Jak z sukcesem aplikować na studia graduate

Wykorzystaj jak najlepiej proces aplikacyjny i potraktuj go jak ciekawe doświadczenie, które pozwoli ci dowiedzieć się dużo o samym sobie i systemie edukacji w Stanach Zjednoczonych.
Nie czekaj na ostatnią chwilę
Zapewnij sobie dużo czasu, aby nie działać pod presją. To pozwoli ci skupić się na treści oraz odpowiedniej formie aplikacji.
Stosuj się do wymagań i wskazówek uczelni
Oto kilka przykładów:
- Jeżeli podano limit słów, których można użyć w esejach, nie przekraczaj go. Nie licz na wyrozumiałość, jeśli nie zastosujesz się to wytycznych.
- Jeśli poproszono o dwa listy referencyjne, nie wysyłaj trzech.
- Nie nalegaj na rozmowę kwalifikacyjną, jeżeli uczelnia zaprasza tylko wybranych kandydatów.
- Jeśli uczelnia sugeruje rozmowę kwalifikacyjną – poproś o nią i postaraj się, by do niej doszło.
- Jeśli jesteś studentem z za granicy nie spieraj się, czy powinieneś zdawać test językowy nawet, jeśli twoja angielszczyzna jest bez zarzutu.
Bądź profesjonalistą
Pamiętaj, że jesteś jednym z wielu kandydatów. Bądź spokojny, asertywny, cierpliwy i szczery, bez nuty arogancji. Wśród najlepszych aplikacji trafiają się takie, które tracą swą mocną pozycję rankingową ze względu na zachowanie kandydatów.
Zwróć uwagę na treść i formę aplikacji
Nie możesz pozwolić sobie na przeoczenia, sprzeczności, niepełne informacje, a absolutnie niedopuszczalne są błędy ortograficzne i gramatyczne. Nie licz, że będziesz traktowany ulgowo, ze względu na to, że angielski jest dla ciebie drugim językiem.
Bądź sobą
Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Oprzyj się pokusie skłamania, koloryzowania i tłumaczenia się. Co najważniejsze: nie kłam i nie upiększaj niczego – wielu oceniających weryfikuje część uzyskanych informacji. Nie usprawiedliwiaj się, ale wyjaśnij przyczyny, dla których w twoim wniosku pojawia się słaby punkt, zwłaszcza, jeżeli jest to choroba lub kłopoty finansowe.
Na wypadek niepowodzenia zaplanuj alternatywę
Pewność siebie i pozytywne podejście do procesu aplikacyjnego jest kluczem do sukcesu, jednak powinieneś przygotować się na otrzymanie odmownej decyzji, a także na to, że możesz znaleźć się na liście rezerwowej. Dlatego zaplanuj, co chcesz robić przez cały rok, jeśli nie dostaniesz się na upragnione studia. Przygotowanie się na wszelkie ewentualności nie jest znakiem braku wiary w siebie, czy w możliwość dostania się na studia.