Szkolnictwo wyższe w Stanach Zjednoczonych można podzielić na studia undergraduate (studia I stopnia) oraz studia graduate (studia II i III stopnia).
Studia undergraduate
Studia undergraduate to studia I stopnia w USA. Aby je rozpocząć, wystarczy ukończona szkoła średnia. Są dwa główne rodzaje studiów undergraduate: 2-letnie studia Associate oferowane przez Community lub Junior colleges oraz 4-letnie studia Bachelor.
Studia graduate
Termin studia graduate obejmuje różnego rodzaju studia do których rozpoczęcia wymagane jest wcześniejsze ukończenie studiów undergraduate. Mogą to być studia kończące się dyplomem jak studia magisterskie i doktoranckie, studia kończące się certyfikatem jak Artist Diploma oraz professional degress, czyli studia wymagane do wykonywania zawodu w dziedzinach takich jak medycyna, prawo czy weterynaria. Professional degrees mają własne regulacje dotyczące wymogów rekrutacyjnych oraz tego, jak wyglądają te studia i ile czasu trwają.
Jak wygląda rok akademicki w USA?
Niektóre uczelnie w USA funkcjonują w trybie trymestralnym lub kwartalnym, w większości jednak obowiązują dwa semestry – jesienny i wiosenny:
- Semestr jesienny w USA zaczyna się na przełomie sierpnia i września i trwa do połowy grudnia.
- Semestr wiosenny zaczyna się zazwyczaj na początku lutego lub pod koniec stycznia i trwa do maja.
Dłuższe przerwy zazwyczaj są w okolicach świąt Bożego Narodzenia (od dwóch do czterech tygodni) oraz tygodniowa przerwa wiosenna, tzw. spring break.
Jak wygląda skala ocen na studiach?
Na końcową ocenę z danego przedmiotu ma wpływ kilka czynników, między innymi:
- frekwencja
- aktywność na zajęciach
- zadania domowe
- projekty zaliczeniowe
- praca w grupie
- kolokwia
- egzamin końcowy
Oceny cząstkowe oraz oceny na koniec semestru są w skali od A do F, gdzie F to ocena niedostateczna. Oceny pozytywne to A, B, C, oraz D. Od studentów międzynarodowych często wymaga się utrzymania minimalnej średniej ocen na poziomie C.
Poniższa skala ocen jest przykładowa. Różne uczelnie mogą stosować różne przeliczniki procentowe.
A | B | C | D | F |
100-90% 4.0 | 89-80% 3.0 | 79-70% 2.0 | 69-60% 1.0 | <60% 0 |
Co to jest GPA?
GPA, czyli grade point average to średnia ocen z wszystkich przedmiotów zrealizowanych w trakcie roku akademickiego lub toku studiów. Większość amerykańskich uczelni stosuje 4 punktową skalę, gdzie A to 4 punkty, B to 3 punkty, C to 2 punkty, D to 1 punkt.
Najwyższa możliwa średnia to 4.0. Najlepsi studenci, najczęściej 10% z najwyższą średnią, mogą zostać wpisani na listę Dziekana (Dean’s list), co uznawane jest za olbrzymie wyróżnienie.
Jak przeliczyć polską średnią na amerykańskie GPA? Zajrzyj tutaj, żeby się dowiedzieć.
Co to są Credit Points?
Za każdy przedmiot można otrzymać określoną liczbę punktów kredytowych (credit points), najczęściej są to 3 lub 4 punkty. Podobnie jak w przypadku stosowanych w Polsce punktów ECTS liczba credit points odzwierciedla całkowity nakład pracy, jaki student musi wykonać, aby ukończyć dany przedmiot lub kurs. Im więcej punktów kredytowych tym kurs będzie bardziej wymagający i czasochłonny.
Aby ukończyć studia na poziomie undergraduate, zazwyczaj trzeba zdobyć od 120 do 180 punktów. Im więcej kierunków studiów chcesz ukończyć, tym więcej punktów kredytowych musisz uzbierać.
Ukończenie studiów magisterskich wymaga zazwyczaj zdobycia od 30 do 60 punktów. Liczba punktów na studiach doktoranckich zależy od programu studiów oraz Twojej wcześniejszej ścieżki edukacyjnej (przykładowo osoba z dyplomem studiów magisterskich może potrzebować mniej punktów niż osoba po studiach undergraduate).
Na studiach undergraduate studia w pełnym wymiarze godzin (wymaganym do otrzymania wizy studenckiej) oznaczają zdobycie przynajmniej 12 punktów kredytowych na semestr, co zwykle odpowiada 4 przedmiotom. Może się to wydawać niewiele, ale pamiętaj, że drugie tyle czasu jest przeznaczone na przygotowanie do zajęć!