Wybór uczelni i programu studiów – studia graduate

Na co zwrócić uwagę szukając uczelni i programu studiów graduate w USA.

Gdy do wyboru masz ponad tysiąc uczelni oferujących programy graduate, znalezienie tej właściwej nie jest łatwe. Dlatego nad wyborem warto zacząć się zastanawiać nawet na 2 lata przed planowanym rozpoczęciem nauki. Przemyśl, które kryteria są dla ciebie ważne, a które byłyby tylko miłym dodatkiem.

Stwórz swoją listę kryteriów

Poniżej prezentujemy przykładowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze uczelni i programu studiów. Zastanów się, które z nich są dla ciebie naprawdę ważne, a które byłyby tylko miłym dodatkiem. Stwórz własną listę kryteriów, która przyda ci się później, przy przeglądaniu informacji o konkretnych uczelniach i programach.

Możesz też skorzystać z ankiety dostępnej tutaj:

Aredytacja uczelni:

  • Wybierz akredytowaną instytucję i program. To zabezpieczy Cię przed uzyskaniem bezwartościowego, nieuznawanego przez pracodawców i pozostałe uczelnie dyplomu oraz stratą zainwestowanych funduszy.
  • Najprościej akredytację uczelni sprawdzić na stronie studyinthestates.dhs.gov. Przy okazji sprawdzisz też, czy uczelnia może wystawić ci dokumenty wizowe.
  • Więcej o akredytacji poczytasz na stronie chea.org.

Akredytacja programu studiów

  • Sprawdź, które programy są polecane przez stowarzyszenia branżowe, np. American Historical Association, American Psychological Association, American Library Association, American Chemical Society.
  • Niektóre zawody w USA podlegają specjalnym regulacjom i aby móc wykonywać ten zawód należy ukończyć akredytowany program studiów (na przykład medycyna, prawo, inżynieria, weterynaria, pielęgniarstwo, edukacja). Listę zawodów których dotyczy ten wymóg znajdziesz na stronie Departamentu Edukacji USA.

Finanse:

  • Czy jest to uczelnia stanowa czy prywatna? Czesne na uczelniach stanowych z reguły jest niższe, niż na uczelniach prywatnych, za to uczelnie prywatne zazwyczaj oferują więcej stypendiów dla studentów międzynarodowych.
  • Jaki jest całkowity koszt opłat uczelnianych, takich jak czesne, podręczniki, ubezpieczenie medyczne? Czy koszty studiowania na danej uczelni są porównywalne z kosztami studiowania na innych uczelniach tego typu?
  • Ile będzie kosztowało utrzymanie się w miejscu, w którym uczelnia jest zlokalizowana? Koszty życia mogą się mocno różnić w zależności od lokalizacji – wielkie aglomeracje takie jak Nowy Jork czy Los Angeles mogą być wielokrotnie droższe niż małe miasteczka.
  • Na jaką pomoc finansową z uczelni możesz liczyć? Jakie są wymagania przy ubieganiu się o poszczególne stypendia, granty, asystentury?

Twoje cele akademickie i zawodowe:

  • Jakie umiejętności chciał(a)byś doskonalić? 
  • W jaki sposób studia mogą ci pomóc w rozpoczęciu kariery lub w jej rozwoju?
  • Czy dyplom zdobyty w ramach danego programu będzie wymagał nostryfikacji po powrocie do Polski?
  • Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów – zacznij od spotkania z doradcą zawodowym, weź udział w studenckich targach pracy i praktyk, porozmawiaj z przedstawicielami zawodów, które cię interesują.

Warunki naukowe i dydaktyczne:

  • Jakie zaplecze naukowe i wyposażenie posiada uczelnia? Jak łatwy dostęp studenci mają do takich zasobów jak laboratoria, pracownie komputerowe, najnowsze publikacje naukowe?
  • Planujesz karierę naukową i chcesz zdobyć doświadczenie w pracy laboratoryjnej? Wybierz uczelnię specjalizującą się w prowadzeniu badań. Uczelnie skupione na nauczaniu zaoferują lepszy kontakt z profesorami (którzy w uczelniach badawczych zajmują się głównie prowadzeniem badań, a zajęcia prowadzą asystenci) oraz możliwość zdobycia doświadczenia w prowadzeniu zajęć.
  • Sprawdź dorobek akademicki wykładowców, z którymi będziesz mieć zajęcia. Czy pod ich okiem chciał(a)byś się kształcić?
  • Jaki jest stosunek liczby studentów do wykładowców? W jak dużych grupach odbywają się zajęcia? Ile zajęć prowadzonych jest przez profesorów, a ile przez doktorantów i asystentów? Czy program studiów pozostawia wystarczająco dużo czasu na pracę, prowadzenie badań, rozwój zainteresowań?
  • Czy uczelnia pomoże ci w znalezieniu ciekawego stażu lub praktyk wakacyjnych?

Selektywność uczelni:

  • Zawsze sprawdzaj wymogi rekrutacyjne dla studentów zagranicznych. Większość uczelni na swoich stronach publikuje statystyki, dzięki którym możesz realnie ocenić swoje szanse.

Renoma instytucji i programu studiów:

  • W przypadku studiów graduate renoma programu studiów ma większe znaczenie niż renoma uczelni.
  • Kierując się rankingami zwróć uwagę czy ranking dotyczy wybranego przez ciebie programu studiów czy całej uczelni? Według jakich kryteriów jest prowadzony? Przykładowo, jeśli nie planujesz kariery naukowej, ranking, gdzie głównym kryterium jest liczba laureatów nagrody Nobla nie będzie dla ciebie kluczowy.
  • Jaką opinię na temat uczelni mają obecni lub byli studenci?

Wielkość i lokalizacja kampusu:

  • Jaka jest wielkość uczelni? Liczba studentów na kampusie amerykańskiej uczelni waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Są uniwersytety, które wyglądają jak małe miasteczka: posiadają własne urzędy pocztowe, sklepy spożywcze i centra handlowe. Inne, choć funkcjonują w obszarach miejskich, mają stosunkowo niewielu studentów. W dużym mieście zawsze więcej się dzieje, natomiast miasteczka akademickie zapewniają spokojniejszą i bardziej kameralną atmosferę. Zastanów się, co Ci bardziej odpowiada.
  • Na uczelniach o wysokim współczynniku studentów międzynarodowych działa wiele stowarzyszeń im dedykowanych, które organizują np. programy orientacyjne, opiekę mentora, spotkania zapoznawcze czy wyjazdy wakacyjne.

Zacznij przeglądać programy studiów

  • Wiesz już, jakie masz oczekiwania? Następnym krokiem jest przeglądanie ofert uczelni na poszczególne programy studiów. Poświęć na to co najmniej kilka miesięcy.
  • Sprawdź wymagania rekrutacyjne dla studentów zagranicznych, plan zajęć, zapoznaj się z opiniami absolwentów.
  • Przy tak dużej liczbie uczelni, po jakimś czasie wszystko zacznie ci się mieszać. Dlatego warto stworzyć tabelkę z kryteriami i uzupełniać ją o kolejne uczelnie. Przykładową tabelkę możesz pobrać tutaj:

    Wyszukiwarki uczelni

    Istnieje wiele różnych wyszukiwarek, które mogą pomóc ci w znalezieniu odpowiedniej uczelni i programu studiów. Żadna z wyszukiwarek nie pokaże wszystkich dostępnych programów, dlatego polecamy przetestować kilka różnych, i wybrać takie, z których najwygodniej ci się korzysta.

    Zawęź wybór do 10-20 programów studiów

    • Stwórz szczegółowe porównanie wybranych programów, rozważ plusy i minusy aplikowania na każdy z nich.
    • Skontaktuj się z biurem rekrutacji i zapytaj o wszystko, czego nie znalazłeś(aś) na stronie internetowej.
    • W przypadku studiów doktoranckich warto nawiązać również kontakt z profesorami, którzy często mają decydujący głos przy rekrutacji oraz przydzielaniu do projektów badawczych lub przyznawaniu asystentur.

    Stwórz finalną listę programów studiów, na które złożysz aplikację

    3-9 programów to optymalna liczba, która pozwoli ci złożyć aplikację zarówno na te najbardziej wymarzone, jak i takie, gdzie nie musisz się martwić, że znajdziesz na liście rezerwowej. Polecamy trzymać się następującego schematu:

    1-3 Wymarzone programy studiów
    1-3Programy studiów, na które masz realną szansę się dostać
    1-3 uczelnieProgramy bezpieczeństwa – jest prawie pewne, że się dostaniesz

    Related Posts