Wybór uczelni

W USA jest ponad 5000 akredytowanych uczelni. Wybór tej właściwej nie jest łatwy, dlatego nad wyborem warto zacząć się zastanawiać już na 18 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem nauki.

Nie masz jeszcze sprecyzowanych planów, co chcesz robić po studiach? Nic nie szkodzi. W USA aplikujesz nie na konkretny kierunek, tylko na uczelnię. Zazwyczaj masz dwa lata na podjęcie decyzji, co cię najbardziej interesuje.

Poniżej prezentujemy przykładowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze uczelni. Zastanów się, które z nich są dla ciebie naprawdę ważne, a które byłyby tylko miłym dodatkiem. Stwórz własną listę kryteriów, która przyda ci się później, przy przeglądaniu informacji o konkretnych uczelniach.

Możesz też skorzystać z ankiety dostępnej tutaj:

Akredytacja

Wybieranie instytucji i programów akredytowanych zabezpiecza przed uzyskaniem bezwartościowego, nieuznawanego przez pracodawców i pozostałe uczelnie dyplomu. Akredytację możesz sprawdzić m.in. na stronie Council for Higher Education Accreditation: www.chea.org.

Jeśli jesteś już zdecydowany na kierunek studiów, sprawdź, które programy są polecane przez stowarzyszenia branżowe. Chcesz zostać architektem? Zajrzyj na stronę American Institute of Architects. Myślisz o pracy jako psycholog? Zobacz, które programy mają akredytację American Psychological Association.

Finanse

Jaki jest całkowity koszt opłat uczelnianych, takich jak czesne, podręczniki, ubezpieczenie medyczne? Czy koszty studiowania na danej uczelni są porównywalne z kosztami studiowania na innych uczelniach tego typu?

Ile będzie kosztowało utrzymanie w miejscu, w którym uczelnia jest zlokalizowana? Koszty życia mogą się mocno różnić w zależności od lokalizacji – wielkie aglomeracje takie jak Nowy Jork czy Los Angeles mogą być wielokrotnie droższe niż małe miasteczka.

Lokalizacja

Stany Zjednoczone są ogromnym krajem, bardzo zróżnicowanym kulturowo i klimatycznie. Zastanów się, czy wolisz gorący klimat Kaliforni czy długie, śnieżne zimy na Alasce?

Zawsze marzyłeś o życiu w dużym mieście takim jak Nowy Jork? A może lepszym wyborem dla ciebie będzie kampus w małym miasteczku akademickim, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki i na zajęcia można chodzić w kapciach?

Reputacja

Jaką opinię na temat uczelni mają obecni lub byli studenci? Jeśli nie masz możliwości porozmawiać z absolwentem, Internet jest pełen stron i grup dyskusyjnych, w których możesz zasięgnąć informacji.

Co o uczelni mówią rankingi i statystyki? Pamiętaj, aby nie podejmować decyzji kierując się tylko nimi. Przykładowo, jeśli nie planujesz kariery naukowej – ranking, gdzie głównym kryterium jest liczba laureatów nagrody Nobla nie będzie dla ciebie kluczowy. Zamiast tego sprawdź, jaki odsetek absolwentów znajduje pracę w zawodzie.

Typ uczelni

Czy jest to uczelnia stanowa czy prywatna? Czesne na uczelniach stanowych z reguły jest niższe, niż na uczelniach prywatnych, za to uczelnie prywatne zazwyczaj mają więcej stypendiów dla studentów międzynarodowych.

Czy jest to uczelnia specjalizująca się w prowadzeniu badań? W takich uczelniach zajęcia częściej prowadzą asystenci. Jeśli zależy ci na bezpośrednim kontakcie z profesorem (a powinno, jeśli myślisz o kontynuacji nauki lub o karierze naukowej), wybierz uczelnię specjalizującą się w nauczaniu.

Umiędzynarodowienie

Na uczelniach o wysokim współczynniku studentów międzynarodowych działa wiele stowarzyszeń im dedykowanych, które organizują programy orientacyjne, spotkania zapoznawcze, wyjazdy wakacyjne czy oferują opiekę mentora. Z kolei bycie jedynym z niewielu studentów międzynarodowych zapewni ci autentyczną amerykańską przygodę.

Warunki kształcenia

Czy odpowiada ci program zajęć w tej uczelni? Czy pozostawia wystarczająco dużo czasu na pracę, rozwój zainteresowań, rozrywkę?

Jaki jest stosunek liczby studentów do wykładowców? Duża liczba studentów przypadających na jednego nauczyciela sugeruje duże grupy, a w konsekwencji mniejszą ilość czasu, jaką wykładowcy mogą poświęcić każdemu studentowi.

Wielkość uczelni i kampusu

Liczba studentów na kampusie amerykańskiej uczelni waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Są uniwersytety, które wyglądają jak małe miasteczka: posiadają własne urzędy pocztowe, sklepy spożywcze i centra handlowe (co oznacza więcej możliwości pracy na kampusie). Inne, choć funkcjonują w obszarach miejskich, mają stosunkowo niewielu studentów.

W dużym mieście zawsze więcej się dzieje, natomiast miasteczka akademickie zapewniają spokojniejszą i bardziej kameralną atmosferę.

Wymogi rekrutacyjne

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać przyjętym? Do jakich egzaminów podejść, jakie dokumenty będą potrzebne? Ilu kandydatów przypada na jedno miejsce?

Zawsze sprawdzaj wymogi rekrutacyjne dla studentów międzynarodowych. Większość uczelni na swoich stronach publikuje statystyki, dzięki którym możesz ocenić realnie swoje szanse.

Życie studenckie

Studia to nie tylko nauka. Sprawdź, co uczelnie oferują w ramach zajęć pozaakademickich (np. koła naukowe, drużyny sportowe, bractwa) oraz jakie wydarzenia organizowane są na kampusie.

Wiesz już, jakie masz oczekiwania? Następnym krokiem jest przeglądanie ofert uczelni. Poświęć na to co najmniej kilka miesięcy. Sprawdź wymagania dla studentów międzynarodowych, plan zajęć, zapoznaj się z opiniami absolwentów. Przy tak dużej liczbie uczelni, po jakimś czasie wszystko zacznie ci się mieszać 🙂 Dlatego warto stworzyć tabelkę z kryteriami i uzupełniać ją o kolejne uczelnie. Przykładową tabelkę możesz pobrać tutaj.

W internecie znajdziesz sporo różnych wyszukiwarek, które pomogą Ci w znalezieniu uczelni spełniających twoje oczekiwania. Nie wiesz, z których wyszukiwarek skorzystać? Sprawdź nasze zestawienie.

Stwórz szczegółowe porównanie wybranych uczelni, rozważ plusy i minusy aplikowania na każdą z nich. Skontaktuj się z biurem rekrutacji studentów międzynarodowych i zapytaj o wszystko, czego nie znalazłeś na stronie internetowej.

3-9 uczelni to optymalna liczba, która pozwoli ci złożyć aplikację zarówno na te najbardziej wymarzone, jak i takie, gdzie nie musisz się martwić, że znajdziesz na liście rezerwowej. Polecamy trzymać się następującego schematu:

1-3 uczelnieWymarzone uczelnie
1-3 uczelnieUczelnie, na które masz realną szansę się dostać
1-3 uczelnieUczelnie bezpieczeństwa

Scroll to Top