Stany Zjednoczone pozostają najpopularniejszym kierunkiem dla osób studiujących za granicą, wskazuje świeżo opublikowany raport Open Doors. W roku akademickim 2023-24 ponad 1.1 miliona studentów i studentek zagranicznych zdecydowało się na studia właśnie w tym kraju, o 7% więcej niż w roku poprzednim.
„Doświadczenie studiowania w Stanach Zjednoczonych nie tylko kształtuje życie jednostek, ale także przyszłość naszego wzajemnie powiązanego świata” – powiedział Scott Weinhold z Biura ds. Edukacji i Spraw Kulturalnych w Departamencie Stanu USA. „Więzi nawiązywane dziś między amerykańskimi i zagranicznymi studentami stanowią podstawę przyszłych relacji w biznesie i handlu, nauce i innowacjach oraz stosunkach międzynarodowych.”
Studenci zagraniczni stanowią obecnie 6% wszystkich osób studiujących w USA. Najwięcej decyduje się na studia w Kalifornii, Nowym Jorku, Teksasie, Massachussets i Illinois, ale wzrost liczby studentów zagranicznych odnotowały aż 44 z 50 stanów.
Studenci zagraniczni w USA reprezentują ponad 210 różnych krajów i terytoriów. Od wielu lat w czołówce krajów wysyłających znajdują się Chiny i Indie, natomiast w tym roku rekordową liczbą osób studiujących w Stanach Zjednoczonych mogą pochwalić się również
Bangladesz, Kolumbia, Ghana, Włochy, Nigeria, Nepal, Pakistan oraz Hiszpania.
W tych amerykańskich uczelniach studiowało najwięcej studentów i studentek zagranicznych w roku akademickim 2023/24:
- New York University (New York, NY)
- Northeastern University (Boston, MA)
- Columbia University (New York, NY)
- Arizona State University (Tempe, AZ)
- University of Southern California (Los Angeles, CA)
- University of Illinois – Urbana-Champaign (Champaign, IL)
- Boston University (Boston, MA)
- University of California – Berkeley (Berkeley, CA)
- Purdue University – West Lafayette (West Lafayette, IN)
- University of North Texas, Denton
A jak to wygląda w przypadku osób w Polski? Aktualnie 1661 osób z polskim paszportem przebywa na wizie studenckiej w USA:
- 813 na studiach undergraduate
- 482 na studiach graduate
- 138 na kursach niekończących się dyplomem (non-degree studies)
- oraz 228 osób aktualnie realizuje staż Optional Practical Training.
Jest to wzrost o 4,8% w porównaniu do roku poprzedniego, a zarazem trzeci rok z rzędu w którym coraz więcej osób z Polski decyduje się na studia właśnie w USA.
Wymiana edukacyjna oraz mobilność studencka są jednym z priorytetów rządu Stanów Zjednoczonych, co potwierdza podpisanie Wspólnej Deklaracji Zasad Wspierających Edukację Międzynarodową przez Departament Stanu oraz Departament Edukacji USA, z poparciem Departamentu Handlu, Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego oraz Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).
Mobilność edukacyjna jest kluczowa dla dyplomacji, innowacji, dobrobytu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego. Jak stwierdził Sekretarz Stanu Antony Blinken,” Międzynarodowa edukacja wzmacnia nasz kraj, napędza naszą gospodarkę, wnosi nowe pomysły do amerykańskich uniwersytetów, laboratoriów i firm, pomaga ludziom na całym świecie lepiej zrozumieć Amerykę i nasze wartości.”
Departamentu Handlu USA oszacował, że studenci zagraniczni w 2023 r. wnieśli 50 miliardów dolarów do gospodarki amerykańskiej, natomiast NAFSA, największa na świecie organizacja zajmująca się międzynarodową edukacją szacuje, że przyczynili się oni do utworzenia ponad 378 tysięcy miejsc pracy.
Raport Open Doors, obchodzący w tym roku 75-lecie, stanowi kompleksowe źródło informacji o zagranicznych studentach i studentkach oraz osobach związanych z nauką studiujących lub odwiedzających amerykańskie instytucje szkolnictwa wyższego, a także o osobach z USA studiujących za granicą. To inicjatywa sponsorowana przez Departament Stanu USA i realizowana przez Institute of International Education (IIE) – organizację non-profit z siedzibą w USA.