Dlaczego warto studiować w USA

Amerykańskie instytucje szkolnictwa wyższego znane są na całym świecie z wysokiego poziomu kształcenia. Zobacz, jakie inne zalety może mieć studiowanie w USA.

Edukacja na światowym poziomie

Amerykańskie instytucje szkolnictwa wyższego znane są na całym świecie z wysokiego poziomu kształcenia. Dzięki wykwalifikowanej kadrze naukowej, innowacyjnym badaniom naukowym, doskonale wyposażonym laboratoriom, bibliotekom, salom wykładowym oraz obiektom sportowym, amerykańskie uczelnie są cenione i rozpoznawalne przez przedstawicieli szkolnictwa wyższego i pracodawców na całym świecie.

Przygotowanie do globalnego rynku pracy

W amerykańskim systemie edukacji dużą wagę przywiązuje się do rozwijania umiejętności niezbędnych na rynku pracy, takich jak autoprezentacja czy kreatywne i krytyczne myślenie. Studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego m.in. w ramach praktyk zawodowych w trakcie lub po studiach lub
asystentur na uczelni.

Międzynarodowe znajomości

USA od lat przyciągają ambitnych i utalentowanych studentów międzynarodowych z całego świata. Aktualnie studiuje ich tam ponad milion! Na wielu uczelniach masz szansę studiować w naprawdę międzynarodowym środowisku, wśród studentów reprezentujących 50 a nawet i 100 różnych narodowości.

Przebywając w międzynarodowym środowisku poznasz inne kultury i systemy wartości, nauczysz się postrzegać rzeczywistość z różnych perspektyw.

Stypendia

Doskonale rozwinięty system pomocy finansowej daje możliwość otrzymania różnych form wsparcia finansowego z uczelni, w tym stypendiów naukowych, socjalnych oraz zatrudnienia na kampusie. Uczelnie amerykańskie dokładają starań, aby najzdolniejsi studenci otrzymali wsparcie finansowe niezbędne do ukończenia wymarzonych studiów

Różnorodność

W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje ponad 4000 akredytowanych uczelni oferujących studia na poziomie I stopnia oraz 1700 studia na poziomie II i III stopnia, a do wyboru są tysiące kierunków studiów. Niektóre z nich, takie jak Bakery Science czy Paranormal Studies, stanowią unikalne propozycje, które nie spotyka się często, a czasem są wręcz niespotykane w Polsce.

Różnorodność Stanów Zjednoczonych przejawia się także w ich klimacie, krajobrazie i kulturze. To państwo oferuje możliwość wyboru studiów w różnych strefach klimatycznych – od tropikalnych po umiarkowane, w dynamizujących dużych miastach lub spokojnych małych miasteczkach, w otoczeniu górskich szczytów lub nad brzegiem rozległego oceanu. Możliwości są nieograniczone, co pozwala dostosować wybór studiów do osobistych preferencji oraz celów edukacyjnych.

Elastyczność

Szeroka oferta edukacyjna i elastyczność studiów pozwolą Ci dopasować program do własnych potrzeb
i zainteresowań. Wyboru specjalizacji (tzw. major) zazwyczaj dokonuje się pod koniec drugiego roku. Możesz specjalizować się w więcej niż jednej dziedzinie, a także zmienić ją w trakcie studiów.

Rozwój zainteresowań

W każdej amerykańskiej uczelni znajdziesz dziesiątki, a nawet setki klubów zrzeszających studentów
o podobnych zainteresowaniach, jak klub dyskusyjny, klub muzyczny, klub turystyki pieszej.

Greek life

Greek life to funkcjonujące na uczelniach amerykańskich społeczne stowarzyszenia żeńskie (soroties) i męskie (fraternities). Przynależność do stowarzyszenia to przywileje takie jak możliwość mieszkania we wspólnym domu, spotkania networkingowe czy nalepsze imprezy na kampusie, ale też obowiązki, jak zaangażowanie w życie uczelni czy działalność charytatywna.

Sport

Sport to bardzo ważny element kultury akademickiej w USA. Możesz uprawiać sport amatorsko, profesjonalnie w jednej z lig akademickich, lub po prostu uczestniczyć w sportowych wydarzeniach. Na każdej uczelni znadziesz też świetnie wyposażone zaplecze sportowe: stadiony, siłownie, baseny z których wszyscy studenci mogą korzystać bez dodatkowych opłat.

Życie na kampusie

Życie studenckie w USA toczy się na kampusach – wszystkie budynki są w niewielkiej odległości, na zajęcia masz tak blisko, że możesz iść w piżamie (i kultura akademicka w USA na to pozwala).

Nauka samodzielności

Wylot na studia na drugi koniec świata to duże wyzwanie. O ile nie planujesz zabrać ze sobą rodziców,
z większością spraw i problemów będziesz musiał(a) sobie poradzić samodzielnie. Jest to jednak nauka
samodzielności w kontrolowanych warunkach – uczelnie amerykańskie oferują różnego rodzaju wsparcie, od odbioru z lotniska, poprzez zakwaterowanie, wyżywienie czy pomoc w ułożeniu planu zajęć.

Nauka języka

Na wiele uczelni amerykańskich dostaniesz się nawet z przeciętną znajomością języka angielskiego. Uczelnia pomoże Ci nadrobić braki językowe dodatkowymi zajęciami w trakcie semestru lub intensywnym kursem przed rozpoczęciem studiów. A po czterech latach życia w USA twój angielski będzie perfekcyjny w każdej sytuacji

Related Posts