Egzamin TOEFL to jeden z najpopularniejszych egzaminów językowych uznawanych przez uczelnie amerykańskie. Egzamin administrowany jest przez organizację ETS.
Informacje na tej stronie dotyczą egzaminu TOEFL iBT, czyli wersji egzaminu najczęściej uznawanej przez uczelnie amerykańskie oraz wersji TOEFL Home.
Spis treści
- Jak wygląda egzamin TOEFL?
- Gdzie można podejść do egzaminu TOEFL?
- Ile kosztuje egzamin TOEFL?
- Kiedy najlepiej podejść do egzaminu TOEFL?
- Jak długo ważne są wyniki egzaminu TOEFL?
- Do ilu uczelni mogę wysłać wyniki TOEFL?
- Jak długo trzeba czekać na wyniki egzaminu TOEFL?
- Jaki wynik trzeba osiągnąć na egzaminie TOEFL?
- Bezpłatne materiały do nauki
- Więcej informacji
Jak wygląda egzamin TOEFL?
Egzamin w całości zdaje się przy komputerze, w przypadku TOEFL iBT w centrum egzaminacyjnym, a w przypadku TOEFL Home Edition w domu lub innym miejscu zapewniającym odpowiednie warunki jak cisza i stabilne łącze internetowe.
Egzamin podzielony jest na 4 sekcje: czytanie, słuchanie, mówienie oraz pisanie. Za każdą sekcję możesz otrzymać maksymalnie 30 punktów. Łącznie za cały egzamin możesz otrzymać 120 punktów.
Sekcje | Czas trwania | Liczba pytań | Punktacja |
Czytanie | 35 minut | 20 | 0-30 |
Słuchanie | 36 minut | 28 | 0-30 |
Mówienie | 16 minut | 4 zadania | 0-30 |
Pisanie | 29 minut | 2 zadania | 0-30 |
Czytanie
Ta część egzaminu zawiera dwa fragmenty tekstów po około 700 znaków, które mogłyby się znaleźć w podręczniku akademickim. Do każdego fragmentu jest po 10 pytań, które sprawdzają tumiejętność czytania ze zrozumieniem.
Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/reading
Słuchanie
W tej części należy odsłuchać kilku nagrań będących albo fragmentem wykładu (3 nagrania trwające po 3-5 minut) albo konwersacją (2 nagrania po 3 minuty). W trakcie odsłuchiwania można robić notatki. Pytania sprawdzają umiejętność rozumienia ze słuchu.
Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/listening
Mówienie
Ta część zawiera 4 zadania w których trzeba przygotować krótkie, 45-60 sekundowe odpowiedzi na zadane pytania. Na każde pytanie masz 15-30 sekund na przygotowanie odpowiedzi. Odpowiedzi nagrywasz korzystając z mikrofonu w słuchawkach podłączonych do komputera.
Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/speaking
Pisanie
Ostatnia część egzaminu składa się z dwóch zadań: zintegrowanego (20 minut), które polega na przeczytaniu krótkiego tekstu, wysłuchaniu krótkiego wykładu a następnie udzieleniu pisemnej wypowiedzi bazując na otrzymanych informacjach, oraz udziału w dyskusji (10 minut), które polega na przygotowaniu opinii popartej argumentami wygłoszonej w trakcie dyskusji na wybrany temat.
Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/writing
Gdzie można podejść do egzaminu TOEFL?
Do testu TOEFL ibt można przystąpić w centrach egzaminacyjnych znajdujących się w 5 miastach: Białystok, Kraków, Lublin, Warszawa i Wrocław. Aktualną listę wraz z dostępnymi terminami można sprawdzić na stronie ETS.
Egzamin TOEFL Home Edition możesz zdać na własnym komputerze wszędzie tam, gdzie możesz wypełnić wymagania techniczne (twój komputer musi uruchomić potrzebne oprogramowanie, kamerka internetowa musi pokazać całe pomieszczenie a nie tylko twoją twarz, nie można korzystać ze słuchawek więc musisz mieć głośniki i mikrofon itp.).
Wymagania dla egzaminu TOEFL Home Edition sprawdzisz tutaj: https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/register/at-home-requirements.html.
Ile kosztuje egzamin TOEFL?
TOEFL iBT oraz TOEFL Home Edition kosztują 215 USD. Płatność dokonasz online podczas rejestracji, na przykład kartą debetową / kredytową.
Kiedy najlepiej podejść do egzaminu TOEFL?
Egzamin TOEFL iBT jest dostępny 2-4 razy w miesiącu, w zależności od centrum. Rejestracja zamyka się na 7 dni przed każdym terminem sesji. Późna rejestracja jest możliwa jeszcze na 4 dni przed egzaminem, ale wiąże się z dopłatą. Możliwość rejestracji uzależniona jest również od dostępności miejsc.
Terminy egzaminu TOEFL Home Edition są dostępne 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę, w zależności od dostępności miejsc w systemie rezerwacyjnym. Oznacza to, że możesz wybrać dogodną datę i godzinę, pod warunkiem że w danym momencie są wolne miejsca.
Do egzaminu językowego po raz pierwszy warto podejść rok przed planowanym terminem składania aplikacji. Jeśli wynik nie będzie zadowalający, wystarczy czasu na naukę i podejście do egzaminu jeszcze raz. Aby uczelnia otrzymała wyniki na czas, do egzaminu należy podejść przynajmniej na miesiąc przed terminem składania dokumentów.
Jak długo ważne są wyniki egzaminu TOEFL?
Wyniki egzaminu TOEFL są ważne 2 lata liczone od daty podejścia do egzaminu.
Do ilu uczelni mogę wysłać wyniki TOEFL?
Uczelnie amerykańskie zazwyczaj oczekują, że wyniki egzaminu zostaną dostarczone przez ETS. Rejestrując się na egzamin, możesz wybrać maksymalnie 4 uczelnie lub instytucje, do których zostaną wysłane wyniki. Można za opłatą zwiększyć tę liczbę.
Uczelniom, które akceptują self-reported scores możesz przesłać kopię swojego certyfikatu samodzielnie.
Jak długo trzeba czekać na wyniki egzaminu TOEFL?
Dla egzaminu TOEFL iBT wyniki są dostępne online po 4-8 dniach i w tym samym czasie uczelnie otrzymają twój wynik poprzez ETS Data Manager.
Jeśli uczelnie, do których wysyłasz wyniki przyjmują tylko papierową wersję certyfikatu musisz doliczyć do tego kilkanaście dni potrzebnych na wysyłkę (szacunkowo między 7 a 10 dni na terenie USA).
Jaki wynik trzeba osiągnąć na egzaminie TOEFL?
Każda amerykańska uczelnia określa własne progi punktowe – sprawdzisz je na stronie internetowej. Dla większości uczelni wynik powyżej 90 punktów powinien być wystarczający.
Czasami nawet ze słabszym wynikiem można zostać przyjętym na studia, nawet na dobre uczelnie, pod warunkiem ukończenia intensywnego kursu językowego w USA przed rozpoczęciem zajęć.
Bezpłatne materiały do nauki
Najlepszą metodą na przygotowanie się do egzaminu TOEFL jest rozwiązywanie próbnych testów i dogłębne zapoznanie się ze strukturą egzaminu. W internecie dostępnych jest sporo materiałów, płatnych i bezpłatnych, które pomogą ci w przygotowaniach.
TOEFL® Test Preparation: The Insider’s Guide
Oficjalny, 6-tygodniowy kurs przygotowawczy na platformie EdX. Poświęcając 2-4 godziny tygodniowo dogłębnie poznasz strukturę egzaminu TOEFL i przećwiczysz zadania. Kurs możesz rozpocząć w dowolnym momencie, ale kilka razy w roku dostępny jest z instruktorem, który udzieli ci dodatkowych wskazówek, jak osiągnąć najlepszy wynik – polecamy skorzystać z tej możliwości.
Oficjalne materiały ze strony ETS
Na stronie ETS, czyli organizatora egzaminu TOEFL, znajdziesz próbną wersję całego egzaminu oraz przykładowe pytania z poszczególnych sekcji. Oprócz standardowej wersji dostępne są też wersje dla osób niedowidzących.
Podręczniki w Centrach EducationUSA
W każdym centrum EducationUSA znajdziesz podręczniki z ostatnich lat różnych wydawnictw (np. ETS, Kaplan, Barrons, Princeton Review) z próbnymi testami, z których możesz bezpłatnie skorzystać na miejscu lub pożyczyć do domu.