Testy językowe

Strona główna / Testy językowe

Jednym z podstawowych wymagań wobec studentów międzynarodowych jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona certyfikatem. Dwa najczęściej uznawane testy to TOEFL i IELTS Academic. Od innych egzaminów różnią się tym, ze sprawdzają słownictwo specjalistyczne z różnych dziedzin naukowych, umiejętności logicznego argumentowania i wyciągania wniosków, czytania ze zrozumieniem tekstów o charakterze naukowym czy opisywania wykresów lub grafów.

Na stronie uczelni znajdziesz informacje, które egzaminy są uznawane i jaki wynik trzeba osiągnąć. W centrach EducationUSA znajdziesz bezpłatne materiały do nauki, w tym podręczniki i próbne testy do obu egzaminów.

Jak wyglądają egzaminy TOEFL i IELTS?

Egzamin w całości zdaje się przy komputerze w centrum egzaminacyjnym. Test trwa około 4 godzin i zdaje się go jednego dnia.

SekcjeCzas trwaniaLiczba pytańPunktacja
Czytanie60-80 minut36-560-30
Słuchanie60-90 minut34-510-30
Przerwa10 minut0-30
Mówienie20 minut6 zadań0-30
Pisanie50 minut2 zadania0-30

Ocenia kompetencje językowe: rozumienie ze słuchu, pisanie, mówienie i rozumienie tekstu pisanego od poziomu A2 do C2.

Test składa się z 4 sekcji: czytanie (60 minut), słuchanie (40 minut), mówienie (11-14 minut), pisanie (60 minut). Czytanie, słuchanie i pisanie zdaje się tego samego dnia, na komputerze w centrum egzaminacyjnym. Sekcja mówienie, którą przeprowadza egzaminator, może odbyć się do 7 dni przed lub do 7 dni po egzaminie komputerowym.

Cały egzamin trwa 2 godziny 45 minut, część komputerowa przeprowadzana jest bez przerw.

Za każdą z sekcji można dostać od 1 do 9 punktów. Oprócz tego, przyznawana jest dodatkowa ocena ogólna, według tej samej skali i bazowana na średniej tych czterech ocen (overall band score).

W ciągu miesiąca od podejścia do egzaminu należy zgłosić do 5 uczelni, którym zostaną wysłane wyniki. Kolejne raporty można wysłać za dodatkową opłatą.

Wyniki są ważne 2 lata liczone od daty egzaminu.

Gdzie zdawać?

Do testu TOEFL można przystąpić w centrach egzaminacyjnych znajdujących się w 11 miastach na terenie Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu. Pełną listę wraz z dostępnymi terminami można sprawdzić na stronie ETS.

Do testu IELTS można przystąpić w centrach egzaminacyjnych znajdujących się w 8 miastach na terenie Polski: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Cena

TOEFL: 205 USD (około 730 zł, w zaleznosci od kursu). Opłaty można dokonać kartą kredytową lub debetową.
IELTS: 705 zł. Opłaty można dokonać przelewem lub kartą kredytową lub debetową.

Kiedy najlepiej podejść do egzaminu TOEFL lub IELTS?

Sesje IELTS organizowane są dwa razy w miesiącu w Krakowie i Warszawie oraz trzy-cztery razy do roku w pozostałych lokalizacjach.

Egzamin TOEFL jest dostępny 2-4 razy w miesiącu, w zależności od centrum. Rejestracja zamyka się na 7 dni przed każdym terminem sesji. Późna rejestracja jest możliwa jeszcze na 4 dni przed egzaminem, ale wiąże się z dopłatą 35 USD. Możliwość rejestracji uzależniona jest również od dostępności miejsc. Polecamy rejestrować się z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Do egzaminu TOEFL lub IELTS po raz pierwszy najlepiej podejść na rok przed planowanym terminem składania aplikacji. Jeśli wynik nie będzie zadowalający, wystarczy czasu na naukę i podejście do egzaminu jeszcze raz. Aby uczelnia otrzymała wyniki na czas, do egzaminu należy podejść przynajmniej na miesiąc przed terminem składania dokumentów.

Ile trzeba czekać na wyniki?

Dla egzaminu TOEFL wyniki są dostępne online po 10 dniach, raport elektroniczny wysyłany jest po 14 dniach. Papierowy certyfikat i wyniki dla szkół wysyłane są w ciągu 14 dni kalendarzowych, a szacowany czas doręczenia na terenie USA to 7-10 dni.

Dla egzaminu IELTS wyniki online i raport elektroniczny są dostępne po 13 dniach.

Jak się przygotować do egzaminu TOEFL i IELTS?

W Internecie znajdziesz dużo materiałów przygotowujących do podejścia do egzaminów TOEFL i IELTS. Sprawdzone, bezpłatne materiały znajdziesz na stronach internetowych ETS Global i British Council.

Oprócz materiałów elektronicznych polecamy podręczniki z zadaniami z ubiegłych lat i wskazówkami. Przykładowe wydawnictwa to ETS, Barrons, Kaplan, McGraw-Hill. Mogą być ciężko dostępne w Polsce, ale bez problemu zamówisz je z amerykańskich księgarni internetowych, np. Amazon. Nie zapomnij zapytać o bezpłatne materiały do nauki w twoim centrum EducationUSA.

W internecie znajdziesz dużo materiałów, również bezpłatnych, przygotowujących do podejścia do egzaminu IELTS. Linki nie działają? A może polecasz inne materiały dostępne online? Koniecznie daj nam znać: [email protected]

  • http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/free-practice-tests
  • https://www.ieltsessentials.com/global/prepare/freepracticetests
  • https://www.ielts-exam.net/practice_tests/
  • http://ieltscanadatest.com/prepare-for-ielts/practice-tests/

Jaki wynik trzeba osiągnąć?

Każda amerykańska uczelnia określa własne progi punktowe – sprawdzisz je na stronie internetowej. Dla większości uczelni wynik powyżej 90 punktów (TOEFL) lub 6.0 (IELTS) powinien być wystarczający.

Czasami nawet ze słabszym wynikiem można zostać przyjętym na studia, nawet na dobre uczelnie, pod warunkiem ukończenia intensywnego kursu językowego w USA przed rozpoczęciem zajęć.