Rok studiowania w USA, w zależności od m.in. typu uczelni, lokalizacji, rodzaju zakwaterowania oraz twojego stylu życia może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Nie znaczy to, że będziesz musiał(a) zapłacić pełną kwotę – uczelnie amerykańskie oferują różnego rodzaju wsparcie finansowe (financial aid), również studentom międzynarodowym. Warto jednak wiedzieć, co wchodzi w skład pełnej ceny studiów oraz przygotowania aplikacji, żeby już na etapie szukania uczelni móc wybrać takie, które są dostępne dla ciebie finansowo.
Koszty wstępne
Pierwsza grupa wydatków, z którymi musisz się liczyć to koszta związane z przygotowaniem i wysłaniem aplikacji na studia. Do tej grupy wliczają się:
Application Fee
Application fee to opłata za rozpatrzenie wniosku. W zależności od uczelni wynosi od 50 do 150 USD. Uczelnia może zaoferować tzw. fee waiver, czyli rozpatrzy twoją aplikację bez pobierania za to opłaty. O możliwości otrzymania fee waiver dowiesz się w biurze rekrutacji studentów międzynarodowych na wybranej uczelni.
Egzaminy na studia
Jeśli wśród wymogów rekrutacyjnych są wyniki egzaminów (np. SAT, ACT, GRE, GMAT) przynajmniej raz będziesz musiał(a) do nich podejść. Koszt, w zależności od egzaminu, to około 100-200 USD. Jeśli zależy ci na bardzo wysokim wyniku – prawdopodobnie podejdziesz do tych egzaminów kilka razy.
Zwróć uwagę, co obejmuje opłata rejestracyjna a za co trzeba dodatkowo zapłacić (np. późna rejestracja czy wysłanie wyników do większej liczby uczelni). Dolicz też ewentualne koszty dojazdu do centrum egzaminacyjnego i noclegu.
Jeśli nie chcesz ponosić kosztów podejścia do egzaminów, szukaj uczelni, które są test-optional.
Egzamin językowy
Jeśli przez ostatnie 3-4 lata nauki nie uczyłaś(eś) się w anglojęzycznej szkole uczelnia będzie od ciebie wymagać certyfikatu potwierdzającego wystarczającą znajomość języka angielskiego. W zależności od tego który jest akceptowany przez wybrane przez ciebie uczelnie, zapłacisz od 49 do około 200 USD. O egzaminach językowych poczytasz więcej tutaj.
Czasami uczelnie amerykańskie za potwierdzenie znajomości języka uznają maturę międzynarodową lub odpowiednio wysoki wynik z egzaminu SAT czy GRE. O możliwościach zastąpienia egzaminu językowego dowiesz się w biurze rekrutacji studentów międzynarodowych na wybranej uczelni.
CSS Profile
Jeśli będziesz ubiegać się o wsparcie finansowe (financial aid) z uczelni, prawdopodobnie będziesz musiał(a) wypełnić CSS Profile. Jest to uniwersalny formularz, który wypełniony raz można wysłać do wielu uczelni. Na jego podstawie uczelnia zdecyduje o przyznaniu ci pakietu finansowego (financial aid package). Koszt wysłania CSS Profile to 25 USD + 16 USD za każdą kolejną uczelnię.
Pozostałe koszty
Wśród pozostałych kosztów wstępnych mogą pojawić się np. opłaty za credential evaluation (około 200 USD), za tłumacza przysięgłego, wysyłkę papierowych dokumentów do USA, koszt zakupu materiałów przygotowujących do egzaminów (pamiętaj, że EducationUSA oferuje dostęp do bezpłatnych materiałów) czy udział w kursach przygotowujących.
Koszty po dostaniu się na studia, przed wylotem do USA
Opłata SEVIS
Po otrzymaniu decyzji z uczelni o przyjęciu cię na studia rejestrujesz się w systemie SEVIS, dzięki czemu uczelnia może wystawić ci dokumenty potrzebne do ubiegania się o wizę studencką. Opłata SEVIS dla studentów to 350 USD.
Depozyt uczelniany
Potwierdzeniem chęci rozpoczęcia studiów na wybranej uczelni jest wpłata depozytu (enrollment deposit). Depozyt zazwyczaj trzeba wpłacić do 1 maja (College Decision Day), a jego wysokość może wynosić od symbolicznych kilkudziesięciu dolarów do pełnej wysokości czesnego.
Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego
Koszt rozpatrzenia wniosku wizowego i wydania tzw. promesy wizowej do paszportu to dla wiz studenckich 160 USD. Więcej o wizach studenckich przeczytasz tutaj.
Bilet lotniczy i koszty podróży
Koszt biletu lotniczego będzie zależał od wielu czynników, przykładowo od tego skąd i dokąd lecisz, jaką linią lotniczą, ile przesiadek cię czeka, z jakim wyprzedzeniem kupujesz bilet. Zazwyczaj jest to koszt 500-2000 USD.
Koszty uczelniane
Koszty uczelniane to różnego rodzaju opłaty, które składają się na jeden rok studiowania (cost of attendance). Każda uczelnia publikuje te informacje na swojej stronie internetowej. Koszt studiów co roku nieznacznie rośnie, zazwyczaj o 2-3%.
Wysokość kosztów uczelnianych będzie zależała od wielu czynników, przykładowo od typu uczelni, lokalizacji, wybranego programu zajęć, rodzaju zakwaterowania oraz twojego stylu życia.
W skład kosztów uczelnianych (cost of attendance) wliczają się:
Czesne (tuition)
Największy fragment kosztów uczelnianych to czesne, czyli tuition. Na niektórych uczelniach tuition obejmuje możliwość zapisania się na dowolną liczbę kursów, na niektórych będzie to maksymalnie 12 credit points na semestr (1 kurs to zazwyczaj 3-4 credit points), i każdy kurs ponad ten limit będzie dodatkowo płatny. Czesne może wynosić od kilku tysięcy USD w community college, od kilkunastu tysięcy w uczelni stanowej, po kilkadziesiąt tysięcy w uczelniach prywatnych.
Przeglądając oferty uczelni możesz natknąć się na sformułowania in-state tuition oraz out-of-state tuition – uczelnie stanowe często mają preferencyjne stawki dla rezydentów danego stanu (czyli osób, które w danym stanie odprowadzają podatki). Studenci międzynarodowi zazwyczaj płacą out-of-state tuition (chociaż są wyjątki!).
Opłaty uczelniane (Fees)
Opłaty uczelniane mogą dotyczyć np. miejsca parkingowego, opłaty za możliwość korzystania z siłowni i basenu, kartę biblioteczną, dostęp do internetu na kampusie czy wydanie dyplomu. Zazwyczaj fees podawane są łącznie z tuition.
Zakwaterowanie i wyżywienie (Room and board)
Koszt zakwaterowania i wyżywienia będzie zależał od wybranych opcji oraz od lokalizacji. Od studentów pierwszego roku studiów undergraduate często wymaga się mieszkania w akademiku oraz korzystania z meal planu, czyli pełnego wyżywienia w stołówkach i kafeteriach na kampusie.
Starsze roczniki mogą wynajmować pokój w mieszkaniu studenckim i samodzielnie gotować, co z reguły wychodzi taniej. Uśredniając, koszt zakwaterowania i wyżywienia będzie wynosił od kilku tysięcy USD rocznie w tańszych uczelniach i małych miasteczkach, po kilkanaście tysięcy USD w dużych miastach i prywatnych uczelniach.
Podręczniki i pomoce szkolne (Books and Supplies)
Ta część obejmuje koszt zakupu m.in. podręczników, specjalnego papieru na egzaminy i kolowia (blue book), oprogramowania, jeśli jest wymagane do uczestnictwa w kursie (np. konkretny program do montażu video), czy po prostu zwykłych materiałów szkolnych jak długopisy i zeszyty. Koszt books and supplies to zazwyczaj kilka tysięcy USD rocznie.
Ubezpieczenie medyczne
Ubezpieczenie medyczne jest obowiązkowe dla każdego studenta międzynarodowego. Uczelnia może wymagać, żeby ubezpieczenie było wykupione od uczelnianego ubezpieczyciela, albo może dać ci wolną rękę w wyborze ubezpieczenia, tak długo, jak spełnia ono minimalne wymagania. Koszt ubezpieczenia medycznego to od kilkuset do kilku tysięcy USD za semestr.
Pozostałe koszty
Pozostałe koszty będą bardzo różne i w większości zależne od twojego stylu życia. Przykładowo, lubisz często chodzić do kina czy teatru? Planujesz wracać do Polski na przerwy świąteczne i wakacje? Planujesz podróżować po Stanach w czasie wolnym? Chcesz mieć samochód, korzystać z taksówek/ubera czy z komunikacji publicznej? Uczelnie na swoich stronach podają uśrednione kwoty, zazwyczaj kilkaset USD na miesiąc.