Egzamin językowy TOEFL

TOEFL iBT to jeden z egzaminów językowych uznawanych przez uczelnie amerykańskie od kandydatów i kandydatek na studia.

Egzamin TOEFL to jeden z najpopularniejszych egzaminów językowych uznawanych przez uczelnie amerykańskie. Egzamin administrowany jest przez organizację ETS.

Informacje na tej stronie dotyczą egzaminu TOEFL iBT, czyli wersji egzaminu najczęściej uznawanej przez uczelnie amerykańskie. Egzamin TOEFL ma jeszcze wersję Home (którą można zdać w domu na własnym komputerze) oraz TOEFL Essentials (uproszczona wersja egzaminu zdawanego w centrum egzaminacyjnym).

Jak wygląda egzamin TOEFL?

Egzamin w całości zdaje się przy komputerze w centrum egzaminacyjnym i trwa około dwóch godzin.

Egzamin podzielony jest na 4 sekcje: czytanie, słuchanie, mówienie oraz pisanie. Za każdą sekcję możesz otrzymać maksymalnie 30 punktów. Łącznie za cały egzamin możesz otrzymać 120 punktów.

SekcjeCzas trwaniaLiczba pytańPunktacja
Czytanie35 minut200-30
Słuchanie36 minut280-30
Mówienie16 minut4 zadania0-30
Pisanie29 minut2 zadania0-30

Czytanie

Ta część egzaminu zawiera dwa fragmenty tekstów po około 700 znaków, które mogłyby się znaleźć w podręczniku akademickim. Do każdego fragmentu jest po 10 pytań, które sprawdzają tumiejętność czytania ze zrozumieniem.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/reading

Słuchanie

W tej części należy odsłuchać kilku nagrań będących albo fragmentem wykładu (3 nagrania trwające po 3-5 minut) albo konwersacją (2 nagrania po 3 minuty). W trakcie odsłuchiwania można robić notatki. Pytania sprawdzają umiejętność rozumienia ze słuchu.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/listening

Mówienie

Ta część zawiera 4 zadania w których trzeba przygotować krótkie, 45-60 sekundowe odpowiedzi na zadane pytania. Na każde pytanie masz 15-30 sekund na przygotowanie odpowiedzi. Odpowiedzi nagrywasz korzystając z mikrofonu w słuchawkach podłączonych do komputera.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/speaking

Pisanie

Ostatnia część egzaminu składa się z dwóch zadań: zintegrowanego (20 minut), które polega na przeczytaniu krótkiego tekstu, wysłuchaniu krótkiego wykładu a następnie udzieleniu pisemnej wypowiedzi bazując na otrzymanych informacjach, oraz udziału w dyskusji (10 minut), które polega na przygotowaniu opinii popartej argumentami wygłoszonej w trakcie dyskusji na wybrany temat.

Zobacz przykładowe zadania: ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests/writing

Gdzie można podejść do egzaminu TOEFL?

Do testu TOEFL można przystąpić w centrach egzaminacyjnych znajdujących się w 11 miastach na terenie Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu. Pełną listę wraz z dostępnymi terminami można sprawdzić na stronie ETS.

Ile kosztuje egzamin TOEFL?

TOEFL iBT kosztuje 215 USD. Opłaty można dokonać kartą kredytową lub debetową oraz poprzez Paypal.

Kiedy najlepiej podejść do egzaminu TOEFL?

Egzamin TOEFL jest dostępny 2-4 razy w miesiącu, w zależności od centrum. Rejestracja zamyka się na 7 dni przed każdym terminem sesji. Późna rejestracja jest możliwa jeszcze na 4 dni przed egzaminem, ale wiąże się z dopłatą. Możliwość rejestracji uzależniona jest również od dostępności miejsc. Polecamy rejestrować się z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Do egzaminu językowego po raz pierwszy najlepiej podejść na rok przed planowanym terminem składania aplikacji. Jeśli wynik nie będzie zadowalający, wystarczy czasu na naukę i podejście do egzaminu jeszcze raz. Aby uczelnia otrzymała wyniki na czas, do egzaminu należy podejść przynajmniej na miesiąc przed terminem składania dokumentów.

Jak długo ważne są wyniki egzaminu TOEFL?

Wyniki egzaminu TOEFL są ważne 2 lata liczone od daty podejścia do egzaminu.

Do ilu uczelni mogę wysłać wyniki TOEFL?

Uczelnie amerykańskie zazwyczaj oczekują, że wyniki egzaminu zostaną dostarczone przez ETS. Rejestrując się na egzamin, możesz wybrać maksymalnie 4 uczelnie lub instytucje, do których zostaną wysłane wyniki. Można za opłatą zwiększyć tę liczbę.

Uczelniom, które akceptują self-reported scores możesz przesłać kopię swojego certyfikatu samodzielnie.

Jak długo trzeba czekać na wyniki egzaminu TOEFL?

Dla egzaminu TOEFL iBT wyniki są dostępne online po 4-8 dniach i w tym samym czasie uczelnie otrzymają twój wynik poprzez ETS Data Manager.

Jeśli uczelnie, do których wysyłasz wyniki przyjmują tylko papierową wersję certyfikatu musisz doliczyć do tego kilkanaście dni potrzebnych na wysyłkę (szacunkowo między 10 a 20 dni na terenie USA).

Jaki wynik trzeba osiągnąć na egzaminie TOEFL?

Każda amerykańska uczelnia określa własne progi punktowe – sprawdzisz je na stronie internetowej. Dla większości uczelni wynik powyżej 90 punktów powinien być wystarczający.

Czasami nawet ze słabszym wynikiem można zostać przyjętym na studia, nawet na dobre uczelnie, pod warunkiem ukończenia intensywnego kursu językowego w USA przed rozpoczęciem zajęć.

Więcej informacji

ets.org/toefl/test-takers