Wyjazd do liceum w USA na wizie J-1

Uczniowie z Polski mają kilka możliwości wyjazdu do USA w celu nauki w szkole średniej. Jedną z najpopularniejszych jest udział w rocznej wymianie w ramach wizy J-1. Poniżej prezentujemy postawowe informacje związane z takim wyjazdem.

Na jak długo można wyjechać?
Na wizie J-1 można wyjechać tylko na jeden rok szkolny, do szkoły publicznej lub prywatnej.

Czy można wyjechać w klasie maturalnej i otrzymać high school diploma?
Możliwość wyjazdu w klasie maturalnej będzie zależała od wybranego programu. Jednak przy rocznym wyjeździe ze względu na różnice programowe rzadko zdarza się, żeby szkoła amerykańska wyraziła zgodę na wystawienie high school diploma – po ukończeniu roku szkolnego otrzymasz transcript – czyli wykaz zrealizowanych przedmiotów razem z ocenami. 

Czy po powrocie do Polski trzeba powtarzać klasę? 
Będzie to zależało od twojej szkoły w Polsce. Czasami konieczne jest powtarzanie klasy.

Ile trzeba mieć lat, żeby móc wziąć udział w wymianie?
W dniu rozpoczęcia nauki w USA trzeba mieć ukończone 15 lat, ale nie więcej niż 18,5 lat. Pośrednicy mogą mieć własne wymagania dotyczące wieku uczestników.

Ile kosztuje wyjazd na wizie J-1?
Ceny za roczny wyjazd zaczynają się od 20 000 USD i dochodzą nawet do 60 000 USD. Dzięki programom takim jak FLEX czy ASSIST można te koszty obniżyć prawie do zera. 

Czy mogę wybrać do jakiego stanu pojadę albo wybrać konkretną szkołę?
Będzie to zależało od programu lub organizatora wyjazdu. Tańsze programy z reguły nie dają możliwości wyboru lokalizacji, szkoły, rodziny goszczącej ani możliwości wyjazdu w grupie do tej samej szkoły.  

Jak wygląda zakwaterowanie?
Zazwyczaj mieszka się u rodziny goszczącej (host family). Rodziny goszczące to wolontariusze, zainteresowani poznaniem osób z innych krajów, różnych kultur czy języków – nie otrzymują wynagrodzenia, tylko zwrot kosztów jakie wiążą się z goszczeniem u siebie ucznia przez cały rok szkolny. Rodzina goszcząca musi zapewnić uczniowi łóżko i miejsce do przechowywania rzeczy (niekoniecznie pojedynczy pokój – czasami współdzieli się pokój z host-rodzeństwem), dostęp do łazienki, trzy posiłki dziennie, miejsce do nauki oraz dojazd na wszelkie zajęcia szkolne i pozaszkolne. W przypadku niektórych szkół prywatnych jest też możliwość mieszkania w internacie.

Jak znaleźć program?
Ofert jest mnóstwo – wystarczy w Google wpisać “liceum w USA” 🙂

Na co zwrócić uwagę wybierając program lub pośrednika organizującego wyjazd?

Więcej informacji o wizie J-1

j1visa.state.gov/programs/secondary-school-student/

Scroll to Top