Optional Practical Training (OPT) to staż zawodowy dla osób, które studiują w USA na wizie studenckiej. Pozwala na zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego poprzez pracę w branży powiązanej z kierunkiem studiów.
Studenci zagraniczni mają prawo do 12-miesięcznego stażu OPT niezależnie od kierunku studiów, o ile studia realizowane są w pełnym wymiarze godzin i kończą się dyplomem. Niektóre kierunki ścisłe (STEM) umożliwiają przedłużenie stażu o dodatkowe 24 miesiące.
O OPT można się ubiegać już po ukończeniu pierwszego roku studiów, i realizować go częściowo np. w wakacje, natomiast najwięcej osób decyduje się na skorzystanie z możliwości pozostania w USA i pracę w pełnym wymiarze godzin już po uzyskaniu dyplomu.
Z OPT możesz skorzystać raz na każdym etapie studiów, czyli przykładowo na studiach Associate, Bachelor’s, Master’s oraz Ph.D.
Czy uczelnia amerykańska pomaga w znalezieniu pracodawcy?
Tak, uczelnia amerykańska pomoże ci znaleźć pracodawcę i dopełnić wszystkich formalności.
Czy mogę wziąć udział w programie OPT jeśli studiuję w Polsce?
Ten program jest przeznaczony dla osób, które studiują w USA. Jeśli studiujesz w Polsce, sprawdź możliwość wyjazdu na staż w ramach programu J-1 Intern.
Czy mogę wziąć udział w programie OPT jeśli mam amerykańskie obywatelstwo lub zieloną kartę?
Z obywatelstwem amerykańskim lub zieloną kartą masz możliwość podjęcia zatrudnienia w USA bez konieczności korzystania z programu OPT. Uczelnia też ci pomoże w znalezieniu odpowiedniego miejsca do odbycia stażu, natomiast nie będą cię dotyczyć restrykcje i formalności wizowe.
Osoby na wizie studenckiej mają ograniczone możliwości legalnej pracy na terytorium USA i właśnie dla nich jest skierowany ten program.
Czy mogę wziąć udział w programie OPT jeśli jestem w USA na wizie studenckiej na kursie językowym?
Tylko programy studiów kończące się dyplomem (academic degree) kwalifikują do udziału w OPT. Kursy językowe czy certyfikaty nie wliczają się do tej grupy.
Ile można zarobić na stażu OPT?
Wynagrodzenie będzie zależne od takich czynników jak minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym stanie, branża, ilość przepracowanych godzin czy twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Widełki płacowe na poszczególnych stanowiskach bez problemu sprawdzisz w internecie.