Egzamin GRE

Egzamin GRE często wymagany jest od kandydatów i kandydatki na studia graduate w USA.

Większość programów graduate, z wyłączeniem tzw. professional degree programs, na które obowiązują odrębne egzaminy, będzie wymagała podejścia do testu GRE (Graduate Record Examination). Organizatorem GRE w Polsce jest instytucja o nazwie ETS (English Testing Service). Są dwie wersje testu, na które trzeba się oddzielnie zarejestrować: GRE General i GRE Subject. W wymaganiach konkretnych programów znajdziesz informację, do którego egzaminu podejść i jaki wynik należy osiągnąć. 

Zasady dla obydwu egzaminów zostały zaktualizowane we wrześniu 2023 r. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje.

Jak wygląda egzamin GRE?

GRE General
Test GRE General mierzy ogólną wiedzę, którą powinien posiadać absolwent studiów undergraduate i składa się z trzech części: językowej (verbal), ilościowej (quantitative) i pisemnej (analytical writing). Część językowa i ilościowa polegają na rozwiązywaniu testów wielokrotnego wyboru. Obydwie są podzielone na 2 sekcje – po 12 i 15 zadań każda. Za każdą część można otrzymać od 130 do 170 punktów. W części pisemnej kandydat zobowiązany jest do napisania krótkiego eseju, który jest punktowany w skali od 0 do 6. Test ma charakter adaptacyjny – po pierwszej sekcji językowej i ilościowej dostosowuje się do poziomu kompetencji zdającego. Test GRE General trwa 1 godzinę i 58 minut.  

Więcej informacji: https://www.ets.org/gre/test-takers/general-test/about.html

GRE Subject
Test GRE Subject mierzy poziom wiedzy z konkretnej dyscyplin – obecnie wyłącznie z matematyki, fizyki oraz psychologiii. Test polega na rozwiązywaniu testów wielokrotnego wyboru. Ilość pytań waha się od 66 do 144, a czas testu – od 2 godzin do 2 godzin 50 minut, w zależności od wybranego przedmiotu.

Więcej informacji: https://www.ets.org/gre/test-takers/subject-tests/about.html

Gdzie i kiedy można podejść do egzaminu GRE?

Testy GRE General oraz GRE Subject można zdawać zarówno w centrum egzaminacyjnym (obecnie tylko w Warszawie), jak i na własnym komputerze w domu. Dostępne terminy i centra egzaminacyjne sprawdzisz na tej stronie: https://ereg.ets.org/ereg/public/workflowmanager/workflow?workflowItemId=tcAvailability

Jak długo trzeba czekać na wyniki?

Na wyniki testu GRE General oczekuje się 8-10 dni. 

Na wyniki testu GRE Subject oczekuje się dłużej – w zależności od terminu egzaminu. Sprawdź terminy na stronie: https://www.ets.org/gre/test-takers/subject-tests/scores/get-scores.html

Jak długo ważny jest certyfikat?

Zarówno certyfikat GRE General, jak GRE Subject ważny jest 5 lat od daty egzaminu.

Ile kosztuje podejście do egzaminu?

GRE General kosztuje 220 USD, a GRE Subject – 150 USD. 

Jaki wynik trzeba osiągnąć?

Każda uczelnia określa własne wymagania. Wiele też zależy od tego, jak twoje wyniki wypadną na tle innych kandydatów. Minimalne progi punktowe dla większości uczelni bez problemu znajdziesz w Internecie.

Jak się przygotować do egzaminu GRE?

Sprawdzone, bezpłatne materiały przygotowujące do testów GRE General i GRE Subject znajdziesz na stronie ets.org/gre.

Oprócz materiałów elektronicznych polecamy podręczniki z zadaniami z ubiegłych lat i książki ze wskazówkami. W Polsce mogą być trudno dostępne, ale bez problemu zamówisz je w amerykańskich księgarniach internetowych.

Nie zapomnij sprawdzić bezpłatnych materiałów dostępnych w centrach EducationUSA!

Related Posts