Aplikowanie na studia undergraduate

Proces rekrutacji na amerykańskie uczelnie trwa znacznie dłużej niż na uczelnie polskie. W USA nie ma ujednoliconych wymogów dla kandydatów na studia. Należy uważnie sprawdzić kryteria przyjęć dla studentów międzynarodowych na stronie internatowej wybranej uczelni.

Pamiętaj, że na każdym etapie wyboru szkoły i składania aplikacji możesz skorzystać z bezpłatnej porady doradcy EducationUSA.

Kiedy zacząć przygotowania?

Jeśli chcesz aplikować na najlepsze uczelnie, albo liczysz na pełne stypendium, należy zacząć jak najwcześniej, nawet w szkole podstawowej. Jeżeli nie musisz martwić się o finanse, lub aplikujesz do mniej selektywnych uczelni, wystarczy że zaczniesz w wakacje przed klasą maturalną.

Terminy składania aplikacji

Jeśli chcesz zacząć studia jesienią po ukończeniu szkoły średniej, aplikację wypełnij do końca grudnia w klasie maturalnej.

TerminWynikiLimit uczelni
Early Action1 lub 15 listopada1 lub 15 grudnia1 uczelnia
Early Decision1 lub 15 listopada1 lub 15 grudnia1 uczelnia
Regular AdmissionKoniec grudniaMarzec-kwiecieńBrak limitu
Rolling AdmissionCały rok2-3 miesiące od złożenia aplikacjiBrak limitu

Z czego składa się aplikacja na studia undergraduate?

Wymagane dokumenty i forma ich dostarczenia będą się różnić w zależności od uczelni. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z biurem rekrutacji studentów międzynarodowych lub doradcą EducationUSA. Pamiętaj też, że w centrach EducationUSA możesz bezpłatnie skorzystać z książek i innych materiałów, które pomogą ci napisać zwycięską aplikację.

Formularz zgłoszeniowy (Application form):
Większość uczelni korzysta z formularzy elektronicznych, np. Common Application lub Coalition Application, ale mogą trafić się takie, gdzie formularz trzeba będzie wysłać pocztą albo faksem.

Wyniki egzaminu językowego (English proficiency exam scores):
Jednym z podstawowych wymagań wobec studentów międzynarodowych jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona certyfikatem. Najczęściej uznawane testy to TOEFL iBT, IELTS Academic oraz Duolingo English Test. Na stronie uczelni znajdziesz informacje, które egzaminy są uznawane i jaki wynik trzeba osiągnąć. Możesz zapytać o możliwość zwolnienia z tego wymogu jeśli jesteś w klasie dwujęzycznej lub IB.

Wyniki egzaminu SAT lub ACT:
Są to testy sprawdzające wiedzę ze szkoły średniej i umiejętności niezbędne na studiach, takie jak czytanie ze zrozumieniem czy analizowanie danych. Na stronie uczelni znajdziesz informacje, które egzaminy są uznawane i jaki wynik trzeba osiągnąć. Niektóre uczelnie są test-optional i nie trzeba przesyłać do nich wyników.

Listy rekomendacyjne (Letters of recommendation):
Uczelnia będzie wymagać od jednego do trzech listów rekomendacyjnych. Zazwyczaj wybierasz samodzielnie, kogo poprosić o napisanie listu: np. nauczyciela, który cię dobrze zna, opiekuna zajęć pozalekcyjnych, trenera sportu, który uprawiasz. Czasami uczelnia ma sprecyzowane oczekiwania, i prosi o listy od nauczycieli konkretnych przedmiotów.

Wykaz ocen (Transcript of records)
Wykaz wszystkich twoich ocen ze szkoły średniej. Niektórym uczelniom wystarczą przetłumaczone na język angielski świadectwa za ostatnie trzy lata nauki + wykaz wszystkich ocen cząstkowych z bieżącego semestru, niektóre będą wymagały oddzielnego dokumentu wysłanego bezpośrednio przez twoją szkołę. Uczelnia może poprosić cię o skorzystanie z credential evaluation, czyli przesłania twoich ocen do specjalnej organizacji, która odpłatnie potwierdzi, czy twoje świadectwa są oryginalne oraz jak twoje oceny przekładają się na system amerykański.

Zajęcia pozaszkolne (Extracurricular activities)
Działalność pozaszkolna, uczestnictwo w klubach zainteresowań czy wolontariat są ważnym elementem aplikacji i świetnym sposobem, aby wyróżnić swoją kandydaturę na tle setek innych. Uczelnie poszukują uczniów z pasją, którzy chcą zmieniać na lepsze otaczający ich świat. Zanim jednak zapiszesz się na sto różnych zajęć – pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość.

List motywacyjny (Personal statement)
Esej, w którym przekonujesz komisję rekrutacyjną, dlaczego chcesz studiować na wybranej uczelni i dlaczego powinni przyjąć właśnie ciebie. Personal statement może zadecydować o tym, czy uczelnia zaakceptuje twoją kandydaturę. Dobrze napisany wzmocni twoją aplikację, napisany niedbale może przekreślić twoje szanse mimo świetnych ocen i wyników testów. To miejsce, gdzie możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, pochwalić osiągnięciami czy ciekawym hobby.

School profile
Dokument, który przygotowuje przedstawiciel twojej szkoły, dzięki któremu uczelnia amerykańska może lepiej zrozumieć twoją aplikację. Podaje się tam informacje na temat szkoły (np. liczba uczniów, renoma szkoły, stosowana skala ocen) i systemu szkolnictwa.

Informacje o finansach
Uczelnie poproszą o podstawowe informacje o sytuacji finansowej twojej i twojej rodziny oraz o deklarację, w jaki sposób planujesz zapłacić za studia. Jeśli planujesz ubiegać się o pomoc finansową z uczelni, będziesz musiał(a) wypełnić CSS Profile lub inny formularz używany przez uczelnię.

Przykładowy harmonogram

Odpowiednia organizacja i planowanie są kluczowym etapami rekrutacji. Poniżej przygotowany kalendarz orientacyjnie podaje etapy aplikacji, które należy weryfikować z informacjami podanymi na stronach wybranych uczelni.

Przed klasą maturalną
Wybierz uczelnie, do których chcesz złożyć aplikację. Sprawdź wymagania wobec studentów międzynarodowych i możliwości sfinansowania nauki. Jeśli musisz podejść do egzaminów SAT/ACT oraz egzaminów językowych, tak wybierz terminy, żeby wyniki zostały na czas wysłane do uczelni (zazwyczaj trwa to 6-8 tygodni).

Wakacje przed klasą maturalną
Zacznij pisać personal statement i podejdź do egzaminu językowego.

Wrzesień w klasie maturalnej
Załóż konto w Common App lub innym systemie, z którego korzysta wybrana przez ciebie uczelnia. Poproś nauczycieli o napisanie listów rekomendacyjnych i wybierz przedstawiciela szkoły, który będzie pełnił funkcję school counsellora.

Jeśli ubiegasz się o financial aid z uczelni, załóż i zacznij wypełniać CSS Profile.

Październik-grudzień
Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty, wypełnij formularze zgłoszeniowe i upewnij się, że listy rekomendacyjne i wyniki egzaminów dotarły do uczelni. Im wcześniej wyślesz kompletną aplikację, tym lepsze wrażenie zrobisz na uczelni.

Wyniki
Jeśli wysyłałeś(aś) aplikację w trybie Early Action lub Early Decision, do 15 grudnia otrzymasz wyniki. W trybie Regular Admission wyniki otrzymasz w marcu lub na początku kwietnia.

1 maja
1 maja to National College Decision Day – ostateczny termin na zaakceptowanie lub odrzucenie oferty uczelni.

Nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie? Coś jest niezrozumiałe? Daj nam znać, uzupełnimy informacje!


Scroll to Top