Finansowanie

Studia w USA są płatne, ale dzięki bardzo dobrze rozwiniętemu systemowi pomocy finansowej zdolni uczniowie z Polski mają szansę na częściowe lub nawet pełne stypendium. Aby nie powstrzymał cię brak funduszy, musisz wszystko dobrze zaplanować i dać sobie wystarczająco dużo czasu na poszukiwania. Im wcześniej zaczniesz planować swój budżet i szukać różnych źródeł finansowania, tym większe masz szanse na uzbieranie pełnej kwoty. Polecamy zacząć nawet na dwa lata przed planowanym wyjazdem do USA.

Przy wyborze uczelni nie powinieneś kierować się wyłącznie finansami, ale jest kilka sposobów, żeby zaoszczędzić, nie obniżając przy tym jakości edukacji:

 • Studiowanie przez pierwsze dwa lata w Community College pozwala sporo zaoszczędzić na czesnym.
 • Koszty utrzymania w małym miasteczku akademickim są sporo niższe niż w aglomeracji takiej jak Nowy Jork czy Los Angeles.
 • Uczelnie stanowe mają z reguły niższe czesne, za to uczelnie prywatne oferują wyższe stypendia studentom międzynarodowym.

Finansowanie a wiza

Po przyjęciu na studia, chcąc uzyskać wizę studencką, musisz udowodnić, że posiadasz wystarczające środki w formie stypendiów, pożyczek lub oszczędności własnych, które pozwolą na opłacenia czesnego i utrzymania się podczas całego pierwszego roku studiów.

Stypendia z korporacji

Duże, międzynarodowe firmy często mają programy stypendialne lub fundusze, o które można aplikować.

Google oraz Microsoft wspierają uczniów, którzy chcą studiować kierunki ścisłe, zwłaszcza informatykę. General Electric ma stypendia na studia z zarządzania i technologii, a Kronospan, firma zajmująca się produkcją paneli drewnianych, co roku finansuje jednemu uczniowi z Polski 4-letnie studia undergraduate.

To tylko kilka przykładów – być może w twoim otoczeniu są firmy, które również mają fundusze na takie inicjatywy. Więcej o stypendiach korporacyjnych przeczytasz tutaj: unigo.com/scholarships/company-sponsored.

Stypendia uczelniane

Praktycznie każda uczelnia oferuje stypendia lub obniżki czesnego studentom międzynarodowym. Stypendia mogą być za osiągnięcia w nauce (merit based scholarships) lub socjalne (need based scholarships), a ich wysokość może wynosić od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Informacje o pomocy finansowej jaką oferuje uczelnia znajdziesz zawsze na jej stronie internetowej.

Amerykańscy studenci otrzymują pomoc socjalną w formie stypendiów federalnych i stanowych. Studenci nieposiadający obywatelstwa amerykańskiego lub prawa stałego pobytu nie kwalifikują się do wsparcia w postaci stypendiów rządu federalnego.

Stypendia full-need oraz need-blind

Jest kilka uczelni, które gwarantują pełną pomoc finansową (łącznie z pokryciem kosztów przelotu i kieszonkowego) wszystkim studentom, którzy tego potrzebują. Nie znaczy to, że tylko w tych szkołach masz szansę otrzymać pełne stypendium! Aby dowiedzieć się, które amerykańskie uczelnie oferują znaczące stypendia studentom międzynarodowym, skontaktuj się z nami.

 • Amherst College
 • Harvard University
 • Massachusetts Institute of Technology
 • Princeton University
 • Yale University
 • Soka University of America
 • Minerva Schools at KGI

Praca na wizie studenckiej

Na wizie studenckiej można pracować na kampusie (np. w kafeterii, bibliotece, sekretariacie) do 20 godzin tygodniowo podczas roku akademickiego, a do 40 godzin w tygodniu w czasie wakacji. Zarobione pieniądze (zazwyczaj około 500 USD miesięcznie) powinny wystarczyć na pokrycie wydatków własnych.

Kredyt studencki

Kredyty studenckie są ciężko dostępne dla studentów międzynarodowych, dlatego polecamy najpierw poszukać funduszy z innych źródeł. O możliwości otrzymania kredytu dowiesz się z konkretnej uczelni.

Stypendia sportowe

Jeśli twoją pasją jest sport i masz udokumentowane sukcesy, sprawdź oferty stypendiów sportowych, które mogą pokryć nawet całość kosztów studiowania.

 • National Collegiate Athletic Association (NCAA),
 • National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA)
 • National Junior College Athletic Association (NJCAA).

Crowdfunding

Crowdfunding to coraz popularniejsza na całym świecie metoda finansowania poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Jest wiele różnych platform, które za opłatą (najczęściej kilka procent od zebranej sumy) ułatwią ci dotarcie do potencjalnych sponsorów i zebranie wpłat. Nie rekomendujemy żadnej konkretnej, polecamy przetestować kilka i wybrać taką, która najbardziej tobie odpowiada.

Inne źródła finansowania

Warto dowiedziec się czy prezydent miasta lub marszałek województwa posiadają fundusze na wsparcie studiów zagranicznych studentów z danego województwa (czasami strony internetowe nie podają tych informacji) oraz śledzić ogłoszenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyzszego.

Wyszukiwarki stypendiów

To tylko kilka wyszukiwarek, które pomogą ci zlokalizować dostępne stypendia. Warto zaglądać do nich regularnie i obserwować pojawiające się oferty.

Na koniec przestroga: szukając stypendiów uważaj!

Istnieje wiele fałszywych ofert. Uważaj zwłaszcza na wszelkie formy dofinansowania, które wymagają wniesienia opłaty, lub wymagają podania niestandardowych informacji osobistych, np. numeru konta bankowego. Więcej informacji na temat oszustw stypendialnych znajdziesz tutaj: http://www.finaid.org/scholarships/scams.phtml.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji p. Marii Brzostek, doradcy EducationUSA z Amerykańskich Targów Edukacyjnych: