Zaproś Amerykanina na spotkanie z uczniami

Centrum EducationUSA działające przy Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta zachęca do zapraszania amerykańskich stypendystów Programu Fulbrighta w Polsce na spotkania z młodzieżą w Państwa szkołach.

Aby zgłosić szkołę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej. Nie pobieramy żadnych opłat za organizację spotkania. Spotkania możliwe są od października do końca maja. Zgłoszenia rozpatrujemy według kolejności otrzymania.

Kim są stypendyści Fulbrighta?

Co roku do Polski w ramach prestiżowego Programu Fulbrighta przyjeżdża kilkudziesięciu Amerykanów – studentów studiów magisterskich i doktoranckich (U.S. Student Program), świeżo upieczonych absolwentów studiów undergraduate (English Teaching Assistant Program) oraz pracowników naukowych (U.S. Scholar Program). Podczas pobytu w Polsce, który trwa od 3 do 9 miesięcy, realizują w Polsce własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne, ale są również otwarci na poznawanie polskiej kultury oraz dzieleniem się kulturą amerykańską.

Z profilami stypendystów można zapoznać się na stronie fulbright.edu.pl/amerykanscy-stypendysci. Są tam również informacje o ich datach pobytu w Polsce.

Tematyka spotkań

Stypendyści chętnie opowiedzą o swoich uczelniach w USA, rodzinnych miejscowościach oraz regionach USA, z których pochodzą. Spotkanie może dotyczyć także zagadnień związanych z kulturą amerykańską, jak muzyka, film, sport, literatura czy święta amerykańskie, możliwościom wyjazdu do USA dla uczniów i studentów (studia, programy wymiany, praktyki i staże). Pracownicy naukowi i doktoranci mogą przybliżyć uczniom swoje zainteresowania badawcze.

Ważne informacje

Po spotkaniu, w ciągu 7 dni, szkoła zobowiązana jest do wypełnienia krótkiej ankiety podsumowującej oraz przesłanie przynajmniej jednego zdjęcia  z wydarzenia na adres [email protected]

Dopiero po otrzymaniu od Państwa tych informacji będziemy mogli zwrócić stypendyście koszty związane z podróżą do Państwa szkoły.

Kto może zgłosić szkołę
Formularz zgłoszeniowy może wypełnić tylko przedstawiciel szkoły. Jeśli jesteś uczniem – poproś o pomoc nauczyciela lub wychowawcę. Aktualnie przyjmujemy zgłoszenia wyłącznie od szkół średnich oraz instytucji szkolnictwa wyższego.

Z jakim wyprzedzeniem należy się zgłosić
Zgłoszenia rozpatrujemy na bieżąco. Ze względu na różną dostępność stypendystów Fulbrighta sugerujemy wysłać zgłoszenie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli stypendysta nie będzie mógł przyjechać we wskazanym przez Państwa terminie, wspólnie wybierzecie inny pasujący termin.

Czy takie spotkanie coś kosztuje?
Nie pobieramy żadnych opłat za organizację spotkania. Stypendyści Fulbrighta są wolontariuszami, odwiedzają szkoły w swoim czasie wolnym i nie otrzymują za to wynagrodzenia.

Jeśli Państwa szkoła zlokalizowana jest w mniejszej miejscowości, gdzie trudno dojechać pociągiem lub autobusem/busem, trzeba będzie odebrać stypendystę z najbliższego dworca PKP lub autobusowego, oraz po spotkaniu odwieźć z powrotem na dworzec.

Czy stypendyści mówią w j. polskim?
Większość stypendystów Fulbrighta nie mówi w j. polskim lub zna wyłącznie podstawowe zwroty. Nauczyciel zapraszający stypendystę powinien móc komunikatywnie porozumieć się w j. angielskim. Doradcy EducationUSA mówią w j. polskim.

Zgłoś szkołę

Scroll to Top