Jak przeliczyć średnią ocen?

Co to jest GPA? To nic innego jak grade point average, czyli średnia ocen. Problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba polską średnią przeliczyć na system amerykański 😤

Tylko czy zawsze trzeba to robić? Jeśli aplikujesz przez Common App – mamy dla ciebie dobrą wiadomość 😉 Znajdujesz na liście skalę ocen stosowaną w twojej szkole (w typowej polskiej szkole stosujemy skalę 6-punktową) i podajesz oceny oraz średnią ocen tak, jak normalnie otrzymujesz na koniec semestru czy roku. Jest tam też opcja IB oraz A-levels.

Aplikując przez inne systemy może pojawić się konieczność przeliczenia średniej na tę 4-punktową stosowaną w USA. Tutaj pomocne będą kalkulatory – po prostu wpisz w google „GPA calculator”. My lubimy Scholaro, bo nie trzeba się rejestrować, żeby z niego skorzystać: https://www.scholaro.com/gpa-calculator/. W Scholaro wystarczy wybrać Polskę z listy i wpisać oceny tak jak masz na świadectwie. W polu credits/hours możesz wpisać 1 dla wszystkich przedmiotów.

W pozostałych kalkulatorach wpisujesz oceny w skali amerykańskiej. Przelicznik ocen z polskiej skali 6.0 na amerykańską skalę literową znajdziesz tutaj.

Inne przykładowe kalkulatory GPA:

Scroll to Top