Community college

Community college to uczelnie, które oferują dwuletni program studiów, kończący się nieznanym w Polsce tytułem Associate.

Community college to nie to samo, co college! Community college to uczelnie, które oferują dwuletni program studiów, kończący się nieznanym w Polsce tytułem Associate (np. Associate of Arts, Associate of Sciences). Mimo, iż dyplom tych studiów jest nieuznawany w Polsce, dla niektórych uczniów community college może być lepszym wyborem na rozpoczęcie przygody ze studiami w USA niż uczelnia czteroletnia.

Bezpośredni link: https://youtu.be/4t4PVX_5LFc

Co wyróżnia 2-letnie studia w Community college?

Możliwość transferu na studia Bachelor

Wybierając community college, który ma podpisaną umowę z uczelnią 4-letnią (tzw. articulation agreement) możesz po dwóch latach przenieść się na tę uczelnię i dokończyć studia Bachelor. Łącznie studiujesz 4 lata, czyli tyle samo, ile wybierając od razu uczelnię 4-letnią.

Wiele uniwersytetów stanowych posiada preferencyjne warunki dla studentów przenoszących się z community college na terenie ich stanu. Jeśli skończyłeś(aś) community college z wyróżnieniem, uczelnia może zaproponować ci miejsce bez składania aplikacji (czyli bez podchodzenia do egzaminów SAT/ACT i TOEFL/IELTS)!

Po Community College można też przenieść się (transfer) na bardzo dobre uczelnie (nawet na Harvard czy Yale), na które być może nie miał(a)byś szansy się dostać aplikując jako freshman.

Rekrutacja do community college jest łatwiejsza

Zadaniem community college jest umożliwienie dostępu do edukacji wszystkim członkom lokalnych społeczności. Dzięki temu proces aplikowania jest uproszczony w porównaniu do uczelni czteroletnich. Często nie trzeba zdawać egzaminów SAT i ACT, akceptowani są również
studenci ze słabszą znajomością języka angielskiego, którym oferuje się intensywne kursy wyrównawcze przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Jeśli studiami w w USA zainteresowałeś(aś) się dopiero w klasie maturalnej, może już być za późno na podejście do wszystkich egzaminów i skompletowanie dokumentów. Community college to twoja szansa na rozpoczęcie studiów w USA bez konieczności tracenia roku na przygotowania.

Dodatkowy staż OPT

Po ukończeniu community college możesz skorzystać z OPT (Optional Practical Training), czyli trwającego 12-36 miesięcy miesięcy płatnego stażu zawodowego. Kolejny staż możesz odbyć po uzyskaniu tytułu Bachelor. W przypadku studiów czteroletnich OPT można odbyć tylko raz.

Silne powiązania z lokalną społecznością

Dzięki silnym powiązaniom z lokalnym biznesem i przemysłem, większość community colleges dysponuje najnowocześniejszymi technologiami, wysoko wykwalifikowaną kadrą oraz bogatym zapleczem naukowo-dydaktycznym. Community colleges kształcą specjalistów, na których jest zapotrzebowanie na amerykańskim rynku pracy, dlatego programy zajęć są zawsze aktualne i skupione na nauczaniu praktycznych umiejętności.

Studia w community college są tańsze

Studiowanie przez pierwsze dwa lata w community college pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Nie bez powodu coraz więcej amerykańskich studentów decyduje się na studia w systemie 2+2. Czesne w community college to ok. 8 000 USD rocznie (dla
rezydentów danego stanu jest to tylko nieco ponad 4 000 USD), czyli znacznie mniej niż w większości uczelni oferujących czteroletnie programy.

Community colleges nie wymagają od studentów pierwszego roku mieszkania w akademikach i korzystania z meal planów (abonamentów na jedzenie w uczelnianych kafeteriach i stołówkach), co pozwala obniżyć koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Jest też minus – ze względu na niższe opłaty nie ma zbyt wielu stypendiów na studia w community college. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zaczniesz poszukiwania, być może uda ci się zgromadzić potrzebne fundusze z innych źródeł.

Na studia w Community College też możesz otrzymać stypendium sportowe

Studenci community colleges rywalizują w ramach stowarzyszenia NJCAA (National Junior College Athletic Association). Stypendium sportowe można otrzymać w takich dyscyplinach jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna czy pływanie.

Niewielkie grupy zajęciowe

Niewielkie grupy (zawyczaj maksymalnie 20 osób, często grupy zajęciowe są kilkuosobowe) pozwalają na lepszy kontakt z prowadzącym zajęcia i innymi studentami.

Student jest najważniejszy

Community colleges to tzw. teaching institutions, czyli uczelnie, w których nauczanie jest priorytetem. Zajęcia zawsze prowadzone są przez profesorów, nie teaching assistants, którzy zawsze znajdą dla studentów czas na dodatkowe konsultacje.

Szeroki wybór kierunków studiów

Kierunki studiów obejmują dziedziny od sztuk pięknych przez nauki polityczne po zoologię. Do najpopularniejszych należą: informatyka, grafika komputerowa, technologie sieciowe, multimedia, turystyka i hotelarstwo, zarządzanie restauracjami, księgowość, nauczanie
początkowe oraz ochrona środowiska.

Można też znaleźć niespotykane w Polsce kierunki takie jak Bakery Science (jak założyć i prowadzić własną cukiernię), Diving Business and Technology (prowadzenie biznesu związanego z nurkowaniem), Family Enterprise (jak zarządzać rodzinnym przedsiębiorstwem) czy Mortuary Science (prowadzenie domu pogrzebowego).

Czy community college to uczelnia dla ciebie?

Community college to specyficzny typ uczelni. Spójrz na poniższe stwierdzenia. Jeśli się z nimi zgadzasz, Community College jest uczelnią dla Ciebie. Jeśli nie masz pewności, czy to dobry wybór pamiętaj, że zawsze możesz bezpłatnie skonsultować się z doradcą EducationUSA.

  • Późno zacząłem(am) się interesować studiami w USA, nie zdążę przygotować wszystkich wymaganych dokumentów na czas.
  • Nie zdążyłem(am) podejść do egzaminów SAT/ACT lub moje wyniki są niewystarczające, żeby zacząć studia na uczelni czteroletniej (lub otrzymać wystarczające stypendium).
  • Boję się, że moja znajomość j. angielskiego jest niewystarczająca, żeby rozpocząć studia lub nie chcę płacić 200 USD za egzamin językowy.
  • Chcę zdobyć dyplom bardzo dobrej amerykańskiej uczelni, ale z moimi dotychczasowymi osiągnięciami mam małe szanse się dostać (lub małe szanse na zdobycie potrzebnych funduszy).
  • Wolę studiować na mniejszej uczelni, nie będzie mi przeszkadzało, że jestem jednym z niewielu studentów międzynarodowych.
  • Chcę mieć możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w USA poprzez dodatkowe 12-36 miesięcy płatnego stażu (lub możliwość zarobienia pieniędzy na kontynuację nauki).
  • Nie chcę mieszkać w akademiku, nawet jeśli tylko przez pierwszy rok, i nie odpowiada mi obowiązek jedzenia w kafeteriach na kampusie, bez możliwości gotowania w akademiku.

Dowiedz się więcej

Related Posts