Wiele amerykańskich uczelni (ale nie wszystkie!) wymaga podejścia do testów SAT lub do ACT od kandydatów na studia undergraduate. Wyniki tych egzaminów często są też kryterium przy przyznawaniu stypendiów za wyniki w nauce na pierwszy rok studiów.
Organizatorem SAT jest organizacja College Board z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Ten egzamin sprawdza umiejętności oraz wiedzę wymagane od kandydata lub kandydatki na studia, takie jak umiejętność czytania ze zrozumieniem, krytycznego myślenia czy interpretowania danych.
Spis treści
Kiedy należy podejść do testu SAT
- W Polsce terminy są dostępne zaledwie kilka razy w roku, na każdy z nich należy zarejestrować się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
- Jeśli zależy ci na bardzo dobrym wyniku, najprawdopodobniej będziesz musiał(a) podejść do egzaminu kilkukrotnie. Możesz zacząć nawet w pierwszej klasie szkoły średniej.
- Ponieważ większość uczelni przyjmuje zgłoszenia do końca grudnia, najpóźniej do testów należy podejść na początku klasy maturalnej.
- Uczelnie amerykańskie mogą wymagać, żeby wyniki SAT nie były starsze niż 2 lata liczone od dnia podejścia do egzaminu.
- Im wcześniej zarejestrujesz się na wybrany termin, tym lepiej – może się zdarzyć, że zabraknie miejsc!
Gdzie sprawdzić kiedy najbliższy termin SAT
Aktualne terminy sprawdzisz na stronie Collegeboardu: https://collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/international
Gdzie można zdać test SAT
W Polsce do testów SAT można podejść w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Listę centrów egzaminacyjnych sprawdzisz na stronie Collegeboardu: collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/find-test-centers.
Jak wygląda egzamin SAT
Egzamin SAT składa się z 2 sekcji: czytania i pisania oraz matematyki, pomiędzy którymi jest 10 minutowa przerwa.
W 2023 r. egzamin przeszedł spore zmiany. Aktualnie SAT zdaje się na urządzeniu elektronicznym: komputerze lub tablecie. W zależności od wybranego centrum egzaminacyjnego można skorzystać z dostępnego sprzętu lub przynieść swoje urządzenie.
Elektroniczny SAT to test adaptacyjny, co oznacza że poziom trudności pytań będzie się dostosowywał do osoby zdającej.
Czytanie i pisanie
Test składa się z 54 pytań wielokrotnego wyboru podzielonych na dwa moduły, które sprawdzają następującą wiedzę i umiejętności:
- umiejętność czytania ze zrozumieniem, interpretowania infografik, tabel i wykresów oraz logicznego myślenia (12-14 pytań).
- znajomość definicji różnych słów i wyrażeń (poezja i proza), porównywanie oraz interpretowanie fragmentów tekstów (13-15 pytań).
- umiejętność wyrażania idei i dobierania właściwych sformułowań, aby jak najdokładniej oddać sens wypowiedzi (8-12 pytań)
- znajomość konwencjonalnej gramatyki i mechaniki języka angielskiego (11-15 pytań).
Każdy moduł trwa 32 minuty i składa się z 27 pytań. Poziom trudności w drugim module dostosuje się do tego, jak ci poszło wcześniej. Za całą sekcję możesz otrzymać od 200 do 800 punktów.
Matematyka
Test składa się z 44 pytań wielokrotnego wyboru oraz otwartych podzielonych na 2 moduły, które mogą dotyczyć:
- Algebry (13-15 pytań): twórz, analizuj lub rozwiązuj równania i nierówności liniowe oraz układy równań.
- Zaawansowanej matematyki (13-15 pytań): twórz, interpretuj lub rozwiązuj różnego rodzaju problemy matematyczne, takie jak równania kwadratowe, operacje na wielomianach lub równania wartości bezwzględnej.
- Rozwiązywania problemów i analizy danych (5-7 pytań): przeliczaj jednostki; obliczaj procenty; analizuj dane z jedną lub dwiema zmiennymi; wnioskuj na podstawie danych i oceniaj twierdzenia na podstawie statystyk.
- Geometrii i trygonometrii (5-7 pytań): rozwiązuj zadania związane z obwodem, polem powierzchni objętością, kątami różnych figur geometrycznych.
Każdy moduł trwa 35 minut i składa się z 22 pytań. Poziom trudności w drugim module dostosuje się do tego, jak ci poszło wcześniej. Za całą sekcję możesz otrzymać od 200 do 800 punktów.
Jaki wynik z egzaminu SAT to dobry wynik?
Łącznie za cały egzamin możesz uzyskać od 400 do 1600 punktów. Nie ma punktów ujemnych za błędne odpowiedzi.
Różne uczelnie będą miały różne wymagania dotyczące wyników egzaminu SAT. Możesz je sprawdzić na stronie wybranej uczelni. Jeśli masz problem ze znalezieniem tych informacji napisz do admissions office na uczelni lub skontaktuj się z naszym centrum.
Jak długo trzeba czekać na wyniki SAT
Wyniki dostępne są na twoim koncie Collegeboard w ciągu 2-3 tygodni od daty egzaminu. W ciągu kolejnych 10 dni zostaną dostarczone do wskazanych przez ciebie uczelni.
Wysyłanie wyników SAT do uczelni w USA
Większość uczelni wymaga, żeby to Collegeboard bezpośrednio dostarczył twoje wyniki. Rejestrując się na egzamin SAT masz możliwość wskazać do 4 uczelni, do których wyniki zostaną automatycznie wysłane, tę listę możesz zaktualizować też w ciągu kilku dni po egzaminie. Za dodatkową opłatą możesz wysłać wyniki do większej liczby uczelni.
Jeśli uczelnia akceptuje tzw. self-reported scores możesz dostarczyć wyniki samodzielnie, pobierając je ze swojego konta na stronie Collegeboard.
Ile kosztuje egzamin SAT
Podstawowa opłata za jedno podejście do egzaminu SAT w Polsce to 103 USD. Do tego mogą dojść dodatkowe opłaty (za późną rejestrację czy wysłanie wyników do większej liczby uczelni).
Za egzamin należy zapłacić podczas rejestracji elektronicznej. Akceptowane metody płatności to m. in. karty płatnicze oraz PayPal.
Aktualny cennik sprawdzisz tutaj: collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/international/fees