Stany Zjednoczone numerem 1 wśród studentów i studentek zagranicznych

Stany Zjednoczone pozostają najpopularniejszym kierunkiem dla osób studiujących za granicą, wskazuje raport Open Doors.

Stany Zjednoczone pozostają najpopularniejszym kierunkiem dla osób studiujących za granicą, wskazuje raport Open Doors. W roku akademickim 2022-23 ponad milion studentów i studentek zagranicznych zdecydowało się na studia właśnie w tym kraju, o 12% więcej niż w roku poprzednim.

Mimo, iż wiele osób decyduje się na studia w popularnych miejscowościach jak Nowy Jork czy Los Angeles, wzrost zainteresowania odnotowało aż 48 z 50 stanów w USA. Studenci zagraniczni stanowią teraz około 6% wszystkich osób studiujących w USA. 

International students w USA reprezentują ponad 200 różnych krajów i terytoriów. Od wielu lat w czołówce krajów wysyłających znajdują się Chiny i Indie, natomiast w tym roku rekordową liczbą osób studiujących w Stanach Zjednoczonych mogą pochwalić się Bangladesz, Kolumbia, Ghana, Indie, Włochy, Nepal, Pakistan oraz Hiszpania.

Aktualnie 1585 osób z Polski przebywa na wizie studenckiej w USA:

  • 747 na studiach undergraduate
  • 481 na studiach graduate
  • 141 na kursach niekończących się dyplomem (non-degree studies)
  • oraz 216 osób aktualnie realizuje staż Optional Practical Training. 

Jest to wzrost o 8,7% w porównaniu do roku poprzedniego, a zarazem drugi rok z rzędu w którym coraz więcej osób z Polski decyduje się na studia właśnie w USA. 

Wymiana edukacyjna oraz mobilność studencka są jednym z priorytetów rządu Stanów Zjednoczonych, co potwierdza podpisanie Wspólnej Deklaracji Zasad Wspierających Edukację Międzynarodową przez Departament Stanu oraz Departament Edukacji USA, z poparciem Departamentu Handlu, Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego oraz Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). 

Mobilność edukacyjna jest kluczowa dla dyplomacji, innowacji, dobrobytu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego. Jak stwierdził Sekretarz Stanu Antony Blinken, “Międzynarodowe wymiany budują nowe więzi, które pomagają nam współpracować w sprawach kluczowych… dlatego edukacja międzynarodowa jest ważnym elementem naszej dyplomacji i naszego bezpieczeństwa narodowego.”

Departamentu Handlu USA oszacował, że studenci zagraniczni w 2022 r. wnieśli 38 miliardów dolarów do gospodarki amerykańskiej oraz przyczynili się do utworzenia ponad 335 tysięcy miejsc pracy. 

Raport Open Doors stanowi kompleksowe źródło informacji o zagranicznych studentach i studentkach oraz osobach związanych z nauką studiujących lub odwiedzających amerykańskie instytucje szkolnictwa wyższego, a także o osobach z USA studiujących za granicą. To inicjatywa sponsorowana przez Departament Stanu USA i realizowana przez Institute of International Education (IIE) – organizację non-profit z siedzibą w USA.