Spis treści
- Czy transfer z polskiej uczelni do amerykańskiej jest możliwy?
- Jak sprawdzić, czy uczelnia przyjmuje international transfer students?
- Czym się różni aplikowanie jako transfer student od aplikowania jako freshman?
- Czy mając ukończony rok studiów w Polsce w USA zacznę studia od drugiego roku?
- Mam ukończony semestr (lub więcej) studiów w Polsce. Czy mogę aplikować jako freshman?
- Czy to prawda, że dla transfer students jest mniej opcji finansowania nauki?
- Czy z uczelni w Polsce można zrobić transfer na najlepsze uczelnie amerykańskie, np. Ivy League?
- Więcej informacji
Czy transfer z polskiej uczelni do amerykańskiej jest możliwy?
Na studiach undergraduate jest to możliwe, ale będzie to zależało od wybranej uczelni. Transfer można zrobić najpóźniej do ukończenia drugiego roku studiów, a samą procedurę transferu trzeba zacząć najpóźniej jesienią na początku drugiego roku.
Na studiach graduate uczelnie amerykańskie raczej nie przyjmują tzw. International transfer students. Jeśli transfer jest możliwy, to tylko z uczelni amerykańskiej.
Jak sprawdzić, czy uczelnia przyjmuje international transfer students?
Informację znajdziesz na stronie uczelni (szukaj w zakładce admissions – transfer students). Możesz też napisać do admissions office.
Czym się różni aplikowanie jako transfer student od aplikowania jako freshman?
Oprócz transkryptów ze szkoły średniej dołączasz też transkrypt ze studiów. Uczelnia nie będzie oczekiwała zaangażowania od twojej szkoły średniej – przykładowo w Common App nie musisz zapraszać Counsellora, a listy rekomendacyjne mogą ci wystawić nauczyciele akacemiccy, a nie nauczyciele ze szkoły średniej. Przygotuj się też na pytanie, dlaczego chcesz zmienić uczelnię. Pozostałe elementy aplikacji (np. egzamin językowy, egzamin SAT czy eseje) oraz terminy aplikowania na większości uczelni są takie same.
Czy mając ukończony rok studiów w Polsce w USA zacznę studia od drugiego roku?
Ze względu na różnice programowe jest bardzo mało prawdopodobne, aby udało Ci się zrobić transfer od razu na drugi rok. Możesz wcześniej skontaktować się z wybraną uczelnią, przesłać swój transkrypt (lub siatkę zajęć, jeśli jeszcze nie masz żadnych ocen), i zapytać, które przedmioty mogłyby zostać uznane na poczet studiów undergraduate.
Mam ukończony semestr (lub więcej) studiów w Polsce. Czy mogę aplikować jako freshman?
Jeśli masz ukończony przynajmniej jeden pełen rok studiów uczelnia amerykańska rozpatrzy twoją aplikacji z puli transfer students. Przy ukończonym semestrze będzie to zależało od uczelni. Możesz skontaktować się z uczelnią i zapytać o możliwość rozpatrzenia twojej aplikacji z puli freshman – jeśli różnice programowe będą bardzo duże, uczelnia może się zgodzić.
Czy to prawda, że dla transfer students jest mniej opcji finansowania nauki?
Tak, na większości uczelni jest to prawda (ale nie na wszystkich!). Na pierwszy rok nauki transfer students mają mniej możliwości otrzymania finansowania z uczelni. Na kolejne lata możliwości są takie same jak pozostałych studentów. Dostępne możliwości finansowania dla transfer students znajdziesz na stronach uczelni.
Czy z uczelni w Polsce można zrobić transfer na najlepsze uczelnie amerykańskie, np. Ivy League?
W teorii jest to możliwe. W praktyce – dla transfer students uczelnie Ivy League często mają po 10-20 miejsc rocznie, gdzie dla freshman students jest to 1000-3000. Twoja aplikacja musi być naprawdę dopracowana w najmniejszym detalu i wyróżniająca się na tle setek innych kandydatów. Statystycznie większe szanse mają uczniowie aplikujący jako freshman.
Jeśli twoim celem są studia na prestiżowej amerykańskiej uczelni, a już studiujesz w Polsce – dokończ studia z jak najwyższą średnią ocen i aplikuj na studia graduate – przez 3 lata studiów licencjackich spokojnie przygotujesz bardzo dobrą aplikację.