Gdy do wyboru masz ponad tysiąc uczelni oferujących programy graduate, znalezienie tej właściwej nie jest łatwe. Dlatego nad wyborem warto zacząć się zastanawiać już na 2 lata przed planowanym rozpoczęciem nauki. Przemyśl, które kryteria są dla ciebie ważne, a które byłyby tylko miłym dodatkiem.
Kryteria, jakie warto wziąć pod uwagę:
Aredytacja uczelni:
- Wybierz akredytowaną instytucję i program. To zabezpieczy Cię przed uzyskaniem bezwartościowego, nieuznawanego przez pracodawców i pozostałe uczelnie dyplomu oraz stratą zainwestowanych funduszy. Akredytację możesz sprawdzić m.in. na stronie Council for Higher Education Accreditation: chea.org.
- Sprawdź, które programy są polecane przez stowarzyszenia branżowe, np. American Historical Association, American Psychological Association, American Library Association, American Chemical Society.
Finanse:
- Czy jest to uczelnia stanowa czy prywatna? Czesne na uczelniach stanowych z reguły jest niższe, niż na uczelniach prywatnych, za to uczelnie prywatne zazwyczaj oferują więcej stypendiów dla studentów międzynarodowych.
- Jaki jest całkowity koszt opłat uczelnianych, takich jak czesne, podręczniki, ubezpieczenie medyczne? Czy koszty studiowania na danej uczelni są porównywalne z kosztami studiowania na innych uczelniach tego typu?
- Ile będzie kosztowało utrzymanie się w miejscu, w którym uczelnia jest zlokalizowana? Koszty życia mogą się mocno różnić w zależności od lokalizacji – wielkie aglomeracje takie jak Nowy Jork czy Los Angeles mogą być wielokrotnie droższe niż małe miasteczka.
- Na jaką pomoc finansową z uczelni możesz liczyć? Jakie są wymagania przy ubieganiu się o poszczególne stypendia, granty, asystentury?
Twoje cele akademickie i zawodowe:
- Jakie umiejętności chciał(a)byś doskonalić?
- W jaki sposób studia mogą ci pomóc w rozpoczęciu kariery lub kontynuowaniu?
- Czy dyplom zdobyty w ramach danego programu będzie wymagał nostryfikacji po powrocie do Polski?
- Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów – zacznij od spotkania z doradcą zawodowym, weź udział w studenckich targach pracy i praktyk, porozmawiaj z przedstawicielami zawodów, które cię interesują.
Warunki naukowe i dydaktyczne:
- Jakie zaplecze naukowe i wyposażenie posiada uczelnia? Jak łatwy dostęp studenci mają do takich zasobów jak laboratoria, pracownie komputerowe, najnowsze publikacje naukowe?
- Planujesz karierę naukową i chcesz zdobyć doświadczenie w pracy laboratoryjnej? Wybierz uczelnię specjalizującą się w prowadzeniu badań. Uczelnie skupione na nauczaniu zaoferują lepszy kontakt z profesorami (którzy w uczelniach badawczych zajmują się głównie prowadzeniem badań, a zajęcia prowadzą asystenci) oraz możliwość zdobycia doświadczenia pedagogicznego.
- Sprawdź dorobek akademicki wykładowców, z którymi będziesz mieć zajęcia. Czy pod ich okiem chciał(a)byś się kształcić?
- Jaki jest stosunek liczby studentów do wykładowców? W jak dużych grupach odbywają się zajęcia? Ile zajęć prowadzonych jest przez profesorów, a ile przez doktorantów i asystentów? Czy program studiów pozostawia wystarczająco dużo czasu na pracę, prowadzenie badań, rozwój zainteresowań?
- Czy uczelnia pomoże ci w znalezieniu ciekawego stażu lub praktyk wakacyjnych?
Selektywność uczelni:
- Zawsze sprawdzaj wymogi rekrutacyjne dla studentów międzynarodowych. Większość uczelni na swoich stronach publikuje statystyki, dzięki którym możesz realnie ocenić swoje szanse.
Renoma instytucji:
- Jaką opinię na temat uczelni mają obecni lub byli studenci? Jeśli nie masz możliwości porozmawiania z absolwentami, Internet jest pełen stron i grup dyskusyjnych, w których możesz zasięgnąć informacji.
- Co o uczelni mówią rankingi i statystyki? Pamiętaj, aby nie podejmować decyzji kierując się tylko nimi. Przykładowo, jeśli nie planujesz kariery naukowej, ranking, gdzie jednym z kryteriów jest liczba laureatów nagrody Nobla nie będzie dla ciebie kluczowy. Zamiast tego sprawdź, jaki odsetek absolwentów znajduje pracę w zawodzie.
WIelkość i lokalizacja uczelni/kampusu:
- Jaka jest wielkość uczelni? Liczba studentów na kampusie amerykańskiej uczelni waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Są uniwersytety, które wyglądają jak małe miasteczka: posiadają własne urzędy pocztowe, sklepy spożywcze i centra handlowe. Inne, choć funkcjonują w obszarach miejskich, mają stosunkowo niewielu studentów. W dużym mieście zawsze więcej się dzieje, natomiast miasteczka akademickie zapewniają spokojniejszą i bardziej kameralną atmosferę. Zastanów się, co Ci bardziej odpowiada.
- Na uczelniach o wysokim współczynniku studentów międzynarodowych działa wiele stowarzyszeń im dedykowanych, które organizują np. programy orientacyjne, opiekę mentora, spotkania zapoznawcze czy wyjazdy wakacyjne.
Wybór uczelni i programu – od czego zacząć?
Zastanów się, jakie są Twoje cele
- Jakie umiejętności chciał(a)byś doskonalić?
- W jaki sposób studia mogą ci pomóc w rozpoczęciu kariery lub kontynuowaniu nauki?
- Czy dyplom zdobyty na amerykańskiej uczelni będzie wymagał nostryfikacji po powrocie do Polski?
- Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów – zacznij od spotkania z doradcą zawodowym, weź udział w studenckich targach pracy i praktyk, porozmawiaj z przedstawicielami zawodów, które cię interesują.
Dowiedz się jak najwięcej o wybranych programach studiów i uczelniach, które je oferują
- Poświęć kilka miesięcy na samo przeglądanie ofert uczelni. Sprawdź wymagania dla studentów zagranicznych, plan zajęć, zapoznaj się z opiniami absolwentów.
- Zastanów się, jakie kryteria są dla ciebie ważne; przykładowo, czy uczelnia pomoże ci w znalezieniu ciekawego stażu lub praktyk wakacyjnych? Jeśli planujesz karierę naukową: jacy specjaliści z twojej dziedziny tam pracują? Czy jako student będziesz mógł/mogła uczestniczyć w prowadzonych przez nich badaniach naukowych?
Zawęź wybór do 10-20 uczelni i programów
- Stwórz szczegółowe porównanie wybranych programów, rozważ plusy i minusy aplikowania na każdy z nich.
- Skontaktuj się z biurem rekrutacji i zapytaj o wszystko, czego nie znalazłeś(aś) na stronie internetowej.
- W przypadku studiów doktoranckich warto nawiązać również kontakt z profesorami, którzy często mają decydujący głos przy rekrutacji oraz przydzielaniu do projektów badawczych lub przyznawaniu asystentur.
Wybierz uczelnie, do których będziesz aplikować
- 6-10 uczelni to optymalna liczba, która pozwoli ci złożyć aplikację zarówno na te najbardziej wymarzone, jak i takie, gdzie nie musisz się martwić, że znajdziesz się na liście rezerwowych.