Egzamin SAT

Większość amerykańskich uczelni wymaga podejścia do testów SAT lub do ACT od kandydatów na studia undergraduate. SAT i ACT to standardowe testy dla uczniów szkół średnich w USA, można je uznać za odpowiednik polskiej matury. Organizatorem SAT jest College Board. Są dwa rodzaje egzaminu, na które trzeba się oddzielnie zarejestrować – SAT (test ogólny) i SAT Subject Test (testy przedmiotowe).

SAT Subject Tests to testy z wybranych przedmiotów: historii, matematyki (na poziomie wyższym niż w SAT), biologii, chemii, fizyki, języków obcych, itp. Trwają 60 minut, podczas jednej sesji egzaminacyjnej można podejść do trzech różnych SAT Subject Tests.

Kiedy należy podejść do testu SAT

W Polsce terminy są dostępne zaledwie kilka razy w roku, na każdy z nich należy zarejestrować się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli zależy ci na bardzo dobrym wyniku, najprawdopodobniej będziesz musiał podejść do egzaminu kilkukrotnie. Możesz zacząć nawet w pierwszej klasie szkoły średniej. Ponieważ większość uczelni przyjmuje zgłoszenia do końca grudnia, najpóźniej do testów należy podejść we wrześniu lub październiku w klasie maturalnej.

Im wcześniej zarejestrujesz się na wybrany termin, tym lepiej – może się zdarzyć, że zabraknie miejsc!

Tutaj sprawdzisz aktualne terminy:

Gdzie można zdać test SAT

W Polsce do testów SAT można podejść w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Listę centrów egzaminacyjnych sprawdzisz tutaj: collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/find-test-centers

Jak wygląda egzamin SAT

Egzamin SAT składa się z 3 modułów: czytania i pisania, matematyki oraz opcjonalnego eseju. Odpowiedzi zakreśla się ołówkiem na specjalnej karcie, która sprawdzana jest komputerowo.

Czytanie i pisanie

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru dotyczących krótkich tekstów z różnych dziedzin naukowych (np. nauk humanistycznych, fizyki, biologii). Podzielony jest na 2 sekcje: czytanie ze zrozumieniem (65 minut) oraz pisanie i znajomość języka (35 minut). Test nie sprawdza wiedzy dziedzinowej tylko umiejętności z zakresu m.in. czytania ze zrozumieniem, interpretowania tabel, wykresów, infografik, znajomości słownictwa, składni, interpunkcji i struktur gramatycznych.

  • Czas trwania: 100 minut
  • Pytań: ok. 100
  • 200-800 punktów

Matematyka

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru i pytań otwartych, podzielonych na 2 sekcje, tylko w jednej można korzystać z kalkulatora. Skupia się na umiejętnościach takich jak rozwiązywanie problemów matematycznych, algebra, analizowanie danych, modelowanie matematyczne i strategiczne wykorzystanie zasobów.

  • Czas trwania: 80 minut
  • Pytań: ok. 50
  • 200-800 punktów

Opcjonalny esej

Opcjonalny moduł, w ramach którego należy napisać esej na zadany temat. Niektóre uczelnie mogą go wymagać w procesie rekrutacji.

  • Czas trwania: 50 minut
  • 1 esej
  • 6-24 punkty

Jak długo trzeba czekać na wyniki

Wyniki dostępne są elektronicznie po około miesiącu od egzaminu. 10 dni później wyniki wysyłane są w wersji papierowej i bezpośrednio do uczelni.

Ile kosztuje egzamin SAT

Podejście do egzaminu SAT dla uczniów z Polski kosztuje 86 USD bez eseju, 100 USD z esejem. SAT Subject Test w zależności od przedmiotu kosztuje od 41 do 46 USD + 26 USD opłaty za rejestrację na wybrany termin, podczas którego można podejść do maksymalnie 3 egzaminów SAT Subject.

Za egzamin należy zapłacić podczas rejestracji elektronicznej. Akceptowane metody płatności to m. in. karty płatnicze oraz PayPal.

Aktualny cennik sprawdzisz tutaj: collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/international/fees

Nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie? Coś jest niezrozumiałe? Daj nam znać, uzupełnimy informacje!

Scroll to Top