Egzamin językowy IELTS

IELTS (International English Language Testing System) to jeden z egzaminów językowych uznawanych przez uczelnie amerykańskie od kandydatów i kandydatek na studia.

IELTS (International English Language Testing System) to jeden z egzaminów językowych uznawanych przez uczelnie amerykańskie od kandydatów i kandydatek na studia. Przygotowany został w celu pomocy osobom planującym studia, pracę czy przeprowadzkę do krajów gdzie język angielski jest językiem urzędowym, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Australia. IELTS jest własnością wspólną British Council; IDP IELTS; oraz Cambridge University Press & Assessment. 

Jak wygląda egzamin IELTS?

IELTS ma dwie podstawowe wersje: Academic Training i General Training. Uczelnie amerykańskie wymagają podejścia do IELTS Academic. Ten egzamin dostępny jest w dwóch wersjach: papierowej i komputerowej. Obie zdaje się w centrum egzaminacyjnym i mają taką samą, 4-częściową budowę. Oprócz tego dostępny jest też egzamin IELTS Academic Online, który można zdać na własnym komputerze. Poniższe informacje dotyczą wersji egzaminu zdawanej w centrum egzaminacyjnym. 

Słuchanie, czytanie i pisanie zdawane są jednego dnia i nie ma między nimi przerw; ta część egzaminu trwa 2h 45 minut.  Z kolei część sprawdzająca mówienie może mieć miejsce nawet na tydzień przed lub po egzaminie pisemnym, ale z reguły jest to dzień wcześniej lub dzień później. 

Mówienie

Czas trwania: 10-14 minut

Struktura: 3 sekcje w których kandydat proszony jest o odpowiedzi na pytania o różnym poziomie formalności. Pierwsza sekcja zawiera pytania nieformalne, o dom, zainteresowania etc., druga krótką wypowiedź kandydata na podany przez egzaminatora temat, zaś trzecia krótką wypowiedź kandydata na podany przez egzaminatora temat o charakterze akademickim.

W zależności od centrum egzaminacyjnego egzaminator może rozmawiać z tobą twarzą w twarz lub za pośrednictwem wideorozmowy. Każda rozmowa jest nagrywana. 

Słuchanie

Czas trwania: 30 minut + 10 minut na przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi

Struktura: 4 sekcje zawierające wypowiedzi osób anglojęzycznych: rozmowa między dwoma osobami osadzona w codziennym kontekście społecznym, monolog osadzony w codziennym kontekście społecznym, rozmowa max. 4 osób osadzona w kontekście edukacyjnym lub szkoleniowym, monolog na temat akademicki.

Czytanie

Czas trwania: 60 minut

IELTS Academic

Struktura: Trzy fragmenty tekstów różnego typu, np. naukowe, rozprawki czy teksty analityczne z diagramami i ilustracjami. Ta część obejmuje 40 pytań sprawdzających czytanie selektywne, rozumienie tekstu czytanego itp.

Pisanie

Czas trwania: 60 minut

Struktura: Dwa zadania; pierwsze polegające na na podsumowaniu, opisaniu lub streszczeniu tekstu bądź diagramów albo na zaprezentowaniu i interpretacji danych czy wydarzeń w minimum 150 słowach. Drugie zadanie polega na napisaniu wypracowania na zadany temat na minimum 250 słów.

Ile punktów można otrzymać na egzaminie IELTS

Za każdą z 4 sekcji egzaminu możesz otrzymać maksymalnie 9 punktów. Wyliczana jest również średnia (overall band score), która również może wynieść maksymalnie 9 punktów. 

Jaki wynik trzeba osiągnąć na egzaminie IELTS?

Każda amerykańska uczelnia określa własne progi punktowe – sprawdzisz je na stronie internetowej. Dla większości uczelni wynik powyżej 6.0 z każdej sekcji egzaminu powinien być wystarczający. Bardziej wymagające uczelnie będą prosiły o wynik na poziomie przynajmniej 7.0.  

Czasami nawet ze słabszym wynikiem można zostać przyjętym na studia, nawet na dobre uczelnie, pod warunkiem ukończenia intensywnego kursu językowego w USA przed rozpoczęciem zajęć.

Gdzie i kiedy można podejść do egzaminu IELTS?

Do egzaminu IELTS możesz podejść w 9 miastach w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Rzeszów i Lublin. Aktualną listę centrów egzaminacyjnych razem z dostępnymi terminami znajdziesz na stronie British Council.

Ile kosztuje egzamin IELTS?

Opłata egzaminacyjna dla IELTS Academic to aktualnie 850 zł. Zapłacić można kartą, szybkimi płatnościami Przelewy 24 oraz Apple Pay i Google Pay. 

Jak długo ważne są wyniki egzaminu IELTS?

Egzamin sam w sobie nie ma daty ważności, ale żeby wynik został uznany przez uczelnię amerykańską wynik nie powinien być starszy niż 2 lata lliczone od dnia podejścia do egzaminu.

Do ilu uczelni mogę wysłać wyniki IELTS?

W ramach opłaty rejestracyjnej możesz wysłać wyniki do 5 uczelni. Możesz je wybrać przy rejestracji na egzamin lub później, już po otrzymaniu wyników. Wysyłka do większej liczby uczelni wiąże się z dodatkową opłatą. 

Jak sprawdzić, które uczelnie akceptują wyniki IELTS?

Test IELTS jest szeroko akceptowany na całym świecie; konkretne instytucje, które uznają jego wyniki, można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki pod poniższym linkiem.

ielts.idp.com/poland/about/who-accepts-ielts/organisations-that-accept-ielts 

Jak długo trzeba czekać na wyniki egzaminu IELTS?

  • Egzamin w formie papierowej: wyniki zostaną wysłane w ciągu 13 dni od egzaminu
  • Egzamin w formie elektronicznej: nieoficjalne wyniki możesz podejrzeć w systemie w ciągu 3-5 dni od egzaminu.
  • W ciągu kolejnych 7 dni otrzymasz swój papierowy certyfikat i wyniki zostaną wysłane do wybranych uczelni. 

Więcej informacji