Egzamin językowy Duolingo – wskazówki od uczestniczki

Egzamin językowy Duolingo mimo, iż pojawił się niedawno, jest coraz częściej uznawany przez uczelnie amerykańskie od kandydatów na studia. Aleksandra Czerniecka, stypendystka programu Fulbright Graduate Student Award, podeszła do egzaminu Duolingo w październiku 2020 r. i przygotowała dla nas relację z przebiegu egzaminu oraz wskazówki, na co warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.
Jak przebiega proces rejestracji na test?
Proces rejestracji jest bardzo prosty. Po wejściu na stronę https://englishtest.duolingo.com pierwsze co rzuca się w oczy to opcja Take a test. Po kliknięciu w ten komunikat należy utworzyć konto w Duolingo i się zalogować. Następnie do wyboru mamy opcję podejścia do testu próbnego bądź kupna testu właściwego. Po dokonaniu zakupu, do testu możemy podejść w dowolnej chwili i w dowolnym czasie, jedyne czego potrzebujemy to dobrego połączenia internetowego i jakiegoś dokumentu tożsamości (dowód osobisty albo paszport). Cały test trwa około 45-60 minut, a aby podejść do testu należy najpierw pobrać odpowiednią aplikację na komputer, jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ przez ten proces przeprowadza nas krok po kroku Duolingo.
W jaki sposób przygotowywałaś się do egzaminu? Z jakich źródeł korzystałaś?
Duolingo English Test jest bardzo „świeżym” testem z języka angielskiego i z tego względu niestety nie ma zbyt wielu źródeł, z których można by korzystać w celu przygotowania się do niego. Ja przed egzaminem zrobiłam 15-minutowy test próbny dostępny po zalogowaniu na swoje konto Duolingo, a dodatkowo oglądałam filmy z doświadczeniami innych osób z tym testem na YouTube.
Jak przebiegał egzamin?
Test Duolingo zupełnie odbiega formą od egzaminów TOEFL czy IELTS. Egzamin składa się z różnego rodzaju pytań, które mieszają się ze sobą. Pytania skupiają się głównie na słownictwie, podstawowym rozumieniu ze słuchu i umiejętności pisania. Na każde zadanie mamy określoną ilość czasu.
Pytania ze słownictwa dotyczą na przykład wskazania tzw. the real English words. Są dwa rodzaje tego typu zadań, pierwszy – należy wskazać prawdziwe angielskie słowa z listy, drugi – należy je rozpoznać ze słuchu. Na takie zadania mamy około 45-60 sekund. Inny rodzaj zadań sprawdzający słownictwo, gramatykę jak i umiejętność czytania ze zrozumieniem to dokończenie luk w tekście. Te zadania trwają około 3 minut. Są również zadania, których celem jest sprawdzenie naszego słownictwa oraz wymowy, gdzie w ciągu trzech sekund od zobaczenia obrazka należy wypowiedzieć co na nim widzimy (ze względu na tak niewielką ilość czasu określiłabym te zadania jako najtrudniejsze).
Zadania typu Listening polegały na zapisaniu tego co słyszymy z odsłuchu – zdań, pytań, konwersacji (mamy możliwość powtórzenia odsłuchu trzy razy).
Speaking polegał na krótkiej (ok. 3 minuty) odpowiedzi na wybrany temat, a Writing na równie krótkiej (5 minut pisania) wypowiedzi na wybrany temat. Dodatkowo na koniec testu jest Speaking (nagrany na wideo) i Writing na wybrane tematy, które nie wliczają się do oceny testu natomiast mogą być widoczne dla uczelni, którym udostępniamy nasze wyniki.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zdawania egzaminu i/lub przygotowań?
Podczas egzaminu najlepiej nie zastawiać się zbyt długo nad każdym zadaniem, przy pytaniach typu Listening, najlepiej od razu pisać co słyszymy, ponieważ niektóre stwierdzenia są bardzo długie i ciężko je zapamiętać. Przy pytaniach z presją czasu warto polegać na intuicji i mówić czy też pisać co jako pierwsze przychodzi do głowy, ponieważ nie ma czasu na stworzenie „idealnej” odpowiedzi.
Najlepszym przygotowaniem moim zdaniem jest jak największe obcowanie z językiem —dużo słuchać, czytać, ćwiczyć zadania z lukami w tekście i… mówić do siebie po angielsku – nazywać przedmioty, mówić co się myśli – tym sposobem angielski stanie się naturalny i presja czasu na egzaminie nie będzie już taką trudnością 🙂
Jak określisz trudność egzaminu Duolingo? Czy dałabyś radę podejść do niego bez przygotowania?
Test Duolingo jest adaptacyjny, to znaczy w momencie podania poprawnych odpowiedzi, pojawiają się trudniejsze. W całości Test Duolingo jest znacznie prostszy od egzaminu TOEFL czy IELTS. Pytania są znacznie bardziej przystępne, nie ma trudnych tekstów, które należy z uwagą czytać, nie ma konkretnych kryteriów oceny czy odpowiedzi. Najtrudniejsze w tam egzaminie są ograniczenia czasowe, na odpowiedzi ustne jest dość mało czasu, a niekiedy i na pisemne zadania czasu brakuje. Jednak przy odrobinie mobilizacji wszystko jest do zrobienia 🙂
Do testu Duolingo spokojnie można podejść bez przygotowania. Test sprawdza naszą ogólną wiedzę z języka angielskiego, nastawiony jest na sprawdzenie bogactwa słownictwa, poprawnej wymowy oraz podstawowego rozumienia ze słuchu.
Ile czekałaś na wyniki? W jakiej formie je otrzymałaś?
Na wyniki czekałam dobę, o takim szybkim wyniku (w ciągu 1-2 dni) zapewnia też Duolingo. Otrzymałam je na maila w formie linku do wirtualnego certyfikatu, który można wydrukować bądź udostępnić za pomocą unikalnego linku.