Egzamin ACT

Egzamin ACT to jeden z egzaminów który może być wymagany od kandydatów i kandydatki na studia undergraduate w USA.

Wiele amerykańskich uczelni wymaga podejścia do egzaminu SAT lub ACT od kandydatów i kandydatek na studia undergraduate. Wyniki tych egzaminów mogą być też kryterium przy przyznawaniu stypendiów za wyniki w nauce na pierwszy rok studiów.

Organizatorem ACT jest organizacja non-profit o tej samej nazwie. Egzamin trwa 2 godziny 55 minut (3:35 z esejem) i składa się z 4 modułów (języka angielskiego, matematyki, czytania ze zrozumieniem i przedmiotów ścisłych) oraz opcjonalnego eseju.

Jak wygląda egzamin ACT

Za każdą z 4 obowiązkowych części (English, Math, Reading i Science) można dostać od 1 do 36 punktów. Wyliczany jest również tzw. composite score, który stanowi średnią wszystkich zdobytych punktów oraz superscore – uśrednione najlepsze wyniki z wszystkich sekcji, jeśli do egzaminu podejdziesz więcej niż jeden raz.

Język angielski (English)

45 minut

75 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru i sprawdza wiedzę z zakresu języka angielskiego objętą programem nauczania w amerykańskiej szkole średniej. 

Zobacz przykładowe pytania.

Matematyka (Math)

60 minut

60 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru i sprawdza wiedzę i umiejętności matematyczne objęte programem nauczania w amerykańskiej szkole średniej. 

Zobacz przykładowe pytania.

Przerwa

10 minutowa przerwa

Czytanie (Reading)

35 minut

40 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru i sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz weryfikowania informacji.  

Zobacz przykładowe pytania.

Przedmioty ścisłe (Science)

35 minut

40 pytań

1-36 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru i sprawdza umiejętności analizowania i interpretacji danych, logicznego argumentowania i rozwiązywania problemów w kontekście nauk biologicznych, chemicznych, geografii oraz fizyki. 

Zobacz przykładowe pytania.

Przerwa

5-minutowa przerwa dla osób, które piszą też opcjonalny esej.

Esej (Writing)

40 minut

1 esej

1-12 punktów

Opcjonalny moduł, w ramach którego należy napisać esej na zadany temat. Niektóre uczelnie mogą go wymagać w procesie rekrutacji. 

Zobacz przykładowy esej.

Gdzie można zdać egzamin ACT

W Polsce centra egzaminacyjne egzaminu ACT znajdują się w Poznaniu i Skawinie. Listę centrów egzaminacyjnych znajdziesz przy rejestracji na egzamin na stronie my.act.org.

Gdzie sprawdzić kiedy najbliższy termin ACT

Aktualne terminy sprawdzisz na stronie ACT Global: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us.html

Ile kosztuje egzamin ACT

Podejście do egzaminu ACT w Polsce kosztuje 186,50 USD bez eseju, 211,50 USD z opcjonalnym esejem. Cena obejmuje jedno podejście do testu oraz wysyłkę wyników do maksymalnie czterech uczelni. 

Aktualne ceny sprawdzisz tutaj: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us/registration/fees.html

Kiedy najlepiej podejść do egzaminu ACT

Wyniki egzaminu ACT są ważne przez 5 lat od daty egzaminu, ale niektóre uczelnie mogą preferować wyniki nie starsze niż 2 lata. Dlatego do egzaminu najlepiej podejść po raz pierwszy w przedostatniej klasie szkoły średniej – da ci to wystarczająco dużo czasu, aby w razie potrzeby ponownie podejść do egzaminu, a jednocześnie zmieścić się w 2-letnim okienku ważności wyników. 

Ponieważ większość uczelni przyjmuje zgłoszenia do końca grudnia, najpóźniej do testów należy podejść we wrześniu lub październiku w klasie maturalnej. Im wcześniej zarejestrujesz się na wybrany termin, tym lepiej – może się zdarzyć, że zabraknie miejsc!

Najbliższe terminy egzaminu ACT znajdziesz tutaj: https://global.act.org/content/global/en/products-and-services/the-act-non-us/registration.html

Ile trzeba czekać na wyniki egzaminu ACT

Wyniki będą widoczne na twoim koncie ACT w ciągu 2 dni do maksymalnie 8 tygodni. Zazwyczaj czeka się około 10 dni.

Jaki wynik z egzaminu ACT to dobry wynik?

Każda uczelnia określa własne wymagania. Wiele też zależy od tego, jak twoje wyniki wypadną na tle innych osób aplikujących na tę samą uczelnię. Minimalne progi punktowe dla większości uczelni bez problemu znajdziesz w Internecie.

Statystycznie, dla ACT powyżej 24 punktów (na 36) to dobry wynik, ale na te najbardziej popularne uczelnie często potrzebny jest wynik powyżej 34 punktów z każdej części.

Jeśli twój wynik cię nie satysfakcjonuje – podejdź do egzaminu raz jeszcze. Pamiętaj też, że ACT to tylko jeden z elementów aplikacji.

Wysyłanie wyników ACT do uczelni w USA

Większość uczelni wymaga, żeby to organizator egzaminu bezpośrednio dostarczył twoje wyniki. Rejestrując się na egzamin ACT masz możliwość wskazać do 4 uczelni, do których wyniki zostaną automatycznie wysłane, tę listę możesz zaktualizować też w ciągu kilku dni po egzaminie. Za dodatkową opłatą możesz wysłać wyniki do większej liczby uczelni.

Jeśli uczelnia akceptuje tzw. self-reported scores możesz dostarczyć wyniki samodzielnie, pobierając je ze swojego konta ACT.

Bezpłatne materiały do nauki do egzaminu ACT

Mimo, że egzamin ACT nie jest specjalnie trudny, to odpowiednie przygotowanie się do niego jest kluczowe, jeśli nie chcesz stracić punktów na pozornie prostych pytaniach, lub zależy Ci na naprawdę wysokim wyniku.

Oficjalne materiały do nauki

Na oficjalnej stronie ACT znajdziesz sporo bezpłatnych wskazówek i materiałów, między innymi ćwiczenia oraz całe próbne egzaminy z możliwością mierzenia czasu.

Podręczniki papierowe

Podręczniki takich wydawnictw jak Kaplan, Barrons czy Princeton Review oraz oficjalny podręcznik od ACT to dobre źródło próbnych testów i wskazówek jak strategicznie podejść do egzaminu.

Książki bez problemu kupisz w księgarniach internetowych lub używane, ale możesz też bezpłatnie skorzystać z najnowszych podręczników w centrach EducationUSA i w American Corners.

Nieoficjalne bezpłatne materiały

Korzystając z materiałów nieoficjalnych zachowaj czujność. Jeśli wymagane jest założenie konta, dokładnie zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności. Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia – nie korzystaj z takiego serwisu.

Related Posts