Zaproś nas

EducationUSA Poland przy współpracy z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta zachęca do zapraszania doradców edukacyjnych oraz amerykańskich stypendystów Programu Fulbrighta w Polsce na spotkania z młodzieżą w Państwa szkołach.

Aby zgłosić szkołę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej. Nie pobieramy żadnych opłat za organizację spotkania. Spotkania możliwe są od października do końca maja. Zgłoszenia rozpatrujemy według kolejności otrzymania.

Kim są stypendyści Fulbrighta?

Co roku do Polski w ramach prestiżowego Programu Fulbrighta przyjeżdża kilkudziesięciu Amerykanów – studentów studiów magisterskich i doktoranckich (U.S. Student Program), świeżo upieczonych absolwentów studiów undergraduate (English Teaching Assistant Program) oraz pracowników naukowych (U.S. Scholar Program). Podczas pobytu w Polsce, który trwa od 3 do 9 miesięcy, realizują w Polsce własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne, ale są również otwarci na poznawanie polskiej kultury oraz dzieleniem się kulturą amerykańską.

Z profilami stypendystów można zapoznać się na stronie fulbright.edu.pl/amerykanscy-stypendysci. Są tam również informacje o ich datach pobytu w Polsce.

Tematyka spotkań

Stypendyści Fulbrighta

Stypendyści chętnie opowiedzą o swoich uczelniach w USA, rodzinnych miejscowościach oraz regionach USA, z których pochodzą. Spotkanie może dotyczyć także zagadnień związanych z kulturą amerykańską, jak muzyka, film, sport, literatura czy święta amerykańskie. Pracownicy naukowi i doktoranci mogą przybliżyć uczniom swoje zainteresowania badawcze.

Doradcy edukacyjni

Dla uczniów szkoły średniej proponujemy prezentacje o możliwościach wyjazdu do USA na studia, program wymiany uczniowskiej czy kursy językowe. W zależności od potrzeb prezentacja może być ogólna – zapoznawcza lub szczegółowa, skupiona na poszczególnych etapach przygotowania aplikacji na studia (wybór uczelni, dokumenty aplikacyjne, wymagane egzaminy, źródła finansowania studiów w USA).

Ważne informacje

Po spotkaniu, w ciągu 7 dni, szkoła zobowiązana jest do wypełnienia krótkiej ankiety podsumowującej oraz przesłanie przynajmniej jednego zdjęcia  z wydarzenia na adres [email protected]

Dopiero po otrzymaniu od Państwa tych informacji będziemy mogli zwrócić stypendyście koszty związane z podróżą do Państwa szkoły. Jeśli nie otrzymamy od Państwa informacji po spotkaniu, szkoła przez rok nie będzie miała możliwości skorzystania z naszych programów.

Kto może zgłosić szkołę
Formularz zgłoszeniowy może wypełnić tylko przedstawiciel szkoły. Jeśli jesteś uczniem – poproś o pomoc nauczyciela lub wychowawcę.

Z jakim wyprzedzeniem należy się zgłosić
Zgłoszenia rozpatrujemy na bieżąco. Ze względu na różną dostępność stypendystów Fulbrighta oraz doradców edukacyjnych sugerujemy wysłać zgłoszenie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli nie będziemy mogli przyjechać we wskazanym przez Państwa terminie, wspólnie wybierzemy inny pasujący termin.

Czy takie spotkanie coś kosztuje?
Nie pobieramy żadnych opłat za organizację spotkania. Stypendyści Fulbrighta są wolontariuszami, odwiedzają szkoły w swoim czasie wolnym i nie otrzymują za to wynagrodzenia.

W przypadku szkół średnich, gdzie podczas spotkania poruszana jest tematyka studiów w USA, EducationUSA zwraca stypendystom koszty podróży. Jeśli Państwa szkoła zlokalizowana jest w mniejszej miejscowości, gdzie trudno dojechać pociągiem lub autobusem/busem, trzeba będzie odebrać stypendystę z najbliższego dworca PKP lub autobusowego, oraz po spotkaniu odwieźć z powrotem na dworzec.

W przypadku szkół podstawowych oraz pozostałych instytucji nie mamy możliwości zwrócenia stypendyście kosztów podróży. Warunki wizyty każdorazowo ustalą Państwo ze stypendystą. Być może będzie konieczne pokrycie części kosztów związanych z wizytą (np. zapewnienie noclegu, jeśli odległość uniemożliwi odbycie wizyty w ciągu jednego dnia).

Czy stypendyści mówią w j. polskim?
Większość stypendystów Fulbrighta nie mówi w j. polskim lub zna wyłącznie podstawowe zwroty. Nauczyciel zapraszający stypendystę powinien móc komunikatywnie porozumieć się w j. angielskim. Doradcy EducationUSA mówią w j. polskim.

Zgłoś szkołę

Scroll to Top