Finansowanie studiów graduate

Jakie możliwości dofinansowania nauki są dostępne na studia graduate w USA.

Koszt studiów i dostępna pomoc finansowa będą się różnić w zależności od uczelni i wybranego programu. Na niektórych programach studiów bez problemu uzyskasz nawet 100% potrzebnych funduszy z tego, co zaproponuje ci uczelnia, na innych możesz nie otrzymać żadnego wsparcia finansowego czy stypendium. Aby nie powstrzymał cię brak funduszy, warto wszystko dobrze zaplanować i dać sobie wystarczająco dużo czasu na poszukiwania. Im wcześniej zaczniesz planować swój budżet i szukać różnych źródeł finansowania, tym większe masz szanse na uzbieranie pełnej kwoty. Polecamy zacząć nawet na dwa lata przed planowanym wylotem do USA.

Dostępne formy finansowania studiów graduate

Asystentury

W przypadku studiów doktoranckich najpopularniejszym sposobem na pełne sfinansowanie studiów są asystentury, czyli praca na rzecz uczelni, za którą otrzymuje się wynagrodzenie. O tym, kto otrzyma asystenturę decydują profesorowie, dlatego tak ważne jest, aby nawiązać z nimi dobre relacje jeszcze przed złożeniem aplikacji.

Research Assistantship to praca w zespole badawczym, wymagająca wcześniejszego doświadczenia w pracy laboratoryjnej lub naukowej.

Teaching Assistantship to asystowanie przy prowadzeniu zajęć – w zależności od typu uczelni, twojego doświadczenia pedagogicznego i znajomości j. angielskiego zakres obowiązków może obejmować proste prace jak sprawdzanie obecności po samodzielne prowadzenie zajęć, włącznie z opracowaniem sylabusa.

Graduate Assistantship to prace dla studentów, którzy jeszcze nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby zaaplikować o Research lub Teaching Assistantship, polegające np. na asystowaniu w biurze rekrutacji studentów międzynarodowych, przygotowywaniu wydziałowego newslettera, pomaganiu w administrowaniu uczelnianą siecią komputerową czy pomaganiu profesorowi w planowaniu kalendarza spotkań.

Praca na kampusie

Prawo amerykańskie zezwala studentom wjeżdżających do USA a wizie F-1 lub J-1 na pracę na terenie kampusu, jeśli nie przekracza ona 20 godzin w tygodniu. W zdecydowanej większości studenci studiów graduate pracują w ramach asystentur, ale jeśli nie otrzymasz asystentury, możesz sprawdzić ofertę innych, słabiej płatnych prac na kampusie. Będą to np. proste prace biurowe, administracyjne, praca w kawiarni czy bibliotece. Zarobki w takiej pracy wynoszą kilkaset dolarów miesięcznie – nie wystarczy to na opłacenie czesnego, tylko na pokrycie wydatków własnych (np. wyżywienie, bilet na komunikację miejską).

Praca poza kampusem

Praca poza kampusem wymaga specjalnego zezwolenia z Biura ds. Imigracji Departamentu Stanu USA, dlatego nie licz na taką możliwość planując swój budżet.

Studentom zarówno studiów magisterskich jak i doktoranckich przysługuje płatny staż po zakończeniu nauki, tzw. Optional Practical Training (OPT). Standardowo trwa 12 miesięcy, a w przypadku kierunków ścisłych (STEM) nawet 36 miesięcy. Uczelnie pomagają w znalezieniu pracodawcy i załatwieniu formalności.

Scholarships, Fellowships i Grants

Scholarships, Fellowships i Grants to formy stypendiów przyznawanych na podstawie osiągnięć akademickich (np. średniej ocen, wyników egzaminu GRE, osiągnięć w danej dyscyplinie naukowej), które trochę się między sobą różnią. Wszystkie trzy mogą być przyznawane przez uczelnię lub organizację zewnętrzną (np. korporacje, fundacje, stowarzyszenia branżowe) i na każde z reguły trzeba złożyć wniosek.

Scholarships z reguły mają najniższe wymagania formalne, często wystarczy określona średnia ocen. Mogą wynosić od kilkuset dolarów na semestr do nawet 100% czesnego. Można łączyć kilka różnych scholarship, żeby pokryć koszt studiów.

Fellowships to prestiżowe stypendia przyznawane zazwyczaj w określonym celu, np. na prowadzenie badań o określonej tematyce. Mogą, ale nie muszą wiązać się z konkretnym wsparciem finansowym – fellowship może obejmować np. tylko dostęp do laboratorium i zaplecza badawczego uczelni, ale może też obejmować pokrycie kosztów czesnego, zakwaterowania, wyżywienia czy podróży wymaganych do przeprowadzenia badań. Otrzymanie więcej niż jednego Fellowship w tym samym czasie jest bardzo trudne do wykonania.

Grants to forma stypendium, która poza osiągnięciami akademickimi często bierze pod uwagę również potrzeby finansowe kandydata oraz inne kryteria.

Tuition waiver

Obniżka lub całkowite zwolnienie z czesnego oferowane przez uczelnie na podstawie osiągnięć akademickich lub dochodu kandydata. W zależności od uczelni mogą być przyznawane automatycznie lub na wniosek kandydata.

Crowdfunding

Crowdfunding to coraz popularniejsza na całym świecie metoda finansowania poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Jest wiele różnych platform, które za opłatą (najczęściej kilka procent od zebranej
sumy) ułatwią ci dotarcie do potencjalnych sponsorów i zebranie wpłat. Nie rekomendujemy żadnej konkretnej, polecamy przetestować kilka i wybrać taką, która najbardziej tobie odpowiada.

Kredyt studencki

Kredyty studenckie są ciężko dostępne dla studentów międzynarodowych, ale w przypadku niektórych programów (np. MBA) to jedyna możliwość na zdobycie funduszy. O możliwości otrzymania kredytu i warunkach jego spłacania dowiesz się z konkretnej uczelni.

Gdzie szukać informacji?

W pierwszej kolejności dokładnie sprawdź stronę internetową uczelni i programu, na który chcesz aplikować. Tylko tam znajdziesz rzetelne informacje o pomocy finansowej oferowanej przez uczelnię. Dodatkowo, wiele uczelni tworzy własne bazy danych z informacjami o fellowships, grantach czy stypendiach oferowanych przez zewnętrzne organizacje, o które mogą się ubiegać studenci. Z uczelnią należy skontaktować się dopiero po dokładnym przeszukaniu strony internetowej, ponieważ zadawanie pytań, na które odpowiedź można znaleźć na stronie źle świadczy o samodzielności kandydata. Z pytaniami o pomoc finansową (np. jaka pomoc jest dostępna) nigdy nie należy pisać do profesorów, tylko do financial aid albo graduate admissions office. Z profesorami temat finansów (np. chęć aplikowania na wybraną asystenturę) wypada poruszyć dopiero, kiedy nawiązana jest wcześniejsza relacja.

Deferral

W ostateczności, jeżeli tylko finanse stoją ci na przeszkodzie w rozpoczęciu studiów, możesz poprosić uczelnię o odroczenie przyjęcia na semestr lub rok akademicki, dopóki nie zbierzesz potrzebnej kwoty. Nie wszystkie uczelnie oferują tę możliwość.

Jak zagwarantować zdobycie potrzebnych funduszy na studia?

  • Im wcześniej zaczniesz planować swój budżet, tym większe masz szanse na uzbieranie pełnej kwoty.
  • Zrób dokładny research. Są programy, na których bez problemu można uzyskać pełne finansowanie (zwłaszcza w kierunkach STEM), ale są też takie, na które nie ma żadnego finansowania uczelnianego. Różne uczelnie, a nawet różne wydziały w obrębie tej samej uczelni mogą mieć odmienne oferty finansowe na ten sam program studiów.
  • Jeżeli planujesz studia magisterskie, wybierz uczelnię, która nie oferuje studiów doktoranckich z tej samej dziedziny. Finansowanie uczelniane i asystentury w pierwszej kolejności przyznawane są doktorantom.
  • Sprawdź w jaki sposób inni studenci opłacają wybrane przez ciebie studia. Jakie wymagania trzeba spełnić aby otrzymać poszczególne asystentury, granty czy stypendia? Jakie masz szanse, aby je otrzymać?
  • W przypadku studiów doktoranckich kluczowe są dobre relacje z profesorem, który później zostanie twoim opiekunem naukowym i zatrudni cię jako asystenta. Wypracowanie takiej relacji nie jest łatwe i wymaga czasu.
  • Im wcześniej wyślesz kompletną aplikację, tym bardziej zwiększasz swoje szanse na sukces.

Przydatne linki

Uważaj na fałszywe oferty

Szukając źródeł finansowania uważaj na podejrzane oferty, które wymagają np. wykonania weryfikacyjnego przelewu bankowego czy dostarczenia niestandardowych danych. Więcej informacji na temat oszustw stypendialnych znajdziesz tutaj: cappex.com/articles/money/beware-of-scholarship-scams.

Więcej w tej kategorii