W USA jest ponad 4000 akredytowanych uczelni. Wybór tej właściwej nie jest łatwy, dlatego warto zacząć się zastanawiać nad wyborem jak najwcześniej. Przejrzenie ofert i znalezienie uczelni, które Ci odpowiadają nie tylko pod kątem akademickim, ale również finansowym, może zająć wiele miesięcy.
Nie masz jeszcze sprecyzowanych planów, co chcesz robić po studiach? Nic nie szkodzi. W USA aplikujesz nie na konkretny kierunek, tylko na uczelnię. Zazwyczaj masz dwa lata na podjęcie decyzji, co cię najbardziej interesuje.
Dlaczego nad wyborem uczelni warto zacząć się zastanawiać już w pierwszej klasie szkoły średniej?
- Na znalezienie odpowiedniej uczelni potrzeba czasu. Zastanowienie się, jakie masz oczekiwania wobec studiów, a następnie przejrzenie ofert różnych uczelni, żeby znaleźć takie, które będą do ciebie idealnie dopasowane może zająć dobrych kilkanaście miesięcy.
- Możesz wybrać losowo, albo zdać się na czyjąś rekomendację, ale to przecież ty spędzisz na tej uczelni 4 lata. To mogą być najlepsze 4 lata twojego życia, jeśli wyboru uczelni dokonasz świadomie!
- Praktycznie każda uczelnia prosi kandydatów o odpowiedź na pytania: dlaczego chcesz studiować na naszej uczelni i dlaczego właśnie ciebie powinniśmy przyjąć? Na uczelnie, gdzie jest duża konkurencja potrzebujesz mocnych argumentów – a żeby je znaleźć, potrzebujesz czasu.
- W klasie maturalnej będziesz zajęty(a) kompletowaniem wymaganych dokumentów, a wymagania będą się różniły pomiędzy uczelniami. Im wcześniej stworzysz finalną listę uczelni, tym więcej masz czasu na przygotowania.
Kryteria wyboru uczelni
Poniżej prezentujemy przykładowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze uczelni. Zastanów się, które z nich są dla ciebie naprawdę ważne, a które byłyby tylko miłym dodatkiem. Stwórz własną listę kryteriów, która przyda ci się później, przy przeglądaniu informacji o konkretnych uczelniach.
Możesz też skorzystać z ankiety dostępnej tutaj:
Akredytacja
Wybieranie instytucji i programów akredytowanych zabezpiecza przed uzyskaniem bezwartościowego, nieuznawanego przez pracodawców i pozostałe uczelnie dyplomu. Akredytację możesz sprawdzić m.in. na stronie Council for Higher Education Accreditation: www.chea.org.
Masz już wybrany kierunek studiów? Sprawdź, które programy są polecane przez stowarzyszenia branżowe, np. American Historical Association czy American Chemical Society.
Koszt studiowania
Jaki jest całkowity koszt opłat uczelnianych, takich jak czesne, podręczniki, ubezpieczenie medyczne? Czy koszty studiowania na danej uczelni są porównywalne z kosztami studiowania na innych uczelniach tego typu?
Ile będzie kosztowało utrzymanie w miejscu, w którym uczelnia jest zlokalizowana? Koszty życia mogą się mocno różnić w zależności od lokalizacji – wielkie aglomeracje takie jak Nowy Jork czy Los Angeles mogą być wielokrotnie droższe niż małe miasteczka.
Lokalizacja
Stany Zjednoczone są ogromnym krajem, bardzo zróżnicowanym kulturowo i klimatycznie. Wolisz gorący klimat Kalifornii, długie, śnieżne zimy na Alasce, czy może coś bardziej przypominającego pogodę w Polsce?
Zawsze marzyłeś(aś) o życiu w dużym mieście takim jak Nowy Jork? A może lepszym wyborem dla ciebie będzie kampus w małym miasteczku akademickim, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki i na zajęcia można chodzić w kapciach? A może kompromis – uczelnia z kampusem pod miastem, skąd w ciągu godziny można dojechać do centrum miasta?
Reputacja
Jaką opinię na temat uczelni mają obecni lub byli studenci? Jeśli nie masz możliwości porozmawiać z absolwentami, Internet jest pełen stron i grup dyskusyjnych, w których możesz zasięgnąć informacji.
Co o uczelni mówią rankingi i statystyki? Pamiętaj, aby nie podejmować decyzji kierując się tylko nimi. Przykładowo, jeśli nie planujesz kariery naukowej – ranking, gdzie głównym kryterium jest liczba laureatów nagrody Nobla nie będzie dla ciebie kluczowy. Zamiast tego sprawdź, jaki odsetek absolwentów znajduje pracę w zawodzie.
Typ uczelni
Czy jest to uczelnia stanowa czy prywatna? Czesne na uczelniach stanowych z reguły jest niższe, niż na uczelniach prywatnych, za to uczelnie prywatne zazwyczaj mają więcej stypendiów dla studentów międzynarodowych.
Czy jest to uczelnia specjalizująca się w prowadzeniu badań? W takich uczelniach zajęcia częściej prowadzą asystenci. Jeśli zależy ci na bezpośrednim kontakcie z profesorem (a powinno, jeśli myślisz o kontynuacji nauki lub o karierze naukowej), wybierz uczelnię specjalizującą się w nauczaniu. Na uczelni specjalizującej się w prowadzeniu badań możesz mieć więcej możliwości zdobycia doświadczenia jako research assistant – chociaż musisz pamiętać, że pierwszeństwo będą mieli studenci studiów graduate.
Umiędzynarodowienie
Na uczelniach o wysokim współczynniku studentów międzynarodowych działa wiele stowarzyszeń im dedykowanych, które organizują programy orientacyjne, spotkania zapoznawcze, wyjazdy wakacyjne czy oferują opiekę mentora.
Z kolei bycie jedynym z niewielu studentów międzynarodowych zapewni ci autentyczną amerykańską przygodę, i sprawi, że na pewno wyróżnisz się na kampusie.
Warunki kształcenia
Czy odpowiada ci program zajęć w tej uczelni? Czy pozostawia wystarczająco dużo czasu na pracę, rozwój zainteresowań, rozrywkę?
Jaki jest stosunek liczby studentów do wykładowców? Duża liczba studentów przypadających na jednego nauczyciela sugeruje duże grupy, a w konsekwencji mniejszą ilość czasu, jaką wykładowcy mogą poświęcić każdemu studentowi.
Wielkość uczelni i kampusu
Liczba studentów na kampusie amerykańskiej uczelni waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Są uniwersytety, które wyglądają jak małe miasteczka: posiadają własne urzędy pocztowe, sklepy spożywcze i centra handlowe (co oznacza więcej możliwości pracy na kampusie). Inne, choć funkcjonują w obszarach miejskich, mają stosunkowo niewielu studentów.
W dużym mieście zawsze więcej się dzieje, natomiast miasteczka akademickie zapewniają spokojniejszą i bardziej kameralną atmosferę.
Wymogi rekrutacyjne
Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać przyjętym? Do jakich egzaminów podejść, jakie dokumenty będą potrzebne? Ilu kandydatów przypada na jedno miejsce?
Zawsze sprawdzaj wymogi rekrutacyjne dla studentów międzynarodowych. Większość uczelni na swoich stronach publikuje statystyki, dzięki którym możesz ocenić realnie swoje szanse.
Życie studenckie
Studia to nie tylko nauka. Sprawdź, co uczelnie oferują w ramach zajęć pozaakademickich (np. koła naukowe, drużyny sportowe, bractwa) oraz jakie wydarzenia organizowane są na kampusie.
Przeglądanie ofert uczelni
Wiesz już, jakie masz oczekiwania? Następnym krokiem jest przeglądanie ofert uczelni. Poświęć na to co najmniej kilka miesięcy. Sprawdź wymagania dla studentów międzynarodowych, plan zajęć, zapoznaj się z opiniami absolwentów. Przy tak dużej liczbie uczelni, po jakimś czasie wszystko zacznie ci się mieszać. Dlatego warto stworzyć tabelkę z kryteriami i uzupełniać ją o kolejne uczelnie. Przykładową tabelkę możesz pobrać tutaj:
Wyszukiwarki uczelni
W internecie znajdziesz sporo różnych wyszukiwarek, które pomogą Ci w znalezieniu uczelni spełniających twoje oczekiwania. Nie wiesz, z których wyszukiwarek skorzystać? Sprawdź nasze zestawienie.
Istnieje wiele różnych wyszukiwarek, które mogą pomóc ci w znalezieniu odpowiedniej uczelni. Żadna z wyszukiwarek nie pokaże wszystkich dostępnych szkół, dlatego polecamy przetestować kilka różnych, i wybrać takie, z których najwygodniej ci się korzysta.
studyinthestates.dhs.gov
Ta wyszukiwarka uczelni prowadzona jest przez rząd amerykański. Nie ma zbyt wielu kryteriów wyszukiwania (po nazwie, lokalizacji i typie oferowanych studiów), ale warto z niej skorzystać, żeby upewnić się, czy uczelnia, na którą chcesz aplikować jest SEVP-approved. Jeśli nie możesz jej znaleźć w tej wyszukiwarce, możesz mieć problem z uzyskaniem wizy studenckiej.
collegescorecard.ed.gov
Kolejna wyszukiwarka prowadzona przez rząd amerykański. Pokaże Ci informacje związane z finansowym aspektem wyboru uczelni. Sprawdzisz tutaj ile kosztują studia na wybranej uczelni oraz jakich zarobków możesz się spodziewać po ukończeniu wybranego kierunku studiów.
bigfuture.collegeboard.org
Jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek, umożliwia wyszukiwanie uczelni po wielu różnych kryteriach, np. oferowanych kierunkach studiów, klubach studenckich, dostępnych stypendiach czy wymaganiach wobec kandydatów. Żeby w pełni skorzystać z jej możliwości, trzeba założyć konto.
Pozostałe wyszukiwarki:
- collegexpress.com/college/search/
- cappex.com
- mycollegeoptions.org/CollegeSearch
- princetonreview.com/college-education?ceid=nav
- petersons.com/college-search.aspx
- usnews.com/best-colleges/college-search
- niche.com/colleges/search/all-colleges/
- collegedata.com/en/explore-colleges/college-search
Zawęź wybór do 10-20 uczelni
Stwórz szczegółowe porównanie wybranych uczelni, rozważ plusy i minusy aplikowania na każdą z nich. Skontaktuj się z biurem rekrutacji studentów międzynarodowych i zapytaj o wszystko, czego nie znalazłeś na stronie internetowej.
Stwórz finalną listę uczelni, do których złożysz aplikację
3-9 uczelni to optymalna liczba, która pozwoli ci złożyć aplikację zarówno na te najbardziej wymarzone, jak i takie, gdzie nie musisz się martwić, że znajdziesz na liście rezerwowej. Polecamy trzymać się następującego schematu:
1-3 uczelnie | Wymarzone uczelnie |
1-3 uczelnie | Uczelnie, na które masz realną szansę się dostać |
1-3 uczelnie | Uczelnie bezpieczeństwa |