Studia medyczne w USA

Podstawowe informacje o studiach medycznych w USA i aplikacji na te studia.

Studia medyczne w USA są dostępne na poziomie studiów graduate. Aby je rozpocząć należy najpierw ukończyć 4-letnie studia undergraduate.

Studia medyczne, które prowadzą do uzyskania tytułu MD (Doctor of Medicine) trwają cztery lata. Na dwa pierwsze lata składa się teoria, a na trzecim i czwartym studenci zdobywają doświadczenie kliniczne. Przebywają oni wtedy w szpitalach, na podobnych zasadach do rezydentów. Po ukończeniu czteroletnich studiów medycznych, absolwenci odbywają szkolenia z wybranej specjalizacji medycznej (tzw. residency).

Jak wygląda rekrutacja na studia medyczne?

Ukończ studia undergraduate

Pierwszy krok to wybór odpowiednich studiów undergraduate. Na stronach poszczególnych uczelni medycznych znajdziesz informacje, jakie przedmioty należy mieć ukończone podczas studiów undergraduate – zazwyczaj są to zaawansowane kursy z biologii, chemii, matematyki i fizyki oraz odbyta odpowiednia ilość godzin stażu lub wolontariatu w szpitalach lub placówkach medycznych.

Wybierz szkołę medyczną

Warto studia undergraduate zrealizować w tej samej uczelni, w której chcesz później studiować medycynę, ale nie jest to wymagane. Nie każda szkoła medyczna przyjmuje studentów międzynarodowych! Wykaz akredytowanych szkół medycznych znajdziesz na stronie LCME: https://lcme.org/directory/accredited-u-s-programs/

Zdaj egzamin MCAT

Do egzaminu MCAT podchodzi się zazwyczaj na przedostatnim roku studiów undergraduate, najpóźniej w maju/czerwcu w roku, w którym składasz aplikację do szkoły medycznej.

Złóż wniosek do wybranych szkół medycznych

Do szkół medycznych aplikuje się zazwyczaj w wakacje przed ostatnim rokiem studiów undergraduate. Większość amerykańskich szkół medycznych korzysta z jednego formularza – American Medical College Application Service (AMCAS). Do formularza trzeba będzie dołączyć m. in. listy rekomendacyjne, personal statement, oceny z całego toku studiów undergraduate, informacje o aktywnościach pozaszkolnych oraz wyniki egzaminu MCAT. Wymagania szkół medycznych mogą się różnić, dlatego zawsze sprawdź aktualne informacje na stronach uczelni.

To, kiedy otrzymasz wyniki będzie zależało od wybranych szkół – najwcześniej w październiku, najpóźniej w maju. Jeśli decyzja uczelni będzie pozytywna, studia rozpoczniesz w sierpniu.

Czy są dostępne stypendia na studia medyczne?

Studia medyczne to tzw. professional studies, na które jest bardzo mało dostępnych stypendiów. Od studentów międzynarodowych oczekuje się, że samodzielnie pokryją koszty związane ze studiami.

Czy można dostać się na studia medyczne z licencjatem z Polski?

Teoretycznie jest to możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne, ze względu na różnice programowe, i fakt, że studia undergraduate w USA trwają 4 lata, a polski licencjat 3 lata.

Większe szanse mają kandydaci z tytułem magistra, ale wciąż mniejsze, niż gdyby ukończyli studia undergraduate w USA.

Ile kosztują studia medyczne w USA?

Studia medyczne w USA niestety są dosyć kosztowne – rok studiowania, w zależności od uczelni, może kosztować od 40 000 do ponad 100 000 USD rocznie.

Czy można przenieść się z medycyny w Polsce do USA?

Ze względu na różnice programowe nie jest to możliwe.

Related Posts