SAT to egzamin, który sprawdza, czy posiadasz umiejętności potrzebne na studiach. 

Co to są testy SAT?

Większość amerykańskich uczelni wymaga podejścia do testów SAT lub do ACT od kandydatów na studia undergraduate. SAT i ACT to standardowe testy dla uczniów szkół średnich w USA, można je uznać za odpowiednik polskiej matury.

Organizatorem SAT jest College Board. Są dwa rodzaje egzaminu, na które trzeba się oddzielnie zarejestrować – SAT (test ogólny) i SAT Subject Test (testy przedmiotowe).

SAT Subject Tests to testy z wybranych przedmiotów: historii, matematyki (na poziomie wyższym niż w SAT), biologii, chemii, fizyki, języków obcych, itp. Trwają 60 minut, podczas jednej sesji egzaminacyjnej można podejść do trzech różnych SAT Subject Tests.

Kiedy należy podejść do testu SAT?

W Polsce terminy są dostępne zaledwie kilka razy w roku (zazwyczaj 4 terminy), na każdy z nich należy zarejestrować się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli zależy ci na bardzo dobrym wyniku, najprawdopodobniej będziesz musiał podejść do egzaminu kilkukrotnie. Możesz zacząć nawet w pierwszej klasie szkoły średniej. Ponieważ większość uczelni przyjmuje zgłoszenia do końca grudnia, najpóźniej do testów należy podejść we wrześniu lub październiku w klasie maturalnej.

Im wcześniej zarejestrujesz się na wybrany termin, tym lepiej – może się zdarzyć, że zabraknie miejsc!

Tutaj sprawdzisz aktualne terminy:

Gdzie można zdać test SAT?

W Polsce do testów SAT można podejść w Warszawie (American School of Warsaw, British School Warsaw), Gdańsku (Gdańskie Szkoły Autonomiczne) i Krakowie (International School of Krakow).

Jak wygląda egzamin SAT?

Egzamin SAT składa się z 3 modułów: czytania i pisania, matematyki oraz opcjonalnego eseju. Odpowiedzi zakreśla się ołówkiem na specjalnej karcie, która sprawdzana jest komputerowo.

Czytanie i pisanie

  • Czas trwania: 100 minut
  • Pytań: ok. 100
  • 200-800 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru dotyczących krótkich tekstów z różnych dziedzin naukowych (np. nauk humanistycznych, fizyki, biologii). Podzielony jest na 2 sekcje: czytanie ze zrozumieniem (65 minut) oraz pisanie i znajomość języka (35 minut). Test nie sprawdza wiedzy dziedzinowej tylko umiejętności z zakresu m.in. czytania ze zrozumieniem, interpretowania tabel, wykresów, infografik, znajomości słownictwa, składni, interpunkcji i struktur gramatycznych.

Matematyka

  • Czas trwania: 80 minut
  • Pytań: ok. 50
  • 200-800 punktów

Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru i pytań otwartych, podzielonych na 2 sekcje, tylko w jednej można korzystać z kalkulatora. Skupia się na umiejętnościach takich jak rozwiązywanie problemów matematycznych, algebra, analizowanie danych, modelowanie matematyczne i strategiczne wykorzystanie zasobów.

Esej

  • Czas trwania: 50 minut
  • 1 esej
  • 6-24 punkty

Opcjonalny moduł, w ramach którego należy napisać esej na zadany temat. Niektóre uczelnie mogą go wymagać w procesie rekrutacji.

Jak długo trzeba czekać na wyniki SAT?

Wyniki dostępne są elektronicznie po około miesiącu od egzaminu. 10 dni później wyniki wysyłane są w wersji papierowej i bezpośrednio do uczelni.

Ile kosztuje SAT?

Podejście do egzaminu SAT dla uczniów z Polski kosztuje 86 USD bez eseju, 100 USD z esejem. SAT Subject Test w zależności od przedmiotu kosztuje od 41 do 46 USD + 26 USD opłaty za rejestrację na wybrany termin, podczas którego można podejść do maksymalnie 3 egzaminów SAT Subject.

Za egzamin należy zapłacić podczas rejestracji elektronicznej. Akceptowane metody płatności to m. in. karty płatnicze oraz PayPal.

Jak się przygotować do SAT?

W Internecie znajdziesz dużo materiałów przygotowujących do podejścia do egzaminów SAT i SAT Subject Test. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych przez nas, bezpłatnych źródeł. Linki nie działają? A może polecasz inne materiały dostępne online? Koniecznie daj nam znać: [email protected]

Oprócz materiałów elektronicznych polecamy podręczniki z zadaniami z ubiegłych lat i wskazówkami. Przykładowe wydawnictwa to Barrons, Kaplan, McGraw-Hill. Mogą być ciężko dostępne w Polsce, ale bez problemu zamówisz je z amerykańskich księgarni internetowych, np. Amazon. Nie zapomnij zapytać o bezpłatne materiały do nauki w twoim centrum EducationUSA.

Dowiedz się więcej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Coś jest niezrozumiałe? Daj nam znać, uzupełnimy informacje!

Poprzednia strona

Następna strona