Staże i praktyki studenckie przeznaczone są dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie w amerykańskich instytucjach już w wybranym przez siebie zawodzie. Nie może być to praca, która nie wymaga żadnych kwalifikacji (unskilled or casual labor positions), jak sprzedawca w sklepie czy sprzątaczka. Na najlepsze staże bardzo ciężko się dostać, bo konkurencja jest ogromna. Dla osób bez znaczących osiągnięć lub doświadczenia zawodowego polecamy zacząć od programów Summer Work Travel albo Au-Pair.
Kto może wyjechać na staż albo praktykę studencką do USA?
Studenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich oraz absolwenci, ale tylko do 12 miesięcy od zakończenia studiów.
Na jakiej wizie wyjeżdża się na staż lub praktykę studencką?
Prawie zawsze jest to wiza J-1.
Ile czasu może trwać staż lub praktyka studencka w USA?
Taki staż trwa zazwyczaj od kilku tygodni do maksymalnie 12 miesięcy.
Co trzeba zrobić, żeby wyjechać?
- Zacznij co najmniej na kilka miesięcy przed planowaną datą wyjazdu. Przygotuj „amerykańskie” CV i list motywacyjny.
- Znajdź i skontaktuj się z instytucją, w której chciałbyś odbyć staż. Wiele dużych, amerykańskich instytucji ma stałe oferty staży i praktyk otwartych dla młodych ludzi z zagranicy, np. Microsoft, Google, GE, Boeing.
- Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy może wydać tylko jedna ze zweryfikowanych instytucji (tzw. designated sponsors). Ich listę znajdziesz na stronie wizy J-1. Koszt wystawienia dokumentów może być różny w zależności od instytucji, część z nich dodatkowo pomaga także w znalezieniu pracodawcy i załatwieniu formalności związanych z wyjazdem (zakwaterowanie, ubezpieczenie medyczne itp.).
- Po otrzymaniu dokumentu DS-2019 i ustaleniu wszystkich szczegółów z pracodawcą złóż wniosek o wizę.