajmniej 12 punktów kredytowych, najczęściej 4 przedmioty na
semestr. Może wydawać się, że to niewiele, ale pamiętaj, że drugie tyle czasu spędza się na przygotowaniach do zajęć.

Jak wygląda życie na kampusie

Większość uczelni będzie wymagała od studentów mieszkania w akademiku (residence hall, dorm)
przynajmniej przez pierwszy rok nauki. Dzięki temu łatwiej im się zaaklimatyzować i mogą w pełni skorzystać z tego, co kampus ma do zaoferowania. Dużym plusem akademików jest ich lokalizacja – wszędzie jest blisko.

Uczelnia może też wymagać, żeby przez pierwszy rok korzystać z tzw. meal planu, czyli wszystkie posiłki jeść w stołówkach i kafeteriach na terenie kampusu, w ramach opłaconego z góry abonamentu.

Ile kosztują studia undergraduate

Rok studiowania w USA, w zależności od m.in. typu uczelni, lokalizacji, rodzaju zakwaterowania oraz twojego stylu życia może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Dobra wiadomość jest taka, że ten koszt można obniżyć, w niektórych przypadkach nawet do zera. Przeczytaj poniższe wpisy, żeby dowiedzieć się więcej.

Ile kosztują studia w USA

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć planując studia w USA. Ile kosztuje aplikacja, egzaminy, wyrobienie wizy.

Jak wygląda proces aplikowania na studia undergraduate

Aplikowanie na studia undergraduate w USA różni się od aplikowania na studia w Polsce czy np. Wielkiej Brytanii. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej uczelni, ponieważ wymagania czy terminy składania wniosków będą się różnić pomiędzy uczelniami. O tym, jak mniej więcej wygląda aplikacja oraz jakie dokumenty i egzaminy mogą być wymagane poczytasz więcej w poniższych wpisach:

Wybór uczelni

Na co zwrócić uwagę szukając uczelni na studia undergraduate w USA i dlaczego warto się za to zabrać już w 1 klasie.

Jakie egzaminy są wymagane przy aplikacji na studia undergraduate

Wymagania od kandydatów i kandydatek na studia będą się różnić pomiędzy poszczególnymi uczelniami. Najczęściej od studentów międzynarodowych wymaga się podejścia do egzaminu językowego, a czasami też do egzaminów SAT lub ACT.

Egzaminy językowe

Egzaminy SAT i ACT

Czy na studia w USA potrzebna jest wiza?

Tak, na studia w USA potrzebna jest wiza studencka. Wnioskuje się o nią dopiero po pomyślnym przejściu przez proces rekrutacji na studia. Więcej o tym jak wygląda proces wnioskowania o wizę studencką przeczytasz w poniższym wpisie:

Related Posts