Egzamin GRE

Większość programów graduate, z wyłączeniem professional studies, na które obowiązują odrębne egzaminy, będzie wymagała podejścia do egzaminu GRE (Graduate Record Examination). Organizatorem GRE w Polsce jest instytucja o nazwie ETS (ets.org). Są dwie wersje egzaminu, na które trzeba się oddzielnie zarejestrować: GRE General i GRE Subject. W wymaganiach konkretnych programów znajdziesz informację do którego egzaminu podejść i jaki wynik należy osiągnąć.
Jak wygląda egzamin GRE?
GRE General
Test GRE General mierzy ogólną wiedzę, którą powinien posiadać absolwent studiów undergraduate i składa się z trzech części: językowej (verbal), ilościowej (quantitative) i pisemnej (analitycal writing). Część językowa i ilościowa polegają na rozwiązywaniu testów wielokrotnego wyboru, podzielonych na 2 części po 20 zadań każda. Za każdą część można otrzymać od 130 do 170 punktów. W części pisemnej kandydat zobowiązany jest do napisania dwóch krótkich esejów, których punktacja waha się od 0 do 6 punktów.
Czas trwania testu GRE General wynosi ok. 4 godziny. Egzamin zdaje się na komputerze w centrum egzaminacyjnym.
GRE Subject
Test GRE Subject mierzy poziom wiedzy z konkretnej dziedziny (matematyki, chemii, literatury, fizyki, psychologii lub biologii), polega na rozwiązywaniu testów wielokrotnego wyboru a ilość pytań waha się od 66 do 230 w zależności od wybranego przedmiotu.
Czas trwania testu GRE Subject wynosi ok. 3,5 godziny. Egzamin zdaje się na komputerze w centrum egzaminacyjnym.
Gdzie i kiedy można podejść do egzaminu GRE?
Dostępne terminy i centra egzaminacyjne dla egzaminów GRE i GRE Subject sprawdzisz na tej stronie: https://ereg.ets.org/ereg/public/workflowmanager/workflow?workflowItemId=tcAvailability
Egzamin GRE General odbywa się nawet dwa razy w tygodniu, egzamin GRE Subject kilka razy w roku. Na każdy termin należy zarejestrować się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli zależy ci na bardzo dobrym wyniku, najprawdopodobniej będziesz musiał(a) podejść do egzaminu kilkukrotnie, a najpóźniej na 6-8 tygodni przed terminem przyjmowania przez amerykańską uczelnię dokumentów aplikacyjnych do wybranych przez ciebie programów.
W Polsce do egzaminu GRE General można podejść w Warszawie i Krakowie, a do GRE Subject tylko w Warszawie.
Jak długo trzeba czekać na wyniki?
Wyniki dostępne są elektronicznie po ok. 5 tygodniach od egzaminu, ale do uczelni trafią dopiero po ok. 6-8 tygodniach.
Ile kosztuje podejście do egzaminu?
GRE General kosztuje 205 USD, a GRE Subject 150 USD. Sprawdź, czy cena jest aktualna na stronie ETS.
Jaki wynik trzeba osiągnąć?
Każda uczelnia określa własne wymagania. Wiele też zależy od tego, jak twoje wyniki wypadną na tle innych kandydatów. Minimalne progi punktowe dla większości uczelni bez problemu znajdziesz w Internecie.
Jak się przygotować do egzaminu GRE?
Sprawdzone, bezpłatne materiały przygotowujące do testów GRE General i GRE Subject znajdziesz na stronach internetowych takethegre.com i ets.org/gre.
Oprócz materiałów elektronicznych polecamy podręczniki z zadaniami z ubiegłych lat i książki ze wskazówkami. W Polsce mogą być trudno dostępne, ale bez problemu zamówisz je w amerykańskich księgarniach internetowych.
Nie zapomnij sprawdzić bezpłatnych materiałów dostępnych w centrach EducationUSA!