Wizy studenckie

W tym wpisie znajdziesz informacje o wizach: jaka wiza jest potrzebna na studia w USA, kiedy trzeba złożyć wniosek i ile to kosztuje.

Czy na studia w USA potrzebna jest wiza?

Wizy F-1 otrzymuje większość studentów zagranicznych w USA. Przyznawane są one studentom uniwersytetów, college’ów, seminariów duchownych, uczniom szkół podstawowych i średnich oraz osobom kształcącym się na specjalnych kursach dokształcających (w tym językowych, np. intensywnych kursach języka angielskiego). Wizy F-1 są przeznaczone dla osób, które finansują swoją edukację same lub ze źródeł prywatnych (włącznie ze stypendiami uczelnianymi).

Wiza M-1 przeznaczona jest dla studentów szkół zawodowych i nie-akademickich. Dostają ją studenci na przykład dwuletnich szkół technicznych i zawodowych (vocational schools i technical colleges).

Studentom, którzy biorą udział w rządowym programie wymiany (np. stypendium FulbrightaSummer Work Travel, Au Pair) przyznawana jest wiza J-1.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o wizę studencką?

Aby ubiegać się o wizę studencką należy najpierw zostać przyjętym przez akredytowaną uczelnię w USA (SEVP-certified). Potwierdzeniem przyjęcia na studia i posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów czesnego i utrzymania w czasie studiów są
wystawiane przez uczelnię dokumenty: I-20 dla wiz F i M oraz DS-2019 dla wizy J.

Kolejnym krokiem jest rejestracja w systemie SEVIS, wypełnienie formularza I-901 i wniesienie opłaty (SEVIS fee) w wysokości 350 USD. Mając oryginał formularza I-20 lub DS-2019 oraz potwierdzenie opłaty SEVIS można składać wniosek o wizę.

Wiza może zostać wystawiona najwcześniej na 120 dni przed datą rozpoczęcia nauki, a wjechać na terytorium USA na wizie studenckiej można na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem roku akademickiego.

Polecamy złożyć wniosek o wizę nie poźniej niż na miesiąc przed planowanym terminem wylotu do USA.

Jak złożyć wniosek o wizę studencką?

Jeśli aplikujesz o wizę w Polsce odwiedź stronę Ambasady Stanów Zjednoczonych, znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Wniosek o wizę składa się przez internet na stronie ustraveldocs.com. Wystarczy wypełnić formularz DS-160, wnieść opłatę za rozpatrzenie wniosku (dla wiz studenckich jest to 160 USD) i wybrać termin rozmowy z konsulem. Rozmowę można odbyć w Warszawie lub Krakowie.

Jakie dokumenty zabrać na rozmowę o wizę?

  • Ważny paszport
  • Oryginał formularza I-20 lub DS-2019
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty SEVIS i opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego
  • Zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
  • Wydruk potwierdzenia umówienia się na rozmowę
  • Wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160
  • W razie potrzeby dodatkowe dokumenty wymienione na stronie ustraveldocs.com

Jak wygląda rozmowa z konsulem o wizę?

Więcej informacji o wizach

Related Posts