Optional Practical Training

Optional Practical Training (OPT) to staż zawodowy dla osób, które studiują w USA na wizie studenckiej. Pozwala na zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego poprzez pracę w branży powiązanej z kierunkiem studiów.  

Studenci zagraniczni mają prawo do 12-miesięcznego stażu OPT niezależnie od kierunku studiów, o ile studia realizowane są w pełnym wymiarze godzin i kończą się dyplomem. Niektóre kierunki ścisłe (STEM) umożliwiają przedłużenie stażu o dodatkowe 24 miesiące.

O OPT można się ubiegać już po ukończeniu pierwszego roku studiów, i realizować go częściowo np. w wakacje, natomiast najwięcej osób decyduje się na skorzystanie z możliwości pozostania w USA i pracę w pełnym wymiarze godzin już po uzyskaniu dyplomu. 

Z OPT możesz skorzystać raz na każdym etapie studiów, czyli przykładowo na studiach Associate, Bachelor’s, Master’s oraz Ph.D. 

Czy uczelnia amerykańska pomaga w znalezieniu pracodawcy?

Tak, uczelnia amerykańska pomoże ci znaleźć pracodawcę i dopełnić wszystkich formalności. 

Czy mogę wziąć udział w programie OPT jeśli studiuję w Polsce?

Ten program jest przeznaczony dla osób, które studiują w USA. Jeśli studiujesz w Polsce, sprawdź możliwość wyjazdu na staż w ramach programu J-1 Intern.

Czy mogę wziąć udział w programie OPT jeśli mam amerykańskie obywatelstwo lub zieloną kartę? 

Z obywatelstwem amerykańskim lub zieloną kartą masz możliwość podjęcia zatrudnienia w USA bez konieczności korzystania z programu OPT. Uczelnia też ci pomoże w znalezieniu odpowiedniego miejsca do odbycia stażu, natomiast nie będą cię dotyczyć restrykcje i formalności wizowe.  

Osoby na wizie studenckiej mają ograniczone możliwości legalnej pracy na terytorium USA i właśnie dla nich jest skierowany ten program. 

Czy mogę wziąć udział w programie OPT jeśli jestem w USA na wizie studenckiej na kursie językowym?

Tylko programy studiów kończące się dyplomem (academic degree) kwalifikują do udziału w OPT. Kursy językowe czy certyfikaty nie wliczają się do tej grupy. 

Ile można zarobić na stażu OPT?

Wynagrodzenie będzie zależne od takich czynników jak minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym stanie, branża, ilość przepracowanych godzin czy twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Widełki płacowe na poszczególnych stanowiskach bez problemu sprawdzisz w internecie. 

Related Posts