Egzamin MCAT

MCAT to egzamin wymagany od kandydatów i kandydatek na studia medyczne w USA.

MCAT, czyli Medical College Admission Test, to egzamin do którego muszą podejść kandydaci i kandydatki na studia medyczne w USA. Organizatorem egzaminu jest Association of American Medical Colleges (AAMC, Stowarzyszenie Amerykańskich Szkół Medycznych). 

Kiedy należy podejść do egzaminu

Jeśli nie planujesz przerwy pomiędzy studiami undergraduate a szkołą medyczną, do egzaminu musisz podejść najpóźniej w czerwcu na trzecim roku 4-letnich studiów undergraduate. Szkoły medyczne z reguły wymagają, żeby wynik egzaminu MCAT nie był starszy niż 3 lata liczone od daty podejścia do egzaminu.

Terminy egzaminów sprawdzisz na stronie AAMC: students-residents.aamc.org/applying-medical-school/article/mcat-testing-calendar-score-release-dates/

Jak wygląda egzamin MCAT

Egzamin MCAT zdaje się na komputerze w centrum egzaminacyjnym. Egzamin składa się z 4 sekcji, które są osobno punktowane. Każda sekcja trwa od 90 do 95 minut, składa się z 50-60 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru i można za nią otrzymać od 118 do 132 punktów (za cały egzamin łącznie od 472 do 528 punktów) . Cały egzamin trwa ponad 7 godzin, wliczając w to nieobowiązkowe 10 minutowe przerwy po każdej sekcji. 

Kliknij w nazwy sekcji, aby przejść do strony AAMC z przykładowymi pytaniami.

SekcjaCzas
Formalności przed rozpoczęciem egzaminu i instrukcje18 minut
Chemical and Physical Foundations of Biological Sciences95 minut
Opcjonalna przerwa10 minut
Critical Analysis and Reasoning Skills90 minut
Opcjonalna przerwa10 minut
Biological and Biochemical Foundations of Living Systems95 minut
Opcjonalna przerwa10 minut
Psychological, Social, and Biological Foundations of Behavior95 minut
Void Question – decyzja, czy wyniki mają zostać zapisane w twoim profilu5 minut
Satisfaction Survey (optional)5 minut

Jaki wynik MCAT jest potrzebny, żeby się dostać na studia medyczne?

Szkoły medyczne z reguły nie ustalają konkretnego progu punktowego. Każda szkoła powinna publikować na swojej stronie internetowej statystyki rekrutacji (lub udostępnić ci je emailowo, jeśli nie ma ich publicznie na stronie), gdzie zazwyczaj podany jest średni wynik MCAT przyjętych kandydatów. Przykładowo dla Harvard Medical School średni wynik to 519 punktów (na 528).  

Jak długo trzeba czekać na wyniki?

Wyniki dostępne są w ciągu 30-35 dni od daty egzaminu. Można je sprawdzić na stronie internetowej AAMC.

Ile kosztuje egzamin MCAT?

Egzamin MCAT kosztuje 330 USD, plus dodatkowe 120 USD, jeśli do egzaminu podchodzisz w kraju innym niż USA (dane z września 2023). Aktualną cenę sprawdzisz na stronie AAMC. 

Czy szkoła medyczna zobaczy wszystkie moje wyniki MCAT?

Szkoła medyczna będzie miała wgląd we wszystkie wyniki zapisane na twoim koncie. Za każdym razem, kiedy podchodzisz do egzaminu MCAT masz możliwość wybrać, czy wyniki mają zostać dopisane do twojego profilu, czy mają zostać wykasowane – jest to tzw. Void Question dostępne na sam koniec egzaminu.

Czy do egzaminu MCAT można podejść w Polsce

Nie. W Europie do egzaminu MCAT można podejść we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Czy mogę podejść do egzaminu MCAT po studiach licencjackich w Polsce?

Tak, do egzaminu można podejść po dowolnych studiach. Upewnij się jednak, jakie wymagania ma szkoła medyczna, do której planujesz złożyć aplikację – niektóre przyjmują wyłącznie kandydatów z amerykańskim dyplomem Bachelor. 

Related Posts