Egzamin ACT

Egzamin ACT to jeden z egzaminów który może być wymagany od kandydatów i kandydatki na studia undergraduate w USA.

Wiele amerykańskich uczelni wymaga podejścia do testów SAT lub do ACT od kandydatów na studia undergraduate. Wyniki tych egzaminów często są też kryterium przy przyznawaniu stypendiów za wyniki w nauce na pierwszy rok studiów.

Organizatorem ACT jest organizacja non-profit o tej samej nazwie. Egzamin trwa 2 godziny 55 minut (3:35 z esejem) i składa się z 4 modułów (języka angielskiego, matematyki, czytania ze zrozumieniem i przedmiotów ścisłych) oraz opcjonalnego eseju.

Jak wygląda egzamin ACT

Za każdą z 4 obowiązkowych części (English, Math, Reading i Science) można dostać od 1 do 36 punktów. Wyliczany jest również tzw. composite score, który stanowi średnią wszystkich zdobytych punktów oraz superscore – uśrednione najlepsze wyniki z wszystkich sekcji, jeśli do egzaminu podejdziesz więcej niż jeden raz.

Język angielski (English)

45 minut

75 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru (4 odpowiedzi do wyboru) i sprawdza wiedzę z zakresu języka angielskiego objętą programem nauczania w szkole średniej. 

Zobacz przykładowe pytania.

Matematyka (Math)

60 minut

60 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru (5 odpowiedzi) i sprawdza wiedzę i umiejętności matematyczne objęte programem nauczania w szkole średniej. 

Zobacz przykładowe pytania.

Przerwa

10 minutowa przerwa

Czytanie (Reading)

35 minut

40 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru (4 odpowiedzi) i sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem. 

Zobacz przykładowe pytania.

Przedmioty ścisłe (Science)

35 minut

40 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru (4 odpowiedzi) i sprawdza umiejętności analizowania i interpretacji danych, logicznego argumentowania i rozwiązywania problemów. 

Zobacz przykładowe pytania.

Przerwa

5-minutowa przerwa dla osób, które piszą też opcjonalny esej.

Esej (Writing)

40 minut

1 esej

1-12 punktów

Opcjonalny moduł, w ramach którego należy napisać esej na zadany temat. Niektóre uczelnie mogą go wymagać w procesie rekrutacji. Zobacz przykładowy esej.

Gdzie można zdać egzamin ACT

Obecnie jedyne centrum egzaminacyjne ACT w Polsce znajduje się w Skawinie, ale być może niedługo będzie więcej centrów do wyboru. Listę centrów egzaminacyjnych znajdziesz na tej stronie: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us/registration/test-center-locator.html

Gdzie sprawdzić kiedy najbliższy termin ACT

Aktualne terminy sprawdzisz na stronie ACT Global: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us.html

Ile kosztuje egzamin ACT

Podejście do egzaminu ACT w Polsce kosztuje 171,50 USD bez eseju, 196,50 USD z opcjonalnym esejem.

Aktualne ceny sprawdzisz tutaj: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us/registration/fees.html

Kiedy najlepiej podejść do egzaminu ACT

W Polsce terminy są dostępne kilka razy w roku, na każdy z nich należy zarejestrować się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli zależy ci na bardzo dobrym wyniku, najprawdopodobniej będziesz musiał(a) podejść do egzaminu kilkukrotnie. Możesz zacząć nawet w pierwszej klasie szkoły średniej.

Ponieważ większość uczelni przyjmuje zgłoszenia do końca grudnia, najpóźniej do testów należy podejść we wrześniu lub październiku w klasie maturalnej. Im wcześniej zarejestrujesz się na wybrany termin, tym lepiej – może się zdarzyć, że zabraknie miejsc!

Najbliższe terminy egzaminu ACT znajdziesz tutaj: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us/registration.html

Ile trzeba czekać na wyniki egzaminu ACT

Wyniki otrzymasz elektronicznie w ciągu 2-8 tygodni.

Jaki wynik z egzaminu ACT to dobry wynik?

Każda uczelnia określa własne wymagania. Wiele też zależy od tego, jak twoje wyniki wypadną na tle innych kandydatów. Minimalne progi punktowe dla większości uczelni bez problemu znajdziesz w Internecie.

Statystycznie, dla ACT powyżej 24 punktów (na 36) to dobry wynik, ale na te najbardziej popularne uczelnie często potrzebny jest wynik powyżej 34 punktów z każdej części.

Jeśli twój wynik cię nie satysfakcjonuje – podejdź do egzaminu raz jeszcze. Pamiętaj też, że ACT to tylko jeden z elementów aplikacji.

Wysyłanie wyników ACT do uczelni w USA

Większość uczelni wymaga, żeby to organizator egzaminu bezpośrednio dostarczył twoje wyniki. Rejestrując się na egzamin ACT masz możliwość wskazać do 4 uczelni, do których wyniki zostaną automatycznie wysłane, tę listę możesz zaktualizować też w ciągu kilku dni po egzaminie. Za dodatkową opłatą możesz wysłać wyniki do większej liczby uczelni.

Jeśli uczelnia akceptuje tzw. self-reported scores możesz dostarczyć wyniki samodzielnie, pobierając je ze swojego konta na stronie Collegeboard.

Related Posts