Egzamin GMAT

GMAT jest egzaminem standaryzowanym, który może być wymagany od kandydatów i kandydatki na studia biznesowe.

GMAT jest egzaminem standaryzowanym, który może być wymagany od kandydatów i kandydatki na studia biznesowe (zwłaszcza MBA). Czasami uczelnie amerykańskie akceptują też wyniki egzaminu GMAT jako alternatywę dla egzaminu GRE.

Organizatorem egzaminu GMAT jest organizacja Graduate Management Admission Council (GMAC) z siedzibą w USA.

Jak wygląda egzamin GMAT

Egzamin GMAT jest podzielony na 4 sekcje:

  • Quantitative Reasoning – ocenia zdolność analizowania danych i wyciągania z nich wniosków.
  • Analytical Writing Assessment – w tej sekcji osoba zdająca przygotowuje esej, na podstawie którego oceniana jest zdolność krytycznego myślenia oraz komunikowania własnych pomysłów.
  • Integrated Reasoning – sekcja sprawdza czy osoba zdająca potrafi ocenić dane z szerokiego zakresu źródeł i z różnych formatów a dodatkowo potrafi znaleźć związek między danymi a tekstem
  • Verbal Reasoning – składa się z trzech części: czytanie ze zrozumieniem, krytyczne myślenie i korekta zdań. Ta sekcja sprawdza umiejętność poprawnego używania gramatyki, tworzenia i oceniania argumentów.

Pytania opierają się na umiejętnościach, które zostały wskazane przez przedsiębiorców i naukowców jako niezbędne do efektywnego zarządzania. Egzamin GMAT sprawdza jak osoba zdająca potrafi zastosować przedstawione informacje i na ich podstawie podjąć decyzje i wysnuć poprawne wnioski.

Struktura egzaminu GMAT

Egzamin zdaje się w formie komputerowej (CAT – Computer Adaptive Test). Kolejność poszczególnych modułów jest dowolna (jedynie integrated reasoning i analytical reasoning zdaje się w jednym bloku). Łącznie egzamin trwa nieco ponad 3 godziny i składa się z 80 pytań za które można uzyskać od 200 do 800 punktów. Za brak odpowiedzi są punkty ujemne.

SekcjaCzasLiczba pytańPunktacja
Quantitative Reasoning62 minuty31 pytań6-51 punktów
Opcjonalna przerwa8 minut
Verbal reasoning65 minut36 pytań6-51 punktów
Opcjonalna przerwa8 minut
Integrated reasoning30 minut12 pytań1-8 punktów
Analytical Writing
Assessment
30 minut1 pytanie0-6 punktów

Gdzie można zdać egzamin GMAT

W Polsce do egzaminu GMAT można podejść w Warszawie i Krakowie. Listę centrów egzaminacyjnych znajdziesz na stronie mba.com.

Jest też dostępna wersja egzaminu, którą można zdać online na własnym komputerze bez konieczności wizyty w centrum egzaminacyjnym.

Gzie sprawdzić, kiedy najbliższy termin egzaminu GMAT?

Listę terminów na egzamin w centrum egzaminacyjnym sprawdzisz na stronie mba.com. Na egzamin online dostępnych jest wiele terminów przez cały rok. Rekomendujemy rejestrować się z około miesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli planujesz podejść do egzaminu w terminie, na który jest dużo chętnych.

Ile kosztuje egzamin GMAT?

Wersja zdawana w centrum egzaminacyjnym kosztuje 285 USD. Wersja zdawana online: 310 USD (dane z września 2023). Zapłacić można kartą debetową lub kredytową. Cena obejmuje wysyłkę wyników do 5 uczelni.

Kiedy najlepiej podejść do egzaminu GMAT?

Rekomendujemy podejść do egzaminu GMAT na około rok przed planowanym terminem rozpoczęcia studiów. Dzięki temu, jeśli wynik będzie niezadowalający, będziesz mieć czas na ewentualne ponowne podejście do egzaminu.

Do egzaminu GMAT można podejść określoną liczbę razy: nie więcej niż 5 razy w ciągu kolejnych 12 miesięcy oraz nie więcej niż 8 razy łącznie.

Ile trzeba czekać na wyniki egzaminu GMAT?

Pod koniec egzaminu na ekranie komputera wyświetla się nieoficjalny wynik. Raport z oficjalnym wynikiem pojawi się na twoim koncie online w ciągu 7-20 dni.

Jeśli podchodzisz do egzaminu w centrum egzaminacyjnym, masz 2 minuty na podjęcie decyzji, czy akceptujesz wysyłkę wyniku do uczelni. Decyzję można zmienić w ciągu 72 godzin po zakończeniu egzaminu (za dodatkową opłatą).

Jeśli podchodzisz do egzaminu online, możesz zdecydować o wysyłce wyników dopiero po otrzymaniu oficjalnego raportu.

Jak długo są ważne wyniki egzaminu GMAT

Wyniki egzaminu GMAT są ważne przez 5 lat liczone od dnia podejścia do egzaminu.

Jaki wynik z egzaminu GMAT to dobry wynik?

Każda szkoła biznesowa w USA określa własne wymagania. Wiele też zależy od tego, jak twoje wyniki wypadną na tle innych kandydatów i kandydatek. Minimalne progi punktowe, lub średnie wyniki jakie uzyskały dotychczasowe osoby aplikujące, bez problemu znajdziesz w Internecie.

Generalizując, dobry wynik GMAT będzie wyższy niż 700 punktów, a z wynikiem powyżej 740 punktów możesz rozważyć aplikowanie do najlepszych szkół biznesowych.

Pamiętaj, że wyniki egzaminu to tylko jeden z wielu elementów aplikacji na studia i sam w sobie nie gwarantuje otrzymania oferty z uczelni. Tak samo słabszy wynik wcale nie oznacza, że nie masz szans na otrzymanie oferty z wybranej uczelni.

Related Posts