Aplikowanie na studia graduate

Strona główna / Studia graduate / Aplikowanie na studia graduate

Jak aplikować na studia graduate w USA

Proces aplikowania na uczelnię amerykańską jest bardziej rozłożony w czasie niż rekrutacja na studia wyższe w Polsce. Poniżej znajdziesz orientacyjny kalendarz dla osoby aplikującej na semestr jesienny wraz z informacją o najczęściej wymaganych dokumentach. Pamiętaj aby wymogi aplikacyjne i terminy składania podań sprawdzić na stronach konkretnych programów i uczelni.

 1. Zapoznaj się z informacjami na stronie educationusa.pl oraz educationusa.state.gov
 2. Wybierz 3-9 uczelni amerykańskich odpowiednich dla Ciebie
 3. Dowiedz się, jakie są terminy składania podań na wybranych uczelniach i zapoznaj się materiałami aplikacyjnymi i finansowymi dostępnymi online.
 4. Zarejestruj się i zacznij przygotowania do wymaganych egzaminów.
 5. Zacznij planować, jak sfinansujesz naukę
 1. Poproś wybrane przez Ciebie osoby o napisanie listu rekomendacyjnego. Dostarcz przydatne materiały referencyjne (np. CV). Zwróć uwagę na wymogi uczelni dot. formy i sposobu przesłania rekomendacji.
 2. Poproś swoją uczelnię w Polsce o przygotowanie oficjalnego wykazu ocen, tzw. transcripts, ze studiów licencjackich i/lub magisterskich. Zwróć uwagę na wymogi uczelni w USA dot. sposobu ich dostarczenia.
 3. Przystąp do wymaganych testów standaryzowanych. Podejdź do nich odpowiednio wcześnie, aby w razie konieczności,
  poprawić wynik.
 4. Przygotuj list motywacyjny (personal statement) oraz, jeśli jest wymagany, opis planów badawczych (research objective). Kluczowy jest tu tzw. right fit – jak wybrany program wpisuje się w Twoje plany naukowe i zawodowe oraz co Ty do niego wniesiesz. Poproś profesorów i znajomych o konstruktywne uwagi.
 5. W przypadku studiów doktoranckich nawiąż kontakt z potencjalnym opiekunem naukowym, informując o swoim zainteresowaniu prowadzonymi przez niego badaniami naukowymi.
 6. Przygotuj inne wymagane dokumenty, np. résumé, przykłady twoich prac pisemnych, czy portfolio.
 1. Wypełnij i skompletuj wszystkie wymagane przez uczelnię dokumenty aplikacyjne oraz finansowe.
  2. Upewnij się, że żaden z elementów aplikacji nie zawiera błędów językowych czy literówek.

1. Zrób kopię dokumentów i złóż aplikację w wymaganym terminie
2. Upewnij się, że listy rekomendacyjne oraz wykazy ocen zostały wysłane.

 1. Skontaktuj się z wydziałem i upewnij, że Twoja aplikacja dotarła.
  2. Uczelnie mogą poprosić o dodatkowe informacje, ponowne wysłanie niektórych dokumentów lub udział w rozmowie kwalifikacyjnej.

Otrzymasz decyzją i ofertę uczelni. Zaakceptuj tylko jedną i daj znać pozostałym szkołom o swojej decyzji.

JAK Z SUKCESEM APLIKOWAĆ NA STUDIA GRADUATE?

Wykorzystaj jak najlepiej proces aplikacyjny i potraktuj go jak ciekawe doświadczenie, które pozwoli ci dowiedzieć się dużo o samym sobie i systemie edukacji w Stanach Zjednoczonych.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Zapewnij sobie dużo czasu, aby nie działać pod presją. To pozwoli ci skupić się na treści oraz odpowiedniej formie aplikacji.

Stosuj się do wymagań i wskazówek uczelni

Oto kilka przykładów:

 • Jeżeli podano limit słów, których można użyć w esejach,  nie przekraczaj go. Nie licz na wyrozumiałość, jeśli  nie zastosujesz się to wytycznych.
 • Jeśli poproszono o dwa listy referencyjne, nie wysyłaj trzech.
 • Nie nalegaj na rozmowę kwalifikacyjną, jeżeli uczelnia zaprasza tylko wybranych kandydatów.
 • Jeśli uczelnia sugeruje rozmowę kwalifikacyjną – poproś o nią i postaraj się, by do niej doszło.
 • Jeśli jesteś studentem z za granicy nie spieraj się, czy powinieneś zdawać test językowy nawet, jeśli twoja angielszczyzna jest bez zarzutu.

Bądź profesjonalistą

Pamiętaj, że jesteś jednym z wielu kandydatów. Bądź spokojny, asertywny, cierpliwy i szczery, bez nuty arogancji. Wśród najlepszych aplikacji trafiają się takie, które tracą swą mocną pozycję rankingową ze względu na zachowanie kandydatów.

Zwróć uwagę na treść i formę aplikacji

Nie możesz pozwolić sobie na przeoczenia, sprzeczności, niepełne informacje, a absolutnie niedopuszczalne są błędy ortograficzne i gramatyczne. Nie licz, że będziesz traktowany ulgowo, ze względu na to, że angielski jest dla ciebie drugim językiem.

Bądź sobą

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Oprzyj się pokusie skłamania, koloryzowania i tłumaczenia się. Co najważniejsze: nie kłam i nie upiększaj niczego – wielu oceniających weryfikuje część uzyskanych informacji. Nie usprawiedliwiaj się, ale wyjaśnij przyczyny, dla których w twoim wniosku pojawia się słaby punkt, zwłaszcza, jeżeli jest to choroba lub kłopoty finansowe.

Na wypadek niepowodzenia zaplanuj alternatywę

Pewność siebie i pozytywne podejście do procesu aplikacyjnego jest kluczem do sukcesu, jednak powinieneś przygotować się na otrzymanie odmownej decyzji, a także na to, że możesz znaleźć się na liście rezerwowej. Dlatego zaplanuj, co chcesz robić przez cały rok, jeśli nie dostaniesz się na upragnione studia. Przygotowanie się na wszelkie ewentualności nie jest znakiem braku wiary w siebie, czy w możliwość dostania się na studia.